Fikcyjne promocje na pokazach – kara od UOKiK

Fikcyjne promocje na pokazach – kara od UOKiK

author
18 czerwca 2020

Zakupy na pokazach większość z nas kojarzy z dużymi promocjami. Okazuje się jednak, że nie zawsze promocje te są prawdziwe. Prezes UOKiK poinformował właśnie o nałożeniu ogromnej kary finansowej na firmę, która stosowała nieuczciwą praktykę zawyżania cen tylko po to, by produkty sprzedać z rzekomo ogromnym rabatem.

Z ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że spółka Topmed Plus, prezentująca swoje produkty na pokazach, wprowadzała swoich Klientów w błąd poprzez informowanie o fikcyjnym bardzo dużym rabacie. Dla większości Klientów był to czynnik decydujący o zakupie.

W wyniku przeprowadzonej kontroli i rozmów z Klientami Prezes UOKiK Tomasz Chróstny natychmiast zakazał firmie Topmed Plus stosowania nieuczciwej praktyki zawyżania cen, a dodatkowo nałożył na spółkę karę w wysokości 614 000 zł.

Sztuczne podwyżki i ogromne rabaty

Zarzuty dotyczące spółki Topmed Plus dotyczyły tego, że sugerowała ona potencjalnym Klientom, że kupują oni oferowane produkty z ogromnymi rabatami. Przykładowo jako cenę wyjściową zestawu podawano 7990 zł, a jako cenę promocyjną 2790 zł. Klienci myśleli więc, że zaoszczędzają ponad 5000 zł, a tak naprawdę identyczna cena jak po promocji występowała w standardowym cenniku firmy.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Firma Topmed Plus zajmuje się sprzedażą na pokazach handlowych:

  • mat masujących,
  • materacy,
  • wyciskarek do soków,
  • garnków

oraz innych produktów. Główną grupą kupujących na pokazach są seniorzy, a więc osoby szczególnie podatne na różne oszustwa psychologiczne. Symulowane ogromne oszczędności mogły skłonić wielu z nich do poczynienia nierozsądnego zakupu.

Sugerowanie konsumentom fikcyjnej korzyści cenowej to nieuczciwa praktyka rynkowa. Z ankiet, które przeprowadziliśmy wśród klientów Topmed Plus wynika, że ponad 90 proc. z nich zdecydowało się na zakup właśnie ze względu na oferowany upust. Ponad 80 proc. klientów potwierdziło, że sprzedawca przekonywał ich, że rabat obowiązuje tylko w dniu pokazu. W ten sposób spółka oszukiwała konsumentów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Topmed Plus – spółka oszukiwała Klientów

Prezes UOKiK w komunikacie przedstawił także opinie realnych Klientów, którzy zostali pokrzywdzeni przez firmę. 63-letnia konsumentka potwierdziła, że “Pokaz to gra psychologiczna (…) Ceny, o których mówił pracownik w czasie pokazu, były mocno zawyżone – wielokrotnie”.

Inny konsument, 82-letni mężczyzna, o oszustwie ze strony firmy zorientował się sam, ale już po zakupie: “Obserwując ceny rynkowe tych produktów, które kupiłem – to moim zdaniem w pokazie nie zastosowano upustów”. 

Topmed Plus – możliwe odwołanie

Klienci, którzy zawarli umowy z Topmed Plus po dniu 1 lipca 2017 roku, otrzymają od spółki listy polecone z informacją o decyzji UOKiK-u. Dzięki temu wszyscy potencjalnie poszkodowani dowiedzą się o naruszeniu prawa przez spółkę i będą w stanie samodzielnie zdecydować, czy chcą dochodzić swoich roszczeń.

Sprawdź nasz poradnik: Jak zwrócić towar z pokazu?

Rady dla seniorów – odpowiedzialnie na pokazach

UOKiK przypomina seniorom, żeby zawsze ostrożnie podchodzili do wszelkich zaproszeń na bezpłatne wykłady lub badania – mogą być one powiązane ze sprzedażą. Za każdym razem należy także dobrze zastanowić się nad tym, czy dana oferta jest atrakcyjna (warto porównać ją z ofertami innych przedsiębiorców).

Jak dokonywać zakupów na pokazach odpowiedzialnie?

1. Nie podejmować decyzji pod presją czasu.

2. Nie brać pożyczek na zakup sprzętu na pokazie.

3. Nie udostępniać nikomu swojego dowodu osobistego.

4. Uważnie czytać umowę i załączniki do niej.

5. Za każdym razem prosić o kopię dokumentów dla siebie.


Źródło:

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16489

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Krosno
Pożyczki miasta
author
12 maja 2022

Pożyczki bez BIK Krosno

BNP Paribas oddziały w Pszczynie
Oddziały
author
24 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Pszczynie

Sposoby na cyberbezpieczne wakacje
Wpisy
author
23 lipca 2018

Sposoby na cyberbezpieczne wakacje

Kredyt hipoteczny Nowa Sól
Kredyty miasta
author
28 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Nowa Sól

Pożyczki bez BIK Sanok
Pożyczki miasta
author
14 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Sanok

Alior Bank w Serocku
Oddziały
author
28 czerwca 2019

Alior Bank w Serocku