Fitch Ratings – agencja ratingowa

Fitch Ratings – agencja ratingowa

author
Halszka Gronek
28 czerwca 2019

Agencje ratingowe są trzonem współczesnego rynku finansowego. Bez ich pomocy wiele transakcji mogłoby zakończyć się fiaskiem – a to nie sprzyja rozwojowi stabilnej gospodarki. W dzisiejszym artykule opiszemy jedną z największych i najbardziej cenionych agencji ratingowych na świecie – Fitch Ratings.

Fitch Ratings to jedna z instytucji tworzących tak zwaną „Wielką Trójkę agencji ratingowych. Obok firm takich jak Moody’s Investors Service czy Standard & Poor’s, spółka Fitch Ratings stanowi swoistą czołówkę światowego rynku ratingowego i ocen kredytowych. Agencja powstała w 1914 roku i od równo 105 lat prowadzi swą działalność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz na całym świecie. 

Głównym punktem działalności spółki Fitch Ratings jest oczywiście rating, a więc przygotowywanie ocen kredytowych dotyczących banków, spółek czy nawet całych państw. Można powiedzieć, że specyfika agencji ratingowych, takich jak właśnie Fitch Ratings, przypomina prace banków w zakresie przeprowadzania analizy zdolności kredytowej swych klientów. Różnica polega na tym, że w przypadku agencji ratingowych badana jest zdolność banków i innych publicznych instytucji, a nie pojedynczych osób prywatnych. 

Dzięki raportom tworzonym przez Fitch Ratings inwestorzy mają możliwość zminimalizowania szans na podjęcie złej decyzji biznesowej. Ratingi agencyjne wyjaśniają, jakie ryzyko inwestycyjne wiąże się z podjęciem współpracy z danym podmiotem. Oceny te opierają się przede wszystkim na analizie aktualnej wypłacalności badanego podmiotu, jego historii, aktualnych trendów rynkowych i sytuacji gospodarczej (inflacja, stopa bezrobocia, siła nabywcza pieniądza itp.). 

Fitch Ratings – najważniejsze informacje

Agencja działająca pod nazwą Fitch Ratings jest w zasadzie marką pomocniczą stanowiącą część szerszego konglomeratu Hearst Communications. Fitch Ratings działa nieprzerwanie od 1914 roku, dzięki czemu uznać ją można za jedną z najstarszych (i wciąż działających) agencji ratingowych na świecie. Długi czas działania na rynku działa jedynie na korzyść firmy – utwierdza się jej stabilna pozycja i renoma, a co więcej, wzrasta doświadczenie i bagaż zebranych dotąd materiałów finansowych, które posłużą w kolejnych ratingach. 


Sprawdź najlepsze oferty kredytów dostępnych online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/

Skala ratingu od Fitch Ratings

Każda z agencji ratingowych posiada własny sposób oceny zdolności i wiarygodności kredytowej badanych podmiotów. W przypadku marki Fitch Ratings system ratingowy jest stosunkowo prosty. Podmioty uznane za „inwestycyjne”, czyli warte inwestowania, zalicza się do klasy od BBB (firmy średniej klasy, które w chwili obecnej generują zadowalające zyski), przez B, A i AA, aż do klasy AAA (firmy najwyżej jakości, powszechnie uznane za niezawodne i stabilne). 

Niższa klasa podmiotów poddanych ratingowi to tak zwane podmioty „nieinwestycyjne”, czyli nie warte inwestowania. Ich klasyfikacja zaczyna się od D (firmy najniższej klasy, wobec których odnotowano zaległości finansowe i istnieje podejrzenie, iż nie wywiążą się z kolejnych zobowiązań). Kolejne klasy to C, CC, CCC i B. Grupę podmiotów nieinwestycyjnych zamyka klasa BB (firmy podatne na zmiany w gospodarce, choć mające dużą szansę na awans do grupy podmiotów inwestycyjnych ocenionych na BBB). 

Osobna klasyfikacja stosowana jest przez analityków z Fitch Ratings w przypadku ratingów krótkoterminowych, a więc tych nakierunkowanych na inwestycje o całkowitym okresie spłaty krótszym niż 12 miesięcy. W tym przypadku najlepsze firmy mogą liczyć na przyznanie klasy F1+ (najlepsza jakość usług i wysoka zdolność podmiotu do wywiązania się z zobowiązań). Kolejne klasy to F1, F2, F3, B i C. Najniższa klasa to D (dotyczy podmiotów aktualnie zadłużonych). 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

FPP postuluje wprowadzenie okresowych przeglądów prawa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
19 października 2019

FPP postuluje wprowadzenie okresowych przeglądów prawa

Kredyt gotówkowy Leżajsk
Wpisy Inne
author
Halszka Gronek
12 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Leżajsk

mBank placówki w Olkuszu
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 lutego 2019

mBank placówki w Olkuszu

,,Wiedźmin” wielkim sukcesem Netflixa
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 stycznia 2020

,,Wiedźmin” wielkim sukcesem Netflixa

Pożyczki bez BIK Bukowno
Pożyczki miasta
author
Halszka Gronek
14 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Bukowno

Jakich pracowników brakuje na rynku ?
Blog
author
Halszka Gronek
20 października 2017

Jakich pracowników brakuje na rynku ?