Utrata dowodu osobistego. Jak ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

Utrata dowodu osobistego. Jak ochronić się przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki?

author
Dominika Byczek
21 lipca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Straciłeś dowód osobisty ? Sprawdź, gdzie go zastrzec, żeby nikt nie wyłudził kredytu lub pożyczki na Twoje dane osobowe.

Spis treści:

 1. Dowód osobisty - najważniejszy dokument
 2. Utrata dowodu osobistego – co zrobić?
 3. Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w banku
 4. Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w Systemie Dokumenty Zastrzeżone
 5. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na policję
 6. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do gminy lub konsulatu
 7. Zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez internet
 8. Jak dodatkowo zabezpieczyć dowód osobisty?
Zwiń spis treści

Dowód osobisty - najważniejszy dokument

Wyłudzenia kredytów i pożyczek to niestety codzienność. Szacuje się, że nawet co dziesiąty wniosek o pożyczkę jest próbą wyłudzenia. Jeżeli udostępnimy komukolwiek nasze dane z dowodu osobistego, zwiększamy to ryzyko kilkukrotnie, dlatego najlepszym działaniem prewencyjnym jest ochrona tych danych.

Przypominamy, że dowodu osobistego nie powinno się: 

 • dawać do sfotografowania,
 • oddawać w zastaw w wypożyczalni, np.: sprzętów wodnych,
 • kserować/skanować i wysyłać w procesie aplikowania o pracę.

Jeżeli zgubimy dowód osobisty lub zostaniemy nam skradziony, istnieje spore ryzyko, że nasze dane osobowe zostaną wykorzystane do wyłudzenia pożyczki lub kredytu. Jak się przed tym bronić ? Przede wszystkim liczy się czas. Na rynku działa spora firm pożyczkowych, które udzielają finasowania w całości przez Internet i bez szczegółowej weryfikacji (tak zwane “pożyczki na dowód“).

Utrata dowodu osobistego – co zrobić?

Utrata dowodu osobistego – najważniejsze czynności: 

 • zastrzegamy dowód w banku (w oddziale lub telefonicznie).
 • zastrzegamy dowód w Systemie Dokumenty Zastrzeżone,
 • zgłaszamy na policję (tylko w przypadku kradzieży),
 • zgłaszamy do gminy (jeśli jesteśmy w kraju),
 • zgłaszamy do konsulatu (jeśli jesteśmy za granicą).

Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w banku

Pierwsza rzecz po utracie dowodu osobistego to zgłoszenie tego faktu do banku. Najlepszym wyborem będzie bank, którego jesteśmy klientami. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości – możemy zastrzec dowód w innym banku. Część banków przyjmuje bowiem zastrzeżenia dowodu od wszystkich osób – nawet tych, które w żadnym banku nie posiadają konta. Poniżej znajdziecie pełną listę.

Banki zastrzegające dowód osobisty od wszystkich osób:

 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank Pocztowy SA
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Deutsche Bank PBC SA
 • Eurobank
 • Plus Bank SA
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • PKO BP SA
 • Santander Consumer Bank SA
 • SGB-Bank S.A.
 • Bank Gospodarstwa Krajowego
 • Bank Zachodni WBK SA
 • Getin Bank.

Pozostałe banki komercyjne również zastrzegają dokumenty, ale tylko od swoich klientów.

Jak zastrzec dowód osobisty w banku? 

 • osobiście udając się do oddziału banku,
 • dzwoniąc na Infolinię banku.

Zastrzegamy dokument w banku, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo przed wyłudzeniem i aby jak najszybciej poinformować wszystkie instytucje o utracie dokumentu.

Zastrzeżenie utraconego dowodu osobistego w Systemie Dokumenty Zastrzeżone

Kolejny krok przy utracie dowodu osobistego to zastrzeżenie go w Systemie Dokumenty Zastrzeżone.

Możemy to zrobić w:

 • swoim banku,
 • dowolnym banku, który przyjmuje zastrzeżenia dokumentów od wszystkich klientów.

Jak zastrzec dokumenty w Systemie Dokumenty Zastrzeżone? 

 • osobiście w oddziale banku,
 • telefonicznie w oddziale tylko własnego banku.

Nasze zgłoszenie zostanie niezwłocznie przekazane pozostałym podmiotom uczestniczącym w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych. To właśnie bank ma za zadanie przekazać informację o utracie dowodu osobistego do pozostałych banków, do operatorów komórkowych i innych firm. Tuż po tym, jak nasz dokument zostanie wpisany do bazy, wszystkie banki w Polsce niezwłocznie dowiedzą się o tym.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego na policję

Policję powiadamiamy tylko w sytuacji, gdy dowód osobisty został skradziony. Wiele osób gubiących dokumenty automatycznie kieruje swoje kroki w stronę komisariatu i są oni zaskoczeni tym, że ich zgłoszenie zostaje zignorowane. Musimy mieć na uwadze, że Policja przyjmuje jedynie zgłoszenia dotyczące popełnienia przestępstwa, a nasze zaniedbanie, w wyniku którego zginął dokument, takim przestępstwem nie jest.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do gminy lub konsulatu

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego do organu gminy lub placówki konsularnej to nasz obowiązek prawny. 

Art. 47. Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu
1. Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód osobisty został utracony lub uszkodzony, zgłasza niezwłocznie, osobiście ten fakt organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Dz.U.2017.0.1464 t.j. – Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych

Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego w urzędzie, musimy wypełnić odpowiedni formularz. Możemy pobrać go w urzędzie lub wydrukować w domu (formularz dostępny jest pod adresem https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/Formularz+zgloszenia+utraty+lub+uszkodzenia+dowodu+osobistego/959ec2a7-bef0-4f4a-bf7c-3c8b468b6ab9). Udając się do urzędu musimy zabrać ze sobą inny dokument tożsamości (paszport, prawo jazdy). Formularz możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy w całym kraju (także w miejscu, w którym przebywamy tylko turystycznie). Usługa jest bezpłatna.

Zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez internet

Aby zgłosić utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego przez internet, potrzebujemy profilu zaufanego (eGo), który potwierdzi naszą tożsamość. Internetowy formularz dostępny jest w serwisie OBYWATEL.GOV.PL po zalogowaniu się do naszego profilu zaufanego. Zgłoszenie będzie oficjalnie przyjęte, jeżeli w systemie pojawi nam się urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP). Usługa internetowego zgłaszania utraty dowodu osobistego jest bezpłatna.

Jak dodatkowo zabezpieczyć dowód osobisty?

Bezpieczny PESEL: 

Bezpieczny PESEL to w pełni darmowa usługa służąca do zapobiegania wyłudzeniom. Na stronie bezpiecznypesel.pl możemy prewencyjnie zastrzec nasz numer PESEL, jeżeli nie zamierzamy w najbliższym czasie korzystać z usług jakichkolwiek firm pożyczkowych. Będzie to blokada przed wzięciem pożyczek na nasze dane nie tylko przez nas, ale i przez osoby trzecie. 

Aby zgłosić swoje dane do ochrony przed wyłudzeniem, wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie bezpiecznypesel.pl i przesłać skan zastrzeganego dowodu osobistego. W przypadku chęci wzięcia pożyczki można natychmiast wycofać się z ochrony danych, ale będziemy mieli pewność, że nikt poza nami nie może tego zrobić w naszym imieniu.

Chroń PESEL: 

Usługa chronpesel.pl również pomaga w zabezpieczeniu swoich danych. Jest to usługa płatna, ale w ramach pakietu dostajemy nie tylko ochronę, ale również porady prawne i powiadomienia SMS-owe i e-mailowe na temat każdorazowego sprawdzenia naszych danych w bazie KRD Biurze Informacji Gospodarczej S.A.

Dzięki wykupieniu usługi błyskawicznie dowiemy się, jeżeli ktoś będzie próbował:
– wziąć pożyczkę na nasze dane,
– dokonać na nasze dane zakupu na raty,
– podpisać umowę w naszym imieniu (np.: na abonament w telefonie).

Alerty BIK:

Alerty BIK to płatne powiadomienia dotyczące tego, że ktoś sprawdzał naszą historię w bazie BIK. Jest to czynione każdorazowo podczas udzielania wszystkich kredytów, więc możemy mieć 100% pewność, że jeżeli dostajemy Alert BIK (SMS lub e-mail), a nie bierzemy w tym momencie żadnej pożyczki, to ktoś próbuje ją wyłudzić na nasze dane. Alerty BIK nie pomogą niestety w przypadku pożyczek pozabankowych, które w większości nie weryfikują swoich Klientów w bazie BIK.

Po oficjalnym zgłoszeniu dokumentu do Systemu Dokumenty Zastrzeżone, dokument zostaje wyłączony z obiegu. Nie musimy obawiać się, że zgłosiliśmy fakt utraty dokumentu tylko do jednej instytucji – pieczę nad Systemem Dokumentów Zastrzeżonych sprawuje Związek Banków Polskich, który w kilka minut poinformuje o tym fakcie wszystkie banki w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej. Po zastrzeżeniu dowodu osobistego nikt nie zaciągnie zobowiązania na nasze dane osobowe.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Kali
Kali
2018-09-03 18:41:56

Najgorzej jak stanie się to za granicą, bo dłużej zajmuje zgłoszenie tego faktu do odpowiednich urzędów. A mając taką ochornę nie musimy się nieczym martwić.

Dami
Dami
2018-09-03 13:40:40

Ja mam chrońpesel.pl wykupione od dawna i jestem spokojniejszy o moje dane. 8zł miesięcznie to nie jest fortuna a może nas ustrzec od wielu problemów.

  Kali
  Kali
  2018-09-03 18:40:46

  Chronpesel faktycznie jest super sprawą, prawie za darmo, a daje 100% pewność, że w razie wyłudzenia dowiemy się o tym od razu.

   Anna
   Anna
   2018-09-04 07:06:58

   Trochę się już naczytałam o tym chronpesel i jestem ciekawa w jaki sposób to tak faktycznie działa. Czy sms który niby ma przyjść faktycznie pomaga w rozwiązaniu problemu?

OLIWKA
OLIWKA
2018-07-29 07:59:45

super wszystko opisane pozdraawiam!

Podobne artykuły

Promocja: „Załóż kartę Citi Simplicity i zdobądź 400 zł do Lidla” w Citibanku

W Citibanku trwa promocja skierowana do nowych Klientów instytucji, którzy w zamian za założenie karty kredytowej Citi Simplicity i spełnienie bardo prostych warunków mogą zgarnąć kartę podarunkową o wartości 400 złotych do wykorzystania w sieci sklepów Lidl. Promocja trwa do 20 kwietnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
15 lutego 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dobre wyniki sprzedaży kredytów we wrześniu 2019

Jakie wnioski płyną z analizy najnowszego Newslettera kredytowego BIK? Jest ich kilka, choć najważniejsze, to fakt, iż polscy konsumenci najchętniej sięgają po kredyty konsumpcyjne, a średnia kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego wynosi już prawie 280 tysięcy złotych. Co więcej, w porównaniu z zeszłym rokiem największym wzrostem zainteresowania cieszą się karty kredytowe.

author
Halszka Gronek
01 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

ZUS oddział w Koszalinie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Sprawdzamy dane oddziału ZUS w Koszalinie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
01 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Koronawirus. Będą specjalne zasiłki dla studentów?

Obecna sytuacja nikogo nie napawa optymizmem. Grupą, która znalazła się w szczególnie trudnej sytuacji, są studenci – zmuszeni do wynajmowania mieszkań i akademików, a w większości nie mogący podjąć zatrudnienia. Rząd przygotowuje dla nich specjalną pomoc – będą zasiłki, a może i zwolnienia z opłat za akademiki.

author
Dominika Byczek
23 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

ING Bank Śląski z nominacjami w Invest Cuffs

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o dwóch nominacjach w bieżącej edycji konkursu Invest Cuffs. Instytucję nominowano w kategoriach: „Dom maklerski roku” oraz „Produkt inwestycyjny roku”. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
16 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Załóż kartę Citi Simplicity i zdobądź Xiaomi Redmi 9” w Citi Handlowym

Citi Handlowy wystartował z promocją, w której w zamian za wyrobienie karty kredytowej Citi Simplicity i spełnienie bardzo prostych warunków, Klienci mogą zgarnąć telefon Xiaomi Redmi 9. Promocja trwa do 31 lipca 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
27 maja 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj