Eksperci przewidują koniec sektora pożyczkowego w 2020

Eksperci przewidują koniec sektora pożyczkowego w 2020

author
Halszka Gronek
07 kwietnia 2020

Sektor pożyczkowy nie jest równoprawnie traktowany przez regulatora – stanowczo zaznacza Andrzej Roter, Prezes ZPF. Okazuje się, iż w wyniku wprowadzenia w zapisów Tarczy Antykryzysowej dotyczących rynku pożyczkowego wiele firm pożyczkowych bezterminowo wstrzymało swoją działalność, bojąc się bankructwa i niewypłacalności. Eksperci są niemal zgodni: rok 2020 może być końcem historii instytucji pożyczkowych w Polsce.

O tym, że rynek firm pożyczkowych walczy z kryzysem, wie niemal każdy zainteresowany polską gospodarką. Jak donoszą eksperci, rok 2019 zakończył się dla branży wynikiem rentowności bliskim zeru. Niestety wszystko wskazuje na to, że obecna sytuacja w Polsce – zwłaszcza obniżka nastrojów konsumpcyjnych w związku z trwającą na świecie pandemią koronawirusa, a także niekorzystne rozwiązania wprowadzane przez rząd – jeszcze drastyczniej wpłyną na pogorszenie kondycji wielu graczy branży pożyczkowej w roku 2020. 

Spadki rok po roku

Rok 2018 był szczytem pod względem wartości pożyczek udzielonych na polskim rynku kredytowym. Liczono, że pozytywna passa utrzymująca się przez blisko dekadę nie ustąpi, jednak począwszy od roku 2019 firmy pożyczkowe zaczęły dostrzegać rosnące spadki sprzedażowe. Sytuacja z ubiegłego roku nie jest już nawet optymistycznym scenariuszem na obecny rok. Eksperci przewidują na tyle poważne obniżki dochodów branży, że właściwie można mówić o rychłym końcu branży pożyczkowej w Polsce. Jednym z powodów jest surowa polityka państwa.

"

Analizując podstawowe dane dla sektora instytucji pożyczkowych sprzed wybuchu koronakryzysu, można jeszcze lepiej zrozumieć konsekwencje, jakie się wiążą dla funkcjonowania sektora z już ujawniającymi się jego skutkami, silnie wzmocnionymi drastycznym obniżeniem limitu kosztów pozaodsetkowych w ramach tarczy antykryzysowej

  tłumaczył w jednym z ostatnich komentarzy prasowych Andrzej Roter, Prezes Zarządu ZPF.


 

Spadki zarówno wartościowe, jak i ilościowe

"

Instytucje pożyczkowe […] w całym 2019 roku udzieliły 1,79 mld PLN pożyczek na cele konsumpcyjne. Jest to wartość niższa o 11,1% niż w roku 2018 i jednocześnie jest to pierwszy spadek wartości rocznej sprzedanych pożyczek w całej historii badania. Dynamika wzrostu tej wartości w dwóch poprzednich latach była już na znacząco niższym poziomie niż we wcześniejszych okresach

– czytamy w komunikacie prasowym Związku Przedsiębiorstw Finansowych – jednej z instytucji trzymających rękę na pulsie w kwestii polskiego rynku pożyczkowego. 

Co równie dojmujące, to fakt, że w 2019 roku firmy pożyczkowe podlegające badaniu ZPF udzieliły, w ujęciu ilościowym, zaledwie 649,9 tys. pożyczek na cele konsumpcyjne. Wynik  ten oznacza spadek rzędy aż 15,7% w porównaniu z danymi na koniec 2018 roku. Należy przy tym zaznaczyć, iż zeszłoroczny odczyt jest trzecim z rzędu, w którym instytucja zaobserwowała spadki ilościowe. Wcześniejsze spowolnienia miały jednak łagodniejszy charakter – pożyczek udzielono w liczbie mniejszej o 12,6% i 11,8% rok do roku.

Wpływ pandemii na kondycję sektora

"

Codziennie procesowaliśmy ponad 3 tysiące wniosków o udzielenie pożyczki gotówkowej lub kredytu bankowego. Poziom ten, po wprowadzeniu w połowie marca ograniczeń w związku z pandemią, spadł o 40%, a po wprowadzeniu nowego limitu kosztów pozaodsetkowych spadł praktycznie do zera. Większość firm rozpoczęła działania zmierzające do redukcji kosztów, w tym kosztów pracowniczych

– przyznaje otwarcie Piotr Oniszczuk, Prezes Zarządu UnilinkCash – firmy z sektora pośrednictwa finansowego współpracującej z branżą pożyczkową.

Wirus atakuje branżę

Co gorsza, okazuje się, że wraz z początkiem kwietnia niemal wszystkie instytucje pożyczkowe dotychczas współpracujące z pośrednikami wycofały swoje afiliacjem, wstrzymując sprzedaż pożyczek. Większość z nich ogłosiła, iż wprowadza takie rozwiązanie bezterminowo, co oznaczać może, że już więcej nie powrócą z ofertą dedykowaną polskim klientom. 

Powód takiego zachowania jest jeden: w wyniku drastycznego spadku nastrojów konsumpcyjnych Polek i  Polaków, a także restrykcyjnych ograniczeń wprowadzonych przez rząd w kwestii kosztów pożyczkowych, polskim firmom pożyczkowym sprzedaż produktów przestała się opłacać – i to nawet do tego stopnia, że wiele z nich przez ostatnie tygodnie marca dopłacało do biznesu, zamiast się z niego utrzymywać. 

"

Drastyczne obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych, wdrożone do systemu prawnego w ramach tarczy antykryzysowej spowoduje, że sektor instytucji pożyczkowych sam znajdzie się „na tarczy”. […] Trudno dziś wyrokować, ile firm przetrwa w efekcie ich wdrożenia, a także ilu inwestorów nadal będzie uznawać, że podtrzymanie inwestycji ma w ogóle sens w sytuacji, kiedy sektor pożyczkowy nie jest równoprawnie traktowany przez regulatora

– podsumowuje Andrzej Roter, Prezes ZPF.


Źródła:
https://zpf.pl/zpf-nie-pytaj-o-rok-2020-dla-sektora-instytucji-pozyczkowych/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje iPhone 2019?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
10 września 2019

Ile kosztuje iPhone 2019?

Kredyt hipoteczny Siedlce
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 czerwca 2017

Kredyt hipoteczny Siedlce

Podatek od posiadania psa 2021
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2020

Podatek od posiadania psa 2021

System IKO ma już 100 000 użytkowników
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
30 grudnia 2013

System IKO ma już 100 000 użytkowników

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?
Poradnik
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
10 czerwca 2017

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Bank Millennium – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
28 listopada 2022

Bank Millennium – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Porównaj