Najczęściej komentowane
E-paragon w Polsce
Pandemia koronawirusa na świecie to jedna z najgorszych rzeczy, jaka mogła przytrafić się ludzkości. W tym trudnym czasie poszczególne państwa starają się jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo obywateli. Jednym swe sposobów takiego działania jest wdrożenie elektronicznych paragonów fiskalnych. E-paragony nie przenoszą wirusów, są bezpieczne dla środowiska i uszczelniają politykę fiskalną państwa. W Polsce dostępne są od 1 kwietnia 2020 roku.
Koniec pilotażu, program rusza
Przez ostatnich kilkanaście miesięcy polski rząd testował projekt wprowadzenia w Polsce nowych, elektronicznych paragonów fiskalnych. Dwuetapowy pilotaż przeprowadzony został na stacjach paliwowych Polskiego Koncernu Paliwowego Orlen.
Pierwsza tura programu, podczas której z usługi elektronicznych paragonów skorzystać można było na sześćdziesięciu wybranych stacjach Orlen, cieszyła się tak dużym powodzeniem, ze organizatorzy podjęli dezycję o rozszerzeniu pilotażu. W drugiej, finalnej edycji pilotażu, programem objęte zostały wszystkie stacje własne największego polskiego dostawcy paliw.
Chętnie korzystam z nowych technologii, szczególnie takich, które są zarówno wygodne, jak i proekologiczne. Dlatego zainteresowałam się eParagonem, kiedy tylko o nim przeczytałam. […] Elektroniczne wersje paragonów są dużo łatwiejsze do przechowywania i nie blakną tak jak ich tradycyjne odpowiedniki. Mam nadzieję, że już wkrótce elektroniczny paragon będzie mógł całkowicie zastąpić te papierowe.
– komentowała Dominika Cieślak, jedna z pierwszych osób testujących usługę eParagonu w czasie pilotażu usługi. Dziś program jest już w pełni dostępny, a wszystko to za sprawą rządowej specustawy.
Koronawirus przyśpieszył proces legislacyjny
E-paragony zostały wprowadzone w Polsce za sprawą specustawy do ustawy o podatku VAT, w związku ze stanem epidemii w kraju. Dowody zapłaty wystawiane w formie elektronicznej ograniczają ryzyko zarażenia się wysoce szkodliwym wirusem z Wuhan – to najważniejsza przesłanka przemawiająca za szybkim prowadzeniem w życie nowoczesnego rozwiązania. Jak wyjaśniało Ministerstwo Finansów w jednej z wypowiedzi prasowych:
[wprowadzenie specustawy] ma związek z przeciwdziałaniem koronawirusowi w perspektywie długoterminowej. Sprzedawca nie będzie musiał dotykać paragonu papierowego i przekazywać go konsumentowi.
Jak działają e-paragony?
Elektroniczne paragony fiskalne, czyli właśnie e-paragony, to cyfrowe dowody zapłaty, które są traktowane i honorowane na równi z tradycyjnymi, papierowymi paragonami. Mogą one służyć nie tylko potwierdzeniu dokonania transakcji, lecz także jako dowód przeprowadzenia legalnej – pod względem księgowym i fiskalnym – transakcji. Z e-paragonu można skorzystać, starając się o reklamację zakupionych produktów, a także traktując je jako formę udokumentowania wydatków przykładowo w sytuacji starania się o zwrot środków czy zapomogę studencką.
Klient ma prawo wyboru
Ministerstwo Finansów informuje, że klienci zachowają możliwość wyboru formy otrzymania paragonu fiskalnego bądź faktury w postaci papierowej lub postaci elektronicznej. Oznacza to, że wprowadzona wraz z początkiem kwietnia specustawa nie narzuca z góry konieczności korzystania wyłącznie z e-paragonów. Osoby, które nie dysponują urządzeniami elektronicznymi, na których mogłyby otworzyć e-paragon, ze spokojem będą mogły poprosić o tradycyjną formę dowodu zapłaty.
Przymus wystawiania e-paragonów nie obejmuje wszystkich przedsiębiorców. Ministerstwo informuje o możliwości, a nie o konieczności. Na rządowej stronie internetowej czytamy:
Możesz wystawić klientowi e-paragon i przesłać go drogą elektroniczną. […] Jeśli jesteś podatnikiem i prowadzisz ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, możesz wystawić nabywcy paragon fiskalny w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument nabywcy w sposób z nim uzgodniony.
Potrzebujesz pilnie gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Kredyty online – do 300 tys. złotych
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Kto może wystawiać e-paragony?
Warto w tym miejscu doprecyzować, iż możliwość wystawiania e-paragonów dotyczy tych podatników, którzy zobowiązani zostali – na mocy odrębnych przepisów polskiego prawa – do wystawienia paragonów fiskalnych. Nie ma znaczenia forma działalności; e-paragony mogą być wystawiane zarówno przez jednoosobową działalność gospodarczą, jak i mikroprzedsiębiorcę, a także małego, średniego i dużego przedsiębiorcę.
W jakiej formie klient otrzyma e-paragon?
Ministerstwo Finansów informuje, że podatnik może wystawić nabywcy paragon fiskalny w postaci elektronicznej, przesyłając mu ten dokument w sposób z nim uzgodniony. Resort nie doprecyzowuje tego zapisu, niemniej można założyć, że przedsiębiorcy będą mieli do wyboru dwa podstawowe sposoby przesłania potwierdzenia zakupu: na adres e-mail lub za pośrednictwem SMS-a.
Ponadto w przypadku sprzedawców bądź usługodawców posiadających własną aplikację mobilną paragon może zostać przekazany również za jej pośrednictwem. Mowa między innymi o platformach dostarczanych przez stacje paliw lub duże sieci handlowe (np. aplikacja „żappka” czy „Lidl Plus”).
Kilka szczegółów o usłudze
Jak wyjaśnia Krajowa Izba Rozliczeniowa, partner technologiczny usługi, e-paragon jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnego paragonu fiskalnego. Opracowanie modelu usługi e-paragon przebiegało we współpracy z Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService – agentem rozliczeniowym obsługującym pilotażowe transakcje z użyciem karty płatniczej w terminalach należących do PKN Orlen. Obecnie sprzedawcy wydają e-paragon równolegle wraz z papierowym paragonem. Niemniej w przyszłości elektroniczny dowód zapłaty ma całkowicie zastąpić tradycyjne rozwiązania.
Krajowa Izba Rozliczeniowa – najważniejsze informacje
Krajowa Izba Rozliczeniowa stanowi fundamentalną część polskiego sektora bankowego. Do głównych zadań KIR-u należy zarządzanie usługami z zakresu płatności i rozliczeń – nie tylko bankowych, lecz także administracyjnych. W ciagu blisko 27 lat swej działalności KIR zajmował się także zarządzaniem przepływu pieniężnego w przypadku podmiotów działających w obszarze e-commerce oraz ich klientów.
Więcej informacji o Krajowej Izbie Rozliczeniowej znaleźć można w naszym artykule.
Usługa e-paragon – dlaczego warto?
Eksperci są zdania, iż korzystanie elektronicznych paragonów niezaprzeczalnie ułatwi zarządzanie historią zakupów, a co równie ważne – zapewni łatwość gromadzenia i wyszukiwania potwierdzeń transakcji. W razie potrzeby płatnik będzie miał nieograniczony dostęp do e-paragonów w postaci pliku pdf lub wydruku. Co więcej, wymienienie tradycyjnych dowodów zakupu na elektroniczne odpowiedniki zniweluje wszelkie problemy związane z trwałością druku termicznego czy ryzykiem zgubienia tradycyjnego potwierdzenia zakupu.
Zdaniem ekspertów z Krajowej Izby Rozliczeniowej e-paragon będzie aktywnie wspierać nowoczesne formy tak zwanych zakupów samoobsługowych. Poza tym ograniczenie papierowych wydruków płatniczych przyczyni się do zmniejszenia wycinki drzew, poprawy kondycji środowiska naturalnego i minimalizacji problemu śmieci. Kiedy możemy się spodziewać takich zmian? Ciężko powiedzieć. Na tę chwilę wiemy jedynie tyle, od 1 kwietnia 2020 roku usługa e-paragonów jest dostępna dla wszystkich podatników zobowiązanych do wystawienia paragonów fiskalnych.
Co zmienią e-paragony w Polsce?
Zdaniem ekspertów całkowita zmiana tradycyjnych paragonów na elektroniczne odpowiedniki może przynieść następujące rezultaty:
- minimalizacja zużycia papieru,
- natychmiastowy dostęp do paragonu w wersji online,
- zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania i trwałości dokumentu,
- gwarancja autentyczności dokumentu,
- obniżenie kosztów operacyjnych podatnika,
- swoboda wyboru modelu dystrybucji dla detalisty,
- zachowanie prawa do prywatności konsumentów,
- redukcja szarej strefy.
Jak wynika z analiz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, że redukcja szarej strefy może wynieść nawet 10 mld zł.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/ulatwienia-w-e-paragonach
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/pilotaz-eparagon-obejmie-cala-polske,29.html
https://frob.pl/eparagon/
Wszystkie komentarze
Cóż... dzieje się na rynku. Bezgotówkowa Polska, dalej te paragony, ponownie pojawia się nazwa eservice. Fajnie, że się dzieje - im więcej będzie się działo elektronicznie tym lepiej dla rynku.
Dodaj komentarz