Straciłeś dowód osobisty ? Sprawdź, gdzie go zastrzec, żeby nikt nie wyłudził kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 21.07.2018
Udostępnij:

Wyłudzenia kredytów i pożyczek to niestety codzienność. Szacuje się, że nawet co dziesiąty wniosek o pożyczkę jest próbą wyłudzenia. Jeżeli udostępnimy komukolwiek nasze dane z dowodu osobistego, zwiększamy to ryzyko kilkukrotnie, dlatego najlepszym działaniem prewencyjnym jest ochrona tych danych. 

Przypominamy, że dowodu osobistego nie powinno się: 

– dawać do sfotografowania,
– oddawać w zastaw w wypożyczalni, np.: sprzętów wodnych,
– kserować/skanować i wysyłać w procesie aplikowania o pracę.
 

Jeżeli zgubimy dowód osobisty lub zostaniemy nam skradziony, istnieje spore ryzyko, że nasze dane osobowe zostaną wykorzystane do wyłudzenia pożyczki lub kredytu. Jak się przed tym bronić ? Przede wszystkim liczy się czas. Na rynku działa spora firm pożyczkowych, które udzielają finasowania w całości przez Internet i bez szczegółowej weryfikacji (tak zwane "pożyczki na dowód"). 


Spis treści:
1. Utrata dowodu osobistego – co zrobić?
2. Zastrzeżenie dowodu w banku.
3. Zastrzeżenie dowodu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone.
4. Zgłoszenie na policję.
5. Zgłoszenie do gminy/konsulatu.
6. Jak się dodatkowo zabezpieczyć?
7. Czy po zastrzeżeniu jesteśmy bezpieczni? 
 

Utrata dowodu osobistego – co zrobić?

1. Zastrzegamy dowód w banku (w oddziale lub telefonicznie).

2. Zastrzegamy dowód w Systemie Dokumenty Zastrzeżone.
3. Zgłaszamy na policję (tylko w przypadku kradzieży).
4. Zgłaszamy do gminy (jeśli jesteśmy w kraju).
5. Zgłaszamy do konsulatu (jeśli jesteśmy za granicą). 

ZASTRZEŻENIE DOWODU W BANKU

Pierwsza rzecz po utracie dowodu osobistego to zgłoszenie tego faktu do banku. Najlepszym wyborem będzie bank, którego jesteśmy Klientami. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości – możemy zastrzec dowód w innym banku.

Część banków przyjmuje bowiem zastrzeżenia dowodu od wszystkich osób – nawet tych, które w żadnym banku nie posiadają konta. Poniżej znajdziecie pełną listę:

Banki zastrzegające dowód osobisty od wszystkich osób:
 

 •     Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 •     Bank Pocztowy SA 
 •     Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 •     Credit Agricole Bank Polska S.A. 
 •     Deutsche Bank PBC SA 
 •     Eurobank
 •     Plus Bank SA 
 •     Krakowski Bank Spółdzielczy 
 •     PKO BP SA 
 •     Santander Consumer Bank SA 
 •     SGB-Bank S.A.
 •     Bank Gospodarstwa Krajowego
 •     Bank Zachodni WBK SA 
 •     Getin Bank

Pozostałe banki komercyjne również zastrzegają dokumenty, ale tylko od swoich Klientów. 

Jak zastrzec dowód osobisty w banku? 
– osobiście udając się do oddziału banku,
– dzwoniąc na Infolinię banku. 

Po co zastrzega się dowód osobisty w banku?
Zastrzegamy dokument w banku, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo przed wyłudzeniem i aby jak najszybciej poinformować wszystkie instytucje o utracie dokumentu. 

ZASTRZEŻENIE W SYSTEMIE DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Kolejny krok przy utracie dowodu osobistego to zastrzeżenie go w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Możemy to zrobić w:

– swoim banku,
– dowolnym banku, który przyjmuje zastrzeżenia dokumentów od wszystkich Klientów (przejdź do  listy banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób). 

Jak zastrzec dokumenty w Systemie Dokumenty Zastrzeżone? 

1. Osobiście w oddziale banku.
2. Telefonicznie w oddziale tylko własnego banku.


Nasze zgłoszenie zostanie niezwłocznie przekazane pozostałym podmiotom uczestniczącym w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. To właśnie bank ma za zadanie przekazać informację o utracie dowodu osobistego do pozostałych banków, do operatorów komórkowych i innych firm. 

Tuż po tym, jak nasz dokument zostanie wpisany do bazy, wszystkie banki w Polsce niezwłocznie dowiedzą się o tym. 


 

ZGŁOSZENIE NA POLICJĘ

Policję powiadamiamy tylko w sytuacji, gdy dowód osobisty został skradziony. Wiele osób gubiących dokumenty automatycznie kieruje swoje kroki w stronę komisariatu i są oni zaskoczeni tym, że ich zgłoszenie zostaje zignorowane. Musimy mieć na uwadze, że Policja przyjmuje jedynie zgłoszenia dotyczące popełnienia przestępstwa, a nasze zaniedbanie, w wyniku którego zginął dokument, takim przestępstwem nie jest. 


 

ZGŁOSZENIE DO GMINY/KONSULATU

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do organu gminy lub placówki konsularnej to nasz obowiązek prawny
 

Art. 47. Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu
1. Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Dz.U.2017.0.1464 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych


ZGŁOSZENIE W URZĘDZIE


Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego w urzędzie, musimy wypełnić odpowiedni formularz. Możemy pobrać go w urzędzie lub wydrukować w domu (formularz dostępny jest pod adresem https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/Formularz+zgloszenia+utraty+lub+uszkodzenia+dowodu+osobistego/959ec2a7-bef0-4f4a-bf7c-3c8b468b6ab9). 

Udając się do urzędu musimy zabrać ze sobą inny dokument tożsamości (paszport, prawo jazdy). Formularz możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całym kraju (także w miejscu, w którym przebywamy tylko turystycznie). Usługa jest bezpłatna. 

 

ZGŁOSZENIE PRZEZ INTERNET


Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego przez Internet, potrzebujemy profilu zaufanego (eGo), który potwierdzi naszą tożsamość. Internetowy formularz dostępny jest w serwisie OBYWATEL.GOV.PL po zalogowaniu się do naszego profilu zaufanego. 

Zgłoszenie będzie oficjalnie przyjęte, jeżeli w systemie pojawi nam się urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Usługa internetowego zgłaszania utraty dowodu osobistego jest bezpłatna. 


 

JAK SIĘ DODATKOWO ZABEZPIECZYĆ?

Na rynku znajdziemy kilka dodatkowych zabezpieczeń przed wyłudzeniem pożyczki lub kredytu na dane osobowe z naszego dowodu osobistego.

 

1. BEZPIECZNY PESEL


Bezpieczny PESEL to w pełni darmowa usługa służąca do zapobiegania wyłudzeniom. Na stronie bezpiecznypesel.pl możemy prewencyjnie zastrzec nasz numer PESEL, jeżeli nie zamierzamy w najbliższym czasie korzystać z usług jakichkolwiek firm pożyczkowych. Będzie to blokada przed wzięciem pożyczek na nasze dane nie tylko przez nas, ale i przez osoby trzecie. 

Aby zgłosić swoje dane do ochrony przed wyłudzeniem, wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie bezpiecznypesel.pl i przesłać skan zastrzeganego dowodu osobistego. W przypadku chęci wzięcia pożyczki można natychmiast wycofać się z ochrony danych, ale będziemy mieli pewność, że nikt poza nami nie może tego zrobić w naszym imieniu. 

 

2. CHROŃ PESEL


Usługa chronpesel.pl również pomaga w zabezpieczeniu swoich danych. Jest to usługa płatna (7,90 zł/miesiąc), ale w ramach pakietu dostajemy nie tylko ochronę, ale również porady prawne i powiadomienia SMS-owe i e-mailowe na temat każdorazowego sprawdzenia naszych danych w bazie KRD Biurze Informacji Gospodarczej S.A. 

Dzięki wykupieniu usługi błyskawicznie dowiemy się, jeżeli ktoś będzie próbówał:
– wziąć pożyczkę na nasze dane,
– dokonać na nasze dane zakupu na raty,
– podpisać umowę w naszym imieniu (np.: na abonament w telefonie). 

 

3. ALERTY BIK


Alerty BIK to płatne (19 zł/rok) powiadomienia dotyczące tego, że ktoś sprawdzał naszą historię w bazie BIK. Jest to czynione każdorazowo podczas udzielania wszystkich kredytów, więc możemy mieć 100% pewność, że jeżeli dostajemy Alert BIK (SMS lub e-mail), a nie bierzemy w tym momencie żadnej pożyczki, to ktoś próbuje ją wyłudzić na nasze dane.  

Alerty BIK nie pomogą niestety w przypadku pożyczek pozabankowych, które w większości nie weryfikują swoich Klientów w bazie BIK. 

CZY PO ZASTRZEŻENIU JESTEŚMY BEZPIECZNI? 

Tak, po oficjalnym zgłoszeniu dokumentu do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, dokument zostaje wyłączony z obiegu. Nie musimy obawiać się, że zgłosiliśmy fakt utraty dokumentu tylko do jednej instytucji – pieczę nad Systemem Dokumentów Zastrzeżonych sprawuje Związek Banków Polskich, który w kilka minut poinformuje o tym fakcie wszystkie banki w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej. 

Po zastrzeżeniu dowodu osobistego nikt nie zaciągnie zobowiązania na nasze dane osobowe.


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 3 ocen
Komentarze (0)

Ja mam chrońpesel.pl wykupione od dawna i jestem spokojniejszy o moje dane. 8zł miesięcznie to nie jest fortuna a może nas ustrzec od wielu problemów.

  Chronpesel faktycznie jest super sprawą, prawie za darmo, a daje 100% pewność, że w razie wyłudzenia dowiemy się o tym od razu.

   Trochę się już naczytałam o tym chronpesel i jestem ciekawa w jaki sposób to tak faktycznie działa. Czy sms który niby ma przyjść faktycznie pomaga w rozwiązaniu problemu?

Na pewno warto tutaj w szybki sposób działać bo czas gra na nasz niekorzyść. Myślę że warto też pomyśleć o abonamencie ochrony danych. Takie sytuacje się zdarzają gdzie przez przypadek ktoś zgubi dowód albo ukradną, więc lepiej dmuchać na zimne

  Najgorzej jak stanie się to za granicą, bo dłużej zajmuje zgłoszenie tego faktu do odpowiednich urzędów. A mając taką ochornę nie musimy się nieczym martwić.

super wszystko opisane pozdraawiam!