Dźwignia finansowa – na czym polega?

Dźwignia finansowa – na czym polega?

author
Halszka Gronek
06 marca 2020

Znawcy z zakresu finansów i ekonomii często korzystają z terminu „dźwignia finansowa”, opisując mechanizm generowania zysku. Dla wielu nas pojęcie to wydaje się być skomplikowane, jednak w rzeczywistości dźwignia finansowa działa w bardzo prosty sposób. W dzisiejszym artykule postaramy się wskazać, na czym polega ten proces.

Co to jest dźwignia finansowa?

By zrozumieć, na czym polega mechanizm dźwigni finansowej, warto najpierw przyjrzeć się prostszemu przykładowi. Chyba każdy z nas wie dokładnie, na czym polega działanie dźwigni. Dźwignie rozumiane zgodnie z założeniami mechaniki klasycznej występują na przykład w nożyczkach czy w huśtawce równoważnej. Służą one temu, by przy niewielkim nakładzie siły osiągnąć spory rezultat. 

W przypadku nożyc mechanizm dźwigni polega na tym, że wykonując z pozoru delikatny ruch palcami, doprowadzamy do przecięcia kartki, kartonu, drewna itp. Natomiast w przypadku huśtawki równoważnej wystarczy, że jedna osoba usiądzie, a nawet naciśnie na jedno z siedzisk huśtawki, by drugi użytkownik mógł podnieść się w górę, nad ziemię – tak, jak gdyby był zupełnie nieważki. 

Podobne zastosowanie co w mechanice klasycznej dźwignia zdobyła w dziedzinie finansów. Dzięki temu narzędziu możliwe jest osiągnięcie sporych rezultatów finansowych, korzystając z niewielkiego kapitału inwestycyjnego. Wszystko dlatego, że dźwignia finansowa niejako „podniesie” czy „wywinduje” nasz potencjał – zupełnie jakbyśmy naprawdę dysponowali ogromną siłą finansową. 

Mówiąc więc najprościej, jak to możliwe, dźwignia finansowa pozwala nam na osiągnięcie takiego zysku z inwestycji, jak gdybyśmy zainwestowali przykładowo 100 000 złotych, podczas gdy tak naprawdę nasz kapitał wynosił 1 000 złotych. Rzeczywista „siła” byłaby więc w tym przypadku sto razy większa od „siły” odczuwanej przez rynek. Takowa dźwignia miałaby potencjał równy 1:100. 

Jak działa dźwignia finansowa?

Dźwignia finansowa wykorzystywana jest w przypadku inwestycji rynkowych, takich jak przykładowo akcje (opcje walutowe czy kontrakty terminowe ) lub waluty. Dzięki swojej mocy pomnażania rzeczywistej siły kapitału, dźwignia doprowadza do tego, że zysk, jaki osiągniemy z zainwestowania małej sumy, jest tak duży, jakbyśmy na inwestycję przeznaczyli wiele razy więcej pieniędzy. 

By zobrazować mechanizm działania dźwigni, warto jest więc posłużyć się przykładem:

 

Zastosowanie dźwigni finansowej

Dźwignię finansową najcześciej wykorzystujemy podczas inwestycji w akcje (tak zwane opcje walutowe lub kontrakty terminowe) albo waluty. By jednak skorzystać z dźwigni, musimy znaleźć innego inwestora, który zgodzi się „dźwignąć” naszą inwestycje. W większości przypadków owym podmiotem zostaje bank. 

„Dźwignięcie” inwestycji przez bank polega na tym, iż bank udziela nam pożyczki, dzięki której posiadany przez nas kapitał (siła inwestycyjna) ulega powiększeniu. Wzrost uzależniony jest od obowiązującego wskaźnika dźwigni finansowej. Jeśli wskaźnik wynosi 1:100, to bank wypłaci nam taką kwotę, by posiadany przez nas kapitał wzrósł stukrotnie. Jeśli natomiast wskaźnik wynosi 1:250, oznacza to, iż dzięki pożyczce bankowej nasz kapitał stanie się dwieście pięćdziesiąt razy większy. 

Oczywiście za taką „pożyczkę” będziemy musieli zapłacić. Bank, jeszcze przed udzieleniem nam finansowania, określi, ile wynosi oprocentowanie dźwigni. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy nasza inwestycja przyniesie oczekiwany zysk, czy też okaże się klapą, bank i tak zażąda od nas zapłaty. W końcu instytucja ta udostępniła nam swoje pieniądze. Dlatego im większe oprocentowanie „dżwigni”, tym większe ryzyko. Choć możemy zarobić sporo, to wiele też możemy stracić. 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

czytelnik
czytelnik
2019-05-23 10:31:24

dzieki wielkie przyda sie na egzamin!

Podobne artykuły

Shumee – nowy serwis społecznościowy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
04 kwietnia 2017

Shumee – nowy serwis społecznościowy

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2018

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Jak założyć Profil Zaufany w PKO BP?
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
22 kwietnia 2019

Jak założyć Profil Zaufany w PKO BP?

Podstawowy rachunek płatniczy Euro Bank
Banki
author
Dominika Sobieraj
27 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy Euro Bank

Pożyczka Plus – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
14 listopada 2019

Pożyczka Plus – kolejna pożyczka

Bank Pekao w Mrągowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Bank Pekao w Mrągowie

Porównaj