E-paragony już niedługo - zdradził Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Wstępnie mówi się o tym, że w programie wprowadzenia elektronicznych paragonów będą uczestniczyć PKO BP, PKN Orlen oraz eService.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 21.05.2018
Udostępnij:

Testowy program wprowadzenia e-paragonów ma ruszyć już jesienią i póki co będą uczestniczyć w nim tylko te 3 podmioty gospodarcze. "Są różne koncepcje, jak to zrobić technicznie. Zdecydowaliśmy, żeby w fazie pilotażu zrobić to tylko w tej grupie" – wyjaśnił Kościński.


Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, źródło fotografii: https://www.mpit.gov.pl/strony/ministerstwo/kierownictwo-ministerstwa-przedsiebiorczosci-i-technologii/tadeusz-koscinski-podsekretarz-stanu/

Jak będzie wyglądał e-paragon?

E-paragon ma być widoczny w systemie bankowości internetowej. Byłby on wystawiany zamiast tradycyjnego paragonu papierowego. W systemie byłyby widoczne wszystkie dane, które dotychczas zawierał zwykły paragon, czyli: miejsce zakupu, nazwę towaru i jego cenę. 

W pierwszej fazie funkcjonowania testów e-paragony byłyby wystawiane tylko w przypadku płatności kartą za zakup. W przyszłości jednak e-paragony miałyby być wystawiane także w przypadku płatności gotówką oraz płatności przelewem. 

Konieczne będą nowe kasy fiskalne

Do wprowadzenia e-paragonów konieczne będzie wprowadzenie do sklepów nowych kas fiskalnych, które byłyby połączone z internetem. Aktualnie istniejące kasy nie posiadają funkcji generowania elektroniczych paragonów. Pierwsze kasy generujące e-paragony mają pojawić się w sklepach oraz punktach usługowych już na początku 2019 roku. 

Początkowo dane będą widoczne jedynie dla nabywcy towaru i banku, ale w przyszłości mają być dostępne także dla firm niebędących w obrębie systemu bankowego. 


 

Komentarze (0)

Cóż… dzieje się na rynku. Bezgotówkowa Polska, dalej te paragony, ponownie pojawia się nazwa eservice.
Fajnie, że się dzieje – im więcej będzie się działo elektronicznie tym lepiej dla rynku.