Utrata dowodu osobistego. Jak ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

Utrata dowodu osobistego. Jak ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

author
Dominika Byczek
21 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Straciłeś dowód osobisty ? Sprawdź, gdzie go zastrzec, żeby nikt nie wyłudził kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe.

Spis treści:

  1. Dowód osobisty - najważniejszy dokument
  2. Utrata dowodu osobistego – co zrobić?
  3. Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w banku
  4. Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w Systemie Dokumenty Zastrzeżone
  5. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na policję
  6. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do gminy lub konsulatu
  7. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez internet
  8. Jak dodatkowo zabezpieczyć dowód osobisty?
Zwiń spis treści

Dowód osobisty - najważniejszy dokument

Wyłudzenia kredytów i pożyczek to niestety codzienność. Szacuje się, że nawet co dziesiąty wniosek o pożyczkę jest próbą wyłudzenia. Jeżeli udostępnimy komukolwiek nasze dane z dowodu osobistego, zwiększamy to ryzyko kilkukrotnie, dlatego najlepszym działaniem prewencyjnym jest ochrona tych danych.

Przypominamy, że dowodu osobistego nie powinno się: 

  • dawać do sfotografowania,
  • oddawać w zastaw w wypożyczalni, np.: sprzętów wodnych,
  • kserować/skanować i wysyłać w procesie aplikowania o pracę.

Jeżeli zgubimy dowód osobisty lub zostaniemy nam skradziony, istnieje spore ryzyko, że nasze dane osobowe zostaną wykorzystane do wyłudzenia pożyczki lub kredytu. Jak się przed tym bronić ? Przede wszystkim liczy się czas. Na rynku działa spora firm pożyczkowych, które udzielają finasowania w całości przez Internet i bez szczegółowej weryfikacji (tak zwane “pożyczki na dowód“).

Utrata dowodu osobistego – co zrobić?

Utrata dowodu osobistego – najważniejsze czynności: 

  • zastrzegamy dowód w banku (w oddziale lub telefonicznie).
  • zastrzegamy dowód w Systemie Dokumenty Zastrzeżone,
  • zgłaszamy na policję (tylko w przypadku kradzieży),
  • zgłaszamy do gminy (jeśli jesteśmy w kraju),
  • zgłaszamy do konsulatu (jeśli jesteśmy za granicą).

Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w banku

Pierwsza rzecz po utracie dowodu osobistego to zgłoszenie tego faktu do banku. Najlepszym wyborem będzie bank, którego jesteśmy klientami. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości – możemy zastrzec dowód w innym banku. Część banków przyjmuje bowiem zastrzeżenia dowodu od wszystkich osób – nawet tych, które w żadnym banku nie posiadają konta. Poniżej znajdziecie pełną listę. Sprawdź oferty pożyczek na raty oraz pożyczek pozabankowych.

Banki zastrzegające dowód osobisty od wszystkich osób:

  • BNP Paribas S.A.
  • Bank Pocztowy SA
  • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • Plus Bank SA
  • Krakowski Bank Spółdzielczy
  • PKO BP SA
  • Santander Consumer Bank SA
  • SGB-Bank S.A.
  • Bank Gospodarstwa Krajowego
  • Bank Zachodni WBK SA

Pozostałe banki komercyjne również zastrzegają dokumenty, ale tylko od swoich klientów.

Jak zastrzec dowód osobisty w banku? 

  • osobiście udając się do oddziału banku,
  • dzwoniąc na Infolinię banku.

Zastrzegamy dokument w banku, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo przed wyłudzeniem i aby jak najszybciej poinformować wszystkie instytucje o utracie dokumentu. Sprawdź również ranking pożyczek z komornikiem.

Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w Systemie Dokumenty Zastrzeżone

Kolejny krok przy utracie dowodu osobistego to zastrzeżenie go w Systemie Dokumenty Zastrzeżone.

Możemy to zrobić w:

  • swoim banku,
  • dowolnym banku, który przyjmuje zastrzeżenia dokumentów od wszystkich klientów.

Jak zastrzec dokumenty w Systemie Dokumenty Zastrzeżone? 

  • osobiście w oddziale banku,
  • telefonicznie w oddziale tylko własnego banku.

Nasze zgłoszenie zostanie niezwłocznie przekazane pozostałym podmiotom uczestniczącym w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. To właśnie bank ma za zadanie przekazać informację o utracie dowodu osobistego do pozostałych banków, do operatorów komórkowych i innych firm. Tuż po tym, jak nasz dokument zostanie wpisany do bazy, wszystkie banki w Polsce niezwłocznie dowiedzą się o tym.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na policję

Policję powiadamiamy tylko w sytuacji, gdy dowód osobisty został skradziony. Wiele osób gubiących dokumenty automatycznie kieruje swoje kroki w stronę komisariatu i są oni zaskoczeni tym, że ich zgłoszenie zostaje zignorowane. Musimy mieć na uwadze, że Policja przyjmuje jedynie zgłoszenia dotyczące popełnienia przestępstwa, a nasze zaniedbanie, w wyniku którego zginął dokument, takim przestępstwem nie jest.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do gminy lub konsulatu

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do organu gminy lub placówki konsularnej to nasz obowiązek prawny. 

Art. 47. Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu
1. Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Dz.U.2017.0.1464 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych

Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego w urzędzie, musimy wypełnić odpowiedni formularz. Możemy pobrać go w urzędzie lub wydrukować w domu (formularz dostępny jest pod adresem https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/Formularz+zgloszenia+utraty+lub+uszkodzenia+dowodu+osobistego/959ec2a7-bef0-4f4a-bf7c-3c8b468b6ab9). Udając się do urzędu musimy zabrać ze sobą inny dokument tożsamości (paszport, prawo jazdy). Formularz możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całym kraju (także w miejscu, w którym przebywamy tylko turystycznie). Usługa jest bezpłatna.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez internet

Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego przez internet, potrzebujemy profilu zaufanego (eGo), który potwierdzi naszą tożsamość. Internetowy formularz dostępny jest w serwisie OBYWATEL.GOV.PL po zalogowaniu się do naszego profilu zaufanego. Zgłoszenie będzie oficjalnie przyjęte, jeżeli w systemie pojawi nam się urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Usługa internetowego zgłaszania utraty dowodu osobistego jest bezpłatna.

Jak dodatkowo zabezpieczyć dowód osobisty?

Bezpieczny PESEL: 

Bezpieczny PESEL to w pełni darmowa usługa służąca do zapobiegania wyłudzeniom. Na stronie bezpiecznypesel.pl możemy prewencyjnie zastrzec nasz numer PESEL, jeżeli nie zamierzamy w najbliższym czasie korzystać z usług jakichkolwiek firm pożyczkowych. Będzie to blokada przed wzięciem pożyczek na nasze dane nie tylko przez nas, ale i przez osoby trzecie. 

Aby zgłosić swoje dane do ochrony przed wyłudzeniem, wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie bezpiecznypesel.pl i przesłać skan zastrzeganego dowodu osobistego. W przypadku chęci wzięcia pożyczki można natychmiast wycofać się z ochrony danych, ale będziemy mieli pewność, że nikt poza nami nie może tego zrobić w naszym imieniu.

Chroń PESEL: 

Usługa chronpesel.pl również pomaga w zabezpieczeniu swoich danych. Jest to usługa płatna, ale w ramach pakietu dostajemy nie tylko ochronę, ale również porady prawne i powiadomienia SMS-owe i e-mailowe na temat każdorazowego sprawdzenia naszych danych w bazie KRD Biurze Informacji Gospodarczej S.A.

Dzięki wykupieniu usługi błyskawicznie dowiemy się, jeżeli ktoś będzie próbował:
– wziąć pożyczkę na nasze dane,
– dokonać na nasze dane zakupu na raty,
– podpisać umowę w naszym imieniu (np.: na abonament w telefonie).

Alerty BIK:

Alerty BIK to płatne powiadomienia dotyczące tego, że ktoś sprawdzał naszą historię w bazie BIK. Jest to czynione każdorazowo podczas udzielania wszystkich kredytów, więc możemy mieć 100% pewność, że jeżeli dostajemy Alert BIK (SMS lub e-mail), a nie bierzemy w tym momencie żadnej pożyczki, to ktoś próbuje ją wyłudzić na nasze dane. Alerty BIK nie pomogą niestety w przypadku pożyczek pozabankowych, które w większości nie weryfikują swoich Klientów w bazie BIK.

Po oficjalnym zgłoszeniu dokumentu do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, dokument zostaje wyłączony z obiegu. Nie musimy obawiać się, że zgłosiliśmy fakt utraty dokumentu tylko do jednej instytucji – pieczę nad Systemem Dokumentów Zastrzeżonych sprawuje Związek Banków Polskich, który w kilka minut poinformuje o tym fakcie wszystkie banki w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej. Po zastrzeżeniu dowodu osobistego nikt nie zaciągnie zobowiązania na nasze dane osobowe.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kali
Kali
2018-09-03 18:41:56

Najgorzej jak stanie się to za granicą, bo dłużej zajmuje zgłoszenie tego faktu do odpowiednich urzędów. A mając taką ochornę nie musimy się nieczym martwić.

Dami
Dami
2018-09-03 13:40:40

Ja mam chrońpesel.pl wykupione od dawna i jestem spokojniejszy o moje dane. 8zł miesięcznie to nie jest fortuna a może nas ustrzec od wielu problemów.

    Kali
    Kali
    2018-09-03 18:40:46

    Chronpesel faktycznie jest super sprawą, prawie za darmo, a daje 100% pewność, że w razie wyłudzenia dowiemy się o tym od razu.

      Anna
      Anna
      2018-09-04 07:06:58

      Trochę się już naczytałam o tym chronpesel i jestem ciekawa w jaki sposób to tak faktycznie działa. Czy sms który niby ma przyjść faktycznie pomaga w rozwiązaniu problemu?

OLIWKA
OLIWKA
2018-07-29 07:59:45

super wszystko opisane pozdraawiam!

Podobne artykuły

Ponad 800 chętnych w konkursie Cyfrowe Rewolucje

mBank poinformował w komunikacie prasowym, że minął już termin składania wniosków do drugiej edycji konkursu Cyfrowe Rewolucje. Dzięki projektowi bank wraz z partnerami pozwala firmom rozwinąć skrzydła w świecie online. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
29 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

ING Bank Śląski – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

W dzisiejszych czasach dostęp do informacji o przedsiębiorstwach z różnych względów staje się kluczowy dla osób prywatnych lub firm. Sprawdź zatem najważniejsze informacje o ING Banku Śląskim, takie jak: NIP, REGON, KRS oraz dane kontaktowe.

author
Dorota Grycko
07 lutego 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Polska gospodarka w najlepszym stanie od 1989 roku

Polska gospodarka z szybkim wzrostem PKB, niskim bezrobociem i wzrostem płac. To tylko niektóre z pozytywnych zjawisk dla naszej gospodarki – to był najlepszy rok od 1989 r.

author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Wyróżnienie Gazety Finansowej dla Miloan

Gazeta Finansowa w swoim Biznes Raporcie wyróżniła firmę pożyczkową Miloan Polska w kategorii „Najlepsze marki pożyczkowe 2018 roku”. Jest to kolejna przyznana firmie nagroda w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

author
Patryk Byczek
11 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki online

Chcesz otrzymać chwilówkę? Zobacz najlepsze oferty przedstawione w naszym rankingu. Wszystkie dostępne są bez wychodzenia z domu. Pieniądze możemy mieć na koncie już tego samego dnia. Sprawdź oferty chwilówek w naszym rankingu.

author
Aleksandra Gościnna
10 lipca 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zadłużenie Polaków – raport firmy Provident

Zadłużenie często jest tematem tabu. Nie lubimy opowiadać innym o swoich długach i zobowiązaniach. Z drugiej strony zadłużenie nie jest samo w sobie takie złe - zgodnie z badaniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, długookresowy rozwój dochodu per capita jest najwyższy właśnie w tych krajach, w których zadłużenie obywateli do PKB znajduje się między 36 a 70% PKB. 

author
Aneta Jankowska
17 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj