Fitch Ratings – agencja ratingowa

Fitch Ratings – agencja ratingowa

author
Halszka Gronek
28 czerwca 2019

Agencje ratingowe są trzonem współczesnego rynku finansowego. Bez ich pomocy wiele transakcji mogłoby zakończyć się fiaskiem – a to nie sprzyja rozwojowi stabilnej gospodarki. W dzisiejszym artykule opiszemy jedną z największych i najbardziej cenionych agencji ratingowych na świecie – Fitch Ratings.

Fitch Ratings to jedna z instytucji tworzących tak zwaną „Wielką Trójkę agencji ratingowych. Obok firm takich jak Moody’s Investors Service czy Standard & Poor’s, spółka Fitch Ratings stanowi swoistą czołówkę światowego rynku ratingowego i ocen kredytowych. Agencja powstała w 1914 roku i od równo 105 lat prowadzi swą działalność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz na całym świecie. 

Głównym punktem działalności spółki Fitch Ratings jest oczywiście rating, a więc przygotowywanie ocen kredytowych dotyczących banków, spółek czy nawet całych państw. Można powiedzieć, że specyfika agencji ratingowych, takich jak właśnie Fitch Ratings, przypomina prace banków w zakresie przeprowadzania analizy zdolności kredytowej swych klientów. Różnica polega na tym, że w przypadku agencji ratingowych badana jest zdolność banków i innych publicznych instytucji, a nie pojedynczych osób prywatnych. 

Dzięki raportom tworzonym przez Fitch Ratings inwestorzy mają możliwość zminimalizowania szans na podjęcie złej decyzji biznesowej. Ratingi agencyjne wyjaśniają, jakie ryzyko inwestycyjne wiąże się z podjęciem współpracy z danym podmiotem. Oceny te opierają się przede wszystkim na analizie aktualnej wypłacalności badanego podmiotu, jego historii, aktualnych trendów rynkowych i sytuacji gospodarczej (inflacja, stopa bezrobocia, siła nabywcza pieniądza itp.). 

Fitch Ratings – najważniejsze informacje

Agencja działająca pod nazwą Fitch Ratings jest w zasadzie marką pomocniczą stanowiącą część szerszego konglomeratu Hearst Communications. Fitch Ratings działa nieprzerwanie od 1914 roku, dzięki czemu uznać ją można za jedną z najstarszych (i wciąż działających) agencji ratingowych na świecie. Długi czas działania na rynku działa jedynie na korzyść firmy – utwierdza się jej stabilna pozycja i renoma, a co więcej, wzrasta doświadczenie i bagaż zebranych dotąd materiałów finansowych, które posłużą w kolejnych ratingach. 


Sprawdź najlepsze oferty kredytów dostępnych online: https://www.zadluzenia.com/kredyt-online/

Skala ratingu od Fitch Ratings

Każda z agencji ratingowych posiada własny sposób oceny zdolności i wiarygodności kredytowej badanych podmiotów. W przypadku marki Fitch Ratings system ratingowy jest stosunkowo prosty. Podmioty uznane za „inwestycyjne”, czyli warte inwestowania, zalicza się do klasy od BBB (firmy średniej klasy, które w chwili obecnej generują zadowalające zyski), przez B, A i AA, aż do klasy AAA (firmy najwyżej jakości, powszechnie uznane za niezawodne i stabilne). 

Niższa klasa podmiotów poddanych ratingowi to tak zwane podmioty „nieinwestycyjne”, czyli nie warte inwestowania. Ich klasyfikacja zaczyna się od D (firmy najniższej klasy, wobec których odnotowano zaległości finansowe i istnieje podejrzenie, iż nie wywiążą się z kolejnych zobowiązań). Kolejne klasy to C, CC, CCC i B. Grupę podmiotów nieinwestycyjnych zamyka klasa BB (firmy podatne na zmiany w gospodarce, choć mające dużą szansę na awans do grupy podmiotów inwestycyjnych ocenionych na BBB). 

Osobna klasyfikacja stosowana jest przez analityków z Fitch Ratings w przypadku ratingów krótkoterminowych, a więc tych nakierunkowanych na inwestycje o całkowitym okresie spłaty krótszym niż 12 miesięcy. W tym przypadku najlepsze firmy mogą liczyć na przyznanie klasy F1+ (najlepsza jakość usług i wysoka zdolność podmiotu do wywiązania się z zobowiązań). Kolejne klasy to F1, F2, F3, B i C. Najniższa klasa to D (dotyczy podmiotów aktualnie zadłużonych). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Mieszkanie Plus w Nysie
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
26 lipca 2017

Mieszkanie Plus w Nysie

Inspektorat ZUS w Gorlicach
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gorlicach

Podstawowy rachunek płatniczy Deutsche Bank
Banki
author
Dominika Sobieraj
24 lipca 2018

Podstawowy rachunek płatniczy Deutsche Bank

Jak zastrzec kartę w Credit Agricole?
Banki
author
Patryk Byczek
10 maja 2023

Jak zastrzec kartę w Credit Agricole?

NetCredit
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
10 stycznia 2020

NetCredit

Porównaj