Fitch Ratings – agencja ratingowa

Fitch Ratings – agencja ratingowa

author
Halszka Gronek
28 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Agencje ratingowe są trzonem współczesnego rynku finansowego. Bez ich pomocy wiele transakcji mogłoby zakończyć się fiaskiem – a to nie sprzyja rozwojowi stabilnej gospodarki. W dzisiejszym artykule opiszemy jedną z największych i najbardziej cenionych agencji ratingowych na świecie – Fitch Ratings.

Czym jest Fitch Ratings?

Fitch Ratings to jedna z instytucji tworzących tak zwaną „Wielką Trójkę agencji ratingowych. Obok firm takich jak Moody’s Investors Service czy Standard & Poor’s, spółka Fitch Ratings stanowi swoistą czołówkę światowego rynku ratingowego i ocen kredytowych. Agencja powstała w 1914 roku i od równo 105 lat prowadzi swą działalność nie tylko w Stanach Zjednoczonych, lecz na całym świecie. 

Głównym punktem działalności spółki Fitch Ratings jest oczywiście rating, a więc przygotowywanie ocen kredytowych dotyczących banków, spółek czy nawet całych państw. Można powiedzieć, że specyfika agencji ratingowych, takich jak właśnie Fitch Ratings, przypomina prace banków w zakresie przeprowadzania analizy zdolności kredytowej swych klientów. Różnica polega na tym, że w przypadku agencji ratingowych badana jest zdolność banków i innych publicznych instytucji, a nie pojedynczych osób prywatnych. Zdolność kredytowa będzie szczególnie konieczna w przypadku chęci wzięcia kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego.

Dzięki raportom tworzonym przez Fitch Ratings inwestorzy mają możliwość zminimalizowania szans na podjęcie złej decyzji biznesowej. Ratingi agencyjne wyjaśniają, jakie ryzyko inwestycyjne wiąże się z podjęciem współpracy z danym podmiotem. Oceny te opierają się przede wszystkim na analizie aktualnej wypłacalności badanego podmiotu, jego historii, aktualnych trendów rynkowych i sytuacji gospodarczej (inflacja, stopa bezrobocia, siła nabywcza pieniądza itp.). 

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Fitch Ratings – najważniejsze informacje

Agencja działająca pod nazwą Fitch Ratings jest w zasadzie marką pomocniczą stanowiącą część szerszego konglomeratu Hearst Communications. Fitch Ratings działa nieprzerwanie od 1914 roku, dzięki czemu uznać ją można za jedną z najstarszych (i wciąż działających) agencji ratingowych na świecie. Długi czas działania na rynku działa jedynie na korzyść firmy – utwierdza się jej stabilna pozycja i renoma, a co więcej, wzrasta doświadczenie i bagaż zebranych dotąd materiałów finansowych, które posłużą w kolejnych ratingach. 

Fitch Ratings – informacje w pigułce

Nazwa agencji: Fitch Ratings Inc.

Rok założenia: 1914

Spółka dominująca: Hearst Communications (konglomerat)

Siedziba: Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki

Dyrektor zarządzający: Paul Taylor

Założyciel: John Knowles Fitch

Liczba zatrudnionych: około 2 500 pracowników

Skala ratingu od Fitch Ratings

Każda z agencji ratingowych posiada własny sposób oceny zdolności i wiarygodności kredytowej badanych podmiotów. W przypadku marki Fitch Ratings system ratingowy jest stosunkowo prosty. Podmioty uznane za „inwestycyjne”, czyli warte inwestowania, zalicza się do klasy od BBB (firmy średniej klasy, które w chwili obecnej generują zadowalające zyski), przez B, A i AA, aż do klasy AAA (firmy najwyżej jakości, powszechnie uznane za niezawodne i stabilne). 

Niższa klasa podmiotów poddanych ratingowi to tak zwane podmioty „nieinwestycyjne”, czyli nie warte inwestowania. Ich klasyfikacja zaczyna się od D (firmy najniższej klasy, wobec których odnotowano zaległości finansowe i istnieje podejrzenie, iż nie wywiążą się z kolejnych zobowiązań). Kolejne klasy to C, CC, CCC i B. Grupę podmiotów nieinwestycyjnych zamyka klasa BB (firmy podatne na zmiany w gospodarce, choć mające dużą szansę na awans do grupy podmiotów inwestycyjnych ocenionych na BBB). 

Osobna klasyfikacja stosowana jest przez analityków z Fitch Ratings w przypadku ratingów krótkoterminowych, a więc tych nakierunkowanych na inwestycje o całkowitym okresie spłaty krótszym niż 12 miesięcy. W tym przypadku najlepsze firmy mogą liczyć na przyznanie klasy F1+ (najlepsza jakość usług i wysoka zdolność podmiotu do wywiązania się z zobowiązań). Kolejne klasy to F1, F2, F3, B i C. Najniższa klasa to D (dotyczy podmiotów aktualnie zadłużonych). 

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Poleć konto Citi Priority znajomemu – edycja VI” w Citi Handlowym

Citi Handlowy wystartował z kolejną edycją promocji, w której zarówno osoba polecająca, jak i polecona, może zgarnąć premię pieniężną. Promocja trwa do 31 grudnia 2018 roku lub wyczerpania puli 1000 rejestracji.

author
Patryk Byczek
19 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Chwilówki Wolsztyn

Jeżeli potrzebujesz szybkiej pożyczki, sprawdź poniższy ranking pożyczek chwilówek. Finansowania otrzymasz bez okazywania zaświadczenia o dochodach. Maksymalnie możesz pożyczyć nawet 15 000 zł.

author
Patryk Byczek
07 lutego 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komornik Sądowy Marcin Fatyga

Jeżeli nie spłacamy naszych zobowiązań, sprawa może trafić do Komornika Sądowego. Sprawdź co możesz zrobić, gdy zostanie wszczęta egzekucja komornicza.

author
Patryk Byczek
06 lipca 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Usługa mojeID w PKO BP

PKO BP podpisał list intencyjny z PGNiG Obrotem Detalicznym oraz Krajową Izbą Rozliczeniową, w sprawie wdrożenia usługi mojeID. Taka opcja pozwoli klientom elektronicznie potwierdzać ich tożsamość.

author
Aneta Jankowska
02 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Wiek kierowcy, miejsce zamieszkania oraz posiadanego samochodu to część czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC. Przy zakupie polisy nie warto sugerować się więc ceną, jaką usłyszeliśmy od znajomych, ale samodzielnie poszukać najtańszej ofert. Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

author
Sandra Tessmer
18 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Alior Bank w Łęcznej

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Łęcznej – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
08 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj