Fałszywe oświadczenie o dochodach – co nam grozi?

Fałszywe oświadczenie o dochodach – co nam grozi?

author
Halszka Gronek
29 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dla wszystkich, którzy rozważają złożenie fałszywego oświadczenia o dochodach celem uzyskania pewnej korzyści, mamy przestrogę: według polskiego prawa taki uczynek klasyfikowany jest jako przestępstwo, za które grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności. Sprawdzamy najważniejsze informacje w tej sprawie.

Spis treści:

  1. Co grozi za fałszywe oświadczenie?
  2. Po co jest fałszywe oświadczenie o dochodach?
  3. Jak prawidłowo wypełnić oświadczenie o dochodach?
  4. Fałszywe oświadczenie o dochodach - podsumowanie
Zwiń spis treści

Co grozi za fałszywe oświadczenie?

Wielu wnioskodawców obawia się, że bank lub firma pożyczkowa nie przyzna pozytywnej decyzji kredytowej z powodu zbyt niskich dochodów zainteresowanego. Z tego też względu część z nich decyduje się na zaciągnięcie kredytu na oświadczenie, czyli zobowiązania, do którego zaciągnięcia nie będzie potrzebne pisemne poświadczenie wysokości miesięcznego wynagrodzenia wystawione przez pracodawcę.

Nierzetelni wnioskodawcy, którzy w celu otrzymania pewnej korzyści dopuścili się sfałszowania informacji w oświadczeniu o dochodach, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności z tytułu popełnienia przestępstwa oszustwa. Gwoli uściślenia, w Ustawie z dnia 6 czerwca 199 roku powszechnie nazywanej Kodeksem karnym czytamy, co następuje:

PODSTAWA PRAWNA

Art. 286. Kodeksu karnego
1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
[…]
3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Podsumowując, jeśli sąd uzna, iż oszustwo przedłożenia fałszywego oświadczenia o dochodach doprowadziło do poważnych strat, nieuczciwy konsument będzie mógł liczyć na karę w wysokości nawet 8 lat więzienia. Jeżeli jednak przestępstwo zostanie określone mianem mniejszej wagi, najłagodniejszą karą będzie grzywna pieniężna.

Fałszywe oświadczenie we wniosku pożyczkowym

W przypadku konsumentów, którzy skorzystali z sfałszowanego oświadczenia o dochodach w  celu wyłudzenia kredytu lub pożyczki, mogą zostać oskarżeni nie tylko o oszustwo, lecz także o przestępstwo z artykułu 297 Kodeksu karnego. W tym przypadku kara wynosi od 3 miesięcy do aż 5 lat więzienia. 

 

PODSTAWA PRAWNA

Art. 297., § 1. Kodeksu karnego
Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nieuczciwy konsument, który poprzez złożenie fałszywego oświadczenia o dochodach dopuścił się wyłudzenia kredytu, np. kredytu gotówkowego, w większości przypadków realizuje znamiona obu wyżej wspomnianych przepisów (zarówno tego z art. 286 Kodeksu karnego, jak i z art. 297 kk.). Zgodnie z regulacjami kodeksowymi takie podwójne przestępstwo skutkuje wprawdzie  skazaniem tylko za jedno z nich, jednak w kwalifikacji prawnej czynu sąd przytacza oba naruszone przepisy. Kara zaś wymierzona zostaje na podstawie przepisu przewidującego najsurowszą sankcję. W tym przypadku wynosiłaby ona więc aż 8 lat więzienia.

Po co jest fałszywe oświadczenie o dochodach?

W praktyce oświadczenie o dochodach – czy to prawdziwe, czy fałszywe – przedstawiamy po to, by uzyskać jakąś korzyść. Dzięki takiemu dokumentowi możemy przykładowo dostać pożyczkę lub kredyt, skorzystać ze wsparcia socjalnego oferowanego jedynie po spełnieniu kryteriów dochodowych czy potwierdzić swoje uprawnienia do przywilejów urzędowych.

O oświadczenie dotyczące naszych zarobków mogą poprosić nas instytucje oferujące różnego rodzaju formy pomocy społecznej czy socjalnej. Dokument może się nam także przydać w procesie rekrutacji dziecka do żłobka czy przedszkola, lecz również w chwili starania się o miejsce dla studenta w uczelnianym akademiku. Co więcej, często o zaświadczenie o dochodach jesteśmy proszeni w momencie wnioskowania o pożyczkę na raty. W tym przypadku deklaracja dotycząca zarobków potwierdza naszą zdolność do spłaty zobowiązania.

Każdy, kto w celu osiągnięcia korzyści, dopuszcza się oszustwa poprzez dostarczenie sfałszowanego zaświadczenia o zarobkach, może zostać ukarany zgodnie z sankcjami przewidzianymi w Kodeksie karnym.

Zaciągając zobowiązanie w postaci kredytu lub pożyczki online, postępując w taki sposób, naraża on bowiem inne instytucje, przykładowo firmy pożyczkowe, na poważne straty w przypadku osiągania realnych dochodów w wysokości niewystarczającej do bezpiecznej spłaty zobowiązania. Poza tym korzystając z przywilejów zagwarantowanych osobom spełniającym konkretne kryteria dochodowe, zabiera miejsce komuś, komu rzeczywiście należały się owe dobra lub pomoc.

Jak prawidłowo wypełnić oświadczenie o dochodach?

Oświadczenie o dochodach jest dokumentem, w którym my sami deklarujemy, na jaką kwotę opiewa nasze miesięczne wynagrodzenie. Składamy je najczęściej podczas starania się o zobowiązanie finansowe, takie jak np. pożyczka w 15 minut. W gruncie rzeczy by oświadczenie takie miało moc prawną, nie potrzeba ani pieczątki firmowej, ani parafki przełożonego.

Samo złożenie podpisu przez osobę zatrudnioną jest w tym wypadku deklaratywne i w zupełności wystarcza do uznania dokumentu za wiążący – zwłaszcza wtedy, gdy w treści oświadczenia zawrzemy klauzulę:„jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Prawidłowe wypełnienie oświadczenia o dochodach nie powinno sprawić większego problemu zainteresowanemu. Pomocny jest fakt, iż instytucje wymagające od nas  przedłożenia oświadczenia zwykle bezpłatnie udostępniają wzór takiegoż pisma (czy to w swojej siedzibie, czy na stronie internetowej.

Warto mieć na uwadze fakt, iż w zależności od celu wypełniania oświadczenia poszczególne wzory mogą zawierać nieco inne rubryki. Oświadczenie w banku może różnić się od pożyczkowego, np. podczas zaciągania pożyczki na dowód. Dlatego jeśli mamy wątpliwości co do tego, jakie informacje zawrzeć w treści oświadczenia, powinniśmy skontaktować się bezpośrednio z instytucją żądającą przedłożenia dokumentu.

Co niezwykle ważne, oświadczenie o zarobkach – tak jak każde inne oświadczenie – należy bezwzględnie sporządzić zgodnie ze stanem faktycznym.

Osoba składająca tego typu dokument powinna być świadoma, iż podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego dokumentu. Swoim poczynaniem może ona bowiem doprowadzić inne podmioty do starty, a to z kolei można uznać za oszustwo, a więc przestępstwo w świetle Kodeksu karnego. Oszukiwanie przy wypełnianiu oświadczenia o zarobkach najczęściej służy wyłudzeniu kredytu lub pożyczki. Na to także znajdziemy odpowiedni paragraf w Kodeksie.

Fałszywe oświadczenie o dochodach - podsumowanie

Co grozi za poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu o dochodach?

  • Zgodnie z treścią artykułu 286 Kodeksu karnego osobie, która chcąc uzyskać korzyść, wprowadziła inny podmiot w błąd, grozi – w zależności od szkodliwości czynu – kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 8.
  • Z kolei jak stanowi artykuł 297 wyżej wymienionego kodeksu, poświadczenie nieprawdy w celu uzyskania kredytu lub innej formy finansowania  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  • W przypadku gdy sąd orzeknie, iż nieuczciwy konsument dopuścił się przestępstw z tytułu obu wyżej wymienionych artykułów, wymierzona zostanie mu jedna kara, lecz w wymiarze najsurowszym z możliwych. W tym przypadku będzie to 8 lat pozbawienia wolności.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Null
Null
2023-06-18 13:55:25

Gdzie zgłosić że ktoś podał fałszywe informacje dotyczące kredytu

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Choszczno

Santander Consumer Bank to jeden z najpopularniejszych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Zapoznaj się z oddziałami Santander Consumer Bank w Choszcznie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
01 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kreditech Polska ze zmienioną nazwą

Właściciel popularnego serwisu pożyczkowego Monedo Now zmienił nazwę z Kreditech Polska na taką, która jest bardzo zbliżona do nazwy serwisu. Od teraz to Monedo Polska. Zmiana nazwy jest powodowana wcześniejszym rebrandingiem spółki matki (teraz Monedo Holding GmbH, a wcześniej Kreditech Holding GmbH).

author
Dominika Byczek
12 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Lombardy w Siedlcach

W Siedlcach osoby zainteresowane usługami świadczonymi przez lombardy, mogą skorzystać z kilku placówek tego typu. Sprawdź, jakie są aktualne godziny ich otwarcia, adresy oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
07 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas zawiesza spłatę rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych

BNP Paribas poinformował swoich Klientów w komunikacie prasowym o możliwości zawieszenia spłaty rat kapitałowych kredytów inwestycyjnych na trzy miesiące. Celem nowo wprowadzonej oferty jest zminimalizowanie negatywnych skutków jakie niesie za sobą epidemia koronawirusa w Polsce.

author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zadłużeni nadal z niskimi ratami

Więcej niż połowa dorosłych Polaków posiada kredyt. Dla wielu zadłużonych czas pandemii jest trudnym okresem względem spłacania rat kredytowych. Sprzyjająca jest jednak decyzja Rady Polityki Pieniężnej – dzięki obniżonym stopom procentowym raty, które obecnie płacimy, są i tak stosunkowo niskie.

author
Dominika Byczek
13 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Credit Agricole sprzedał ubezpieczenia inwestycyjne za ponad 1 mld zł

Credit Agricole poinformował w komunikacie prasowym o odnotowaniu historycznego poziomu wartości sprzedawanych ubezpieczeń inwestycyjnych – 1 000 000 000 złotych. Rekordowy wynik Bank wypracował po ponad dziewięciu latach współpracy z towarzystwem Credit Agricole Life Insurance Europe.

author
Patryk Byczek
23 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj