Czy w Polsce zabraknie gotówki ? Raport Banku Millennium
Prawie dwie piąte respondentów, w tym więcej Pań, niż Panów stwierdziło, że taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca. Takiej odpowiedzi udzielały najczęściej osoby w wieku od 50 do 60 lat. Czy młodsi w przyszłości będą potrafili zrezygnować z gotówki?
Badanie
Badanie przeprowadzone przez IBRiS na rzecz Banku Millennium odbyło się w dnaich od 27 listopada 2017 roku do 1 grudnia 2017 roku. W pomiarach wzięło udział tysiąc osób w wieku od 18 do 60 lat, które potwierdziły, że posiadają osobiste konto bankowe.
Brak gotówki
Bardzo dużo osób na świecie, które w momencie płatności za towar lub usługę nie posiadają przy sobie pieniędzy, decydują się wnieść opłatę za pomocą karty bankowej, telefonu, zegarka, przelewu, czy biżuterii. Technologia metod płatności rozwija się w bardzo szybkim tempie, a firmy tworzące coraz to nowe metody stawiają na płatności bezgotówkowe.
Na pytanie „Kiedy prawdopodobnie zniknie w Polsce gotówka?” zadane przez Bank Millennium, respondenci odpowiedzieli:
-
nigdy – 38,1%,
-
w ciągu dwudziestu lat – 16,7%,
-
w ciągu pięćdziesięciu lat – 15,2%,
-
w ciągu stu lat – 10,8%,
-
w ciągu dziesięciu lat – 9,4%,
-
nie wiem / trudno powiedzieć – 8,3%,
-
w ciągu pięciu lat – 1,5%.
Największymi optymistami, którzy są zdania, że gotówka pozostanie z nami na zawsze, byli seniorzy. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ to młodsze osoby chętniej i częściej korzystają z rozwiązań technologicznych.
Płatność w przyszłości
Kolejnym pytaniem, które repondentom postawił Bank Millennium, była metoda płatności w ciągu najbliższych dziesięciu lat, której Polacy będą używać najchętniej. Polskie banki coraz bardziej ochoczo wprowadzają do swoich ofert nowe metode płatności, starając się nie zostać w tyle za resztą świata. Osoby biorące udział w badaniu ostały się jednak przy najbardziej popularnym sposobie płatności – kartą płatniczą. Mieszkańcy naszego kraju za dekadę planują płacić:
-
kartą płatniczą z pinem – 25,8%,
-
kartą płatniczą zbliżeniowo bez pinu – 24%,
-
gotówką – 13,1%
-
telefonem – 15,6%
-
BLIKiem w telefonie – 15,2%
-
zegarkiem – 4,7%,
-
biżuterią – 1,6%.
Wyniki badania pokazują, że znaczna część Polaków w dalszym ciągu broni się przed wirtualnymi metodami płatności, lecz według pracowników Banku Millennium jest to tylko kwestia czasu, aby przekonali się do płacenia bezgotówkowego, używając także innych od kart płątniczych narzędzi.
Dodaj komentarz