Ekonomiści mBanku prognozują wzrost PKB w 2020 roku

Ekonomiści mBanku prognozują wzrost PKB w 2020 roku

author
Patryk Byczek
28 stycznia 2020

Ekonomiści mBanku przygotowali i zaprezentowali prognozy gospodarcze na rok 2020. Eksperci w raporcie raporcie przewidują między innymi, że po ostatnich wzrostach zacznie opadać, a wzrost Produktu Krajowego Brutto zwolni do 2,8%.

Ekonomiści mBanku przewidują, że:

Gospodarka globalna powoli wysyła sygnały informujące o tym, że po ostatnich spadkach można w końcu liczyć na poprawę koniunktury. Niepewność, która do tej pory towarzyszyła gospodarce spadła, lecz póki co na horyzoncie nie widać katalizatora przewidującego falę przesadnego optymizmu. „Poprawa” koniunktury oznacza „pewne” przyspieszenie procesów inflacyjnych. Przyspieszeniom tym będą sprzyjać wysokie ceny żywności. Ekonomiści mBanku nie prognozują jednak podwyżek stóp procentowych wśród głównych banków centralnych. Należy też zwrócić uwagę, że funkcje reakcji Fed i ECB wykrzywiły się w kierunku ostrożności.

Gospodarka polska nie zazna stagflacji i zadziała na nią normalny cykl gospodarczy. Luka popytowa zostanie zawrócona przez spowolnienie PKB do 2,8% rok do roku. Na początku roku inflacja wzrosła, lecz na przełomie całego roku zacznie opadać do wyznaczonego celu, lecz cała jej droga może okazać się wyboista. Ekonomiści mBanku, którzy przygotowywali raport widzą również ryzyko realizacji wyższych cen za żywność oraz chaos w cenach kontrolowanych. W czasie rozciągnie się również weryfikacja nieuchronności spadków inflacji po stronie bazowej. Oczywiście należy zaznaczyć, że reakcja na taki cykl gospodarczy nie jest natychmiastowa.

Nową normą będzie równowaga zewnętrzna, na polu której widać poprawę na przełomie ostatnich lat. W całym raporcie ekspertów mBanku kwestia wyjaśnienia tego fenomenu zajmuje bardzo dużą część dokumentu. Od długiego czasu polska gospodarka staje się coraz bardziej zrównoważona przy każdym tempie wzrostu inwestycji i konsumpcji. To właśnie częściowo tłumaczy mocny wzrost eksportu usług. Inną częścią układanki jest popyt wewnętrzny, a raczej zamiana jego struktury. Na chwile obecną bardzo duża część konsumpcji złożona jest z usług krajowych. Na równowagę składa się jednocześnie ceteris paribus, mocniejszy złoty. Związane jest to z przebiegiem całego cyklu koniunkturalnego, a także zmiany oczekiwań, czy reakcji waluty na szoki zewnętrzne. Ryzyko deprecjacji złotego również się zmniejsza. Mowa o sytuacji zagrożenia niskim wzrostem gospodarczym, wzrostem awersji do ryzyka, czy błędem w polityce zewnętrznej.


mBank

mBank jest bankiem uniwersalnym założonym w 1986 roku. Swoją ofertę kieruje do Klientów detalicznych, inwestycyjnych, MŚP, korporacji oraz bankowości indywidualnej. Akcje banku widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1992 roku. mBank jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce. Instytucja wypracowała w trzecim kwartale bieżącego roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 285 300 000 złotych. Od 2007 roku działa na polskim, czeskim i słowackim rynku. Prezesem zarządu mBanku jest aktualnie Cezary Stypułkowski.


źródło: https://pl.media.mbank.pl/84419-28-proc-wzrostu-pkb-w-2020-roku-prognozy-ekonomistow-mbank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szkolenia dla studentów i absolwentów od Grupy Santander i MIT
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 lutego 2020

Szkolenia dla studentów i absolwentów od Grupy Santander i MIT

PKO BP w Myśliborzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 sierpnia 2019

PKO BP w Myśliborzu

BNP Paribas oddziały w Lubaczowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Lubaczowie

Alior Bank w Gryficach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 maja 2019

Alior Bank w Gryficach

Pożyczki bez zaświadczeń Oleśnica
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
24 listopada 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Oleśnica

Santander Bank Polska w Zawierciu
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 maja 2019

Santander Bank Polska w Zawierciu

Porównaj