E-Sprawozdania Finansowe w nowej odsłonie
Sprawozdania Finansowe. Dzięki inicjatywie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców resort wprowadził zmiany w systemie, dzięki którym identyfikacja podmiotu stała się prostsza, szybsza i mniej uciążliwa.
We wrześniu bieżącego roku do użytku polskich konsumentów oddana została nowa, zaktualizowana wersja aplikacji e-Sprawozdania Finansowe. Narzędzie w swej nowej odsłonie uwzględnia elementy, o których wprowadzenie apelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Mowa między innymi o skorelowanej identyfikacji podmiotów dokonujących rozliczenia kończącej z uciążliwym odrzucaniem elektronicznych sprawozdań przez system eKRS.
W dniu 29 kwietnia 2019 roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców złożył pisma w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Sprawiedliwości dotyczące aktualizacji systemu eKRS. Zdaniem Adama Abramowicz operator aplikacji powinien umożliwić składanie sprawozdań finansowych identyfikowanym numerem NIP. Ponadto Rzecznik MŚP zwrócił uwagę na fakt, iż obecne utrudnienia związane ze składaniem sprawozdań finansowych wyłączają pociąganie do odpowiedzialności przedsiębiorców podczas postępowań prowadzonych przez resorty.
Dzięki inicjatywie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców rząd zaktualizował i oddał do użytku konsumentów „poprawioną” aplikację e-Sprawozdania Finansowe. W obecnej wersji identyfikacja podmiotów rozliczających się z fiskusem jest skorelowana, co oznacza, że już dłużej nie będzie ona przyczyną odrzucania e-sprawozdań finansowych przez system eKRS. Platformę dedykowaną szybkim i zdalnym systemom rozliczania znaleźć można pod adresem: https://e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap/#/step2-start.
Jak do tej pory działała aplikacja?
Dotychczasowe rozwiązania zastosowane przez dostawców aplikacji e-Sprawozdania Finansowe zakładały, że podmiot dokonujący rozliczenia może potwierdzić swój status poprzez podanie jednego z dwóch numerów identyfikacyjnych: NIP lub KRS. Problem z platformą polegał na tym, że w chwili gdy spółka podawała NIP, musiała zmagać się trudnościami dotyczącymi złożenia sprawozdania finansowego poprzez eKRS. Wszystko dlatego, że system wymagał podania numeru KRS.
Dzięki zmianom wprowadzonym przez dostawcę i operatora aplikacji dotychczasowe trudności związane z identyfikacją podmiotu nie będą miały dłużej miejsca. W nowej platformie system wyświetla dwa pola: „Identyfikator podatkowy NIP” oraz „Numer KRS”. Drugie z nich jest po prostu obowiązkowe dla jednostek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.
Warto jednak dodać, iż skorelowanie identyfikacji podmiotów rozliczających się poprzez system eKRS jest pierwszym krokiem ku kompleksowej poprawie platformy. Dalszemu udoskonalaniu systemu e-Sprawozdań Finansowych posłuży spotkanie specjalnego Zespołu Roboczego do spraw e-sprawozdań w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Czas meetingu przewidziano na dzień 23 września 2019 roku. Uczestnictwo w pracach Zespołu potwierdziły dotychczas: Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Cyfryzacji.
Poznaj e-Sprawozdania Finansowe
Przy okazji omawiania najnowszych zmian zastosowanych w przypadku aplikacji eKRS warto wyjaśnić, czym w ogóle są e-Sprawozdania Finansowe. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, są to sprawozdania finansowe sporządzone w postaci elektronicznej, w tym również w odpowiedniej strukturze logicznej i formacie (czyli zgodnie z treścią ustawy o rachunkowości). Narzędzie dedykowane jest:
- jednostkom wpisanym do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, za wyjątkiem jednostek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR);
- podatnikom PIT prowadzącym księgi rachunkowe i objętym obowiązkiem sporządzania sprawozdań finansowych.
Celem ułatwienia polskim podatnikom dokonywania elektronicznych rozliczeń Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Umożliwia ona wprowadzenie danych do sprawozdania finansowego, zapisanie wprowadzonych danych sprawozdania finansowego, otwarcie zapisanego sprawozdania finansowego a także przygotowanie przez osoby fizyczne (podatników PIT) i podpisanie wysyłki do Szefa KAS sprawozdania finansowego wraz z dokumentami dodatkowymi, a następnie pobranie UPO.
Źródła:
https://rzecznikmsp.gov.pl/nowa-aplikacja-e-sprawozdania-finansowe-do-stosowania-od-wrzesnia-2019-z-udoskonaleniem-zgloszonym-przez-rzecznika-msp/
https://www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/
Dodaj komentarz