Ekonomiści z ING w czołówce zespołów prognostycznych

Ekonomiści z ING w czołówce zespołów prognostycznych

author
Halszka Gronek
18 lipca 2019

Zespół ekonomistów z ING Banku Ślaskiego okazał się być najlepszą grupą prognostyczną tegorocznej edycji konkursu „Parkietu” w kategorii „Prognozy wskaźników rynkowych”. W ogólnej klasyfikacji eksperci z ING zajęli równie prestiżowe drugie miejsce, zaraz po Banku Ochrony Środowiska.

Prognozowanie wskaźników dla polskiego rynku nie należy obecnie do najłatwiejszych zadań. Fakt ten wynika z wyjątkowo dynamicznie zmieniającej się koniunktury oraz wielu czynników ogólnoświatowych, które w szybszym lub wolniejszym tempie wywierają wpływ na polską gospodarkę. 

Jednak dla ekonomistów z ING Banku Śląskiego badania rynkowe są niczym bułka z masłem. Udowodnili to po raz kolejny w tegorocznej edycji konkursu krótkoterminowych prognoz, jaki organizowany jest przez redakcję Parkietu Gazety Giełdy. W ogólnym zestawieniu, po zsumowaniu wyników za dwa pierwsze kwartały 2019 roku, zespół ING Banku Śląskiego zajął drugie miejsce. 

"

Zdobyte wyróżnienie cieszy nas tym bardziej, że ostatnie miesiące w gospodarce były trudne do prognozowania, a trafne prognozy wymagały niestandardowego podejścia. Polska gospodarka radziła sobie dobrze pomimo twardego lądowania gospodarek europejskich.

– przyznaje Rafał Benecki, Dyrektor Biura Analiz Makroekonomicznych ING Banku Śląskiego, będący równocześnie jednym z czterech ekonomistów reprezentujących bank ING podczas tegorocznej edycji konkursu. Oprócz Beneckiego w skład zespołu wchodzili Jakub Rybacki, Piotr Popławski i Karol Pogorzelski. 

ING najlepszy w kategorii prognoz wskaźników rynkowych

ING Bank Ślaski zajął prestiżowe drugie miejsce podczas tegorocznej edycji konkursu „Parkietu”. Zespół, w którego skład weszło czterech wybitnych ekonomistów i analityków rynkowych, nie miał sobie równych w konkurencji „Prognozy wskaźników rynkowych”. Z zeszłorocznej 13. pozycji po najnowszych podliczeniach ING wskoczył na najwyższe miejsce podium, zyskując w swej kategorii 18,23 punktów. 

W przypadku prognoz wskaźników rynkowych drugie miejsce zajął Santander Bank Polska z wynikiem 16,23 pkt (zdobywca 19. pozycji w zeszłorocznej edycji konkursu). Trzecie miejsce na podium trafiło natomiast do Raiffeisen Bank International, osiągając wynik 16,15 pkt. Rok temu Raiffeisen (wówczas występujący jeszcze pod szyldem Polbank) zajął piąte miejsce w kategorii „Prognozy wskaźników rynkowych”. 

W ogólnej klasyfikacji, czyli w przypadku tak zwanych „Prognoz mieszkanych” ING Bank Śląski ustąpił najwyższego miejsca na podium Bankowi Ochrony Środowiska. Końcowy rozkład miejsc wynikał z zestawienia dwóch kategorii. BOŚ Bank odnotował druzgocącą przewagę nad konkurentami w przypadku „Prognoz wskaźników makroekonomicznych”. Z tego względu mógł on liczyć na zajęcie pierwszego miejsca w ogólnej klasyfikacji, wyprzedzając tym samym zespół ekonomistów banku ING. 


Sprawdź szczegółowe informacje dotyczące ING Banku Śląskiego.

Konkurs Parkietu corocznym sprawdzianem ekonomistów

Wyróżnienie, jakie zdobył ING Bank Śląski podczas tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Parkiet Gazetę Giełdę, nie jest wynikiem jednorazowego szczęścia czy chwilowej dobrej fali prognoz rynkowych. By trafić do czołówki analityków ekonomicznych, należy wykazać się w szerym polu. Co to oznacza?

Wszystkie zespoły uczestniczące w rywalizacji pod koniec każdego miesiąca wysyłają opracowane przez siebie szacunki rynkowe i makroekonomiczne do odpowiedniego organu konkursowego. Wyników tych jest zwykle od 19 do 22,w zależności od publikacji kluczowych danych kwartalnych itp. Za każdą prognozę zdobyć można jeden punkt – pod warunkiem, iż jest ona trafna. 

Choć wszystkie prognozy mają jednakową wagę (0 lub 1 punkt), w ostatecznym rozrachunku istotniejsze okazują się punkty zdobyte w kategorii „Prognozy wskaźników makroekonomicznych”. Tych jest bowiem od 14 do 17 (liczba się waha w zależności od miesiąca), podczas gdy szacowanych indeksów w kategorii „Prognozy wskaźników rynkowych” jest jedynie pięć. 


Sprawdź ranking banków w Polsce na rok 2019.


Źródła:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/451277/ekonomisci-ing-wsrod-najbardziej-wszechstronnych-zespolow-prognostyczn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki Bydgoszcz
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Bydgoszcz

Materiały budowlane będą jeszcze droższe?
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
14 stycznia 2019

Materiały budowlane będą jeszcze droższe?

Waimea Cargo Terminal Airport z finansowaniem od BNP Paribas
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 września 2019

Waimea Cargo Terminal Airport z finansowaniem od BNP Paribas

Czy poręczyciel może się wycofać?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 stycznia 2019

Czy poręczyciel może się wycofać?

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski

SKOK Chmielewskiego Lubartów
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Lubartów

Porównaj