Kredyt dla samotnej matki

Kredyt dla samotnej matki

Kategorie

Samodzielne wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie. Okazuje się, że nie tylko w życiu codziennym może przysparzać wielu trudności. Również na rynku finansowym kobiety samotnie wychowujące dziecko muszą borykać się z problemami, które obce są singlom czy osobom w związku. Głównym problemem jest zdolność kredytowa, która u samotnych matek dzieli się na nią i jej dzieci. Sprawdź, gdzie znaleźć kredyt, w którym samotna matka nie jest na straconej pozycji.

author
Dominika Byczek
14 stycznia 2023

Kredyty dla samotnych matek - ranking

Zdolność kredytowa samotnej matki z dzieckiem

Każdorazowo od oceny zdolności kredytowej zależy możliwość uzyskania pożyczki czy kredytu. Zdolność kredytowa jest badana wobec wszystkich w dokładnie ten sam sposób. To jednocześnie dobra i zła wiadomość dla samotnego rodzica, który stara się o finansowanie.

Z jednej bowiem strony korzystne jest to, że samotny rodzic nie jest w oczach banku na straconej pozycji, sytuacja osobista w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową. Niekorzystnym aspektem jest jednak to, że samotny rodzic nie może również liczyć na żadną taryfę ulgową.

Uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej będzie więc dla niego tak samo trudne, jak dla wszystkich innych kredytobiorców. Nie oznacza to jednak, że dla samotnego rodzica nie ma już żadnej furtki na rynku finansowym. Przeciwnie! Wystarczy spojrzeć na wielość ofert prezentowanych w naszym rankingu, by przekonać się, że jeżeli chodzi o kredyty dla matki samotnie wychowującej dziecko naprawdę jest w czym wybierać.

Czy samotna matka otrzyma kredyt?

Samotnych rodziców ucieszy zatem fakt, że mogą otrzymać kredyt oraz pożyczkę. Przy wyliczaniu zdolności kredytowej w ich przypadku bedą brane pod uwagę te same parametry, co w przypadku pełnych rodzin czy singli. Na zdolność kredytową samotnego rodzica wpływa głównie:

 • wysokość dochodów,
 • historia kredytowania,
 • podejście do spłacanych zobowiązań (jeżeli mamy inne kredyty i pożyczki – czy spłacamy je na czas).

Oczywiście odpowiednio wysoką zdolność kredytową zapewniają nie tylko dochody z wynagrodzenia, ale także często uzyskiwane przez samotnych rodziców alimenty! Tak, to prawda – alimenty podwyższają zdolność kredytową, ponieważ są regularnym źródłem dochodu. Przy pożyczkach natomiast zdolność kredytową mogą podwyższyć także świadczenia socjalne, np.: uzyskiwane 500 plus.

Samotny rodzic otrzyma także kredyt hipoteczny

Z dużymi dochodami z wynagrodzenia, alimentami i 500 plus możliwe jest nawet wzięcie kredytu hipotecznego dla samotnego rodzica. Pamiętajmy jednak, że kredyt mieszkaniowy wymaga zawsze wkładu własnego (a wymagany wkład własny może być trudny do uzbierania dla samotnego rodzica). Dla wszystkich czytelników przygotowaliśmy również ranking najlepszych kredytów hipotecznych.

Wymagania banków i firm pożyczkowych dla samotnych matek

Jeżeli nie chcemy mieć problemów z uzyskaniem kredytu czy pożyczki, powinniśmy mieć:

 • dowód osobisty,
 • stabilność zatrudnienia,
 • rachunek bankowy,
 • numer telefonu i adres e-mail do kontaktu,
 • wypełniony wniosek kredytowy.

Wskazane powyżej wymagania są uniwersalne, uzyskamy z nimi również pożyczki dla każdego.

Gdzie najłatwiej dostać pożyczkę lub kredyt dla samotnej matki?

Samotna matka o wiele łatwiej uzyska pożyczkę pozabankową niż kredyt bankowy. Jej zdolność kredytowa będzie bowiem mierzona w inny sposób. Firmy pożyczkowe nie są tak bardzo ograniczone przepisami prawnymi i mogą samodzielnie ustalać kryteria oceny zdolności kredytowej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że z tytułu samotnego wychowywania dziecka nigdzie nie będą przysługiwały nam żadne przywileje.

Najtrudniej samotne matki, nawet te posiadające zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania, będą miały w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Kredyty hipoteczne przede wszystkim wymagają wkładu własnego (którego uzbieranie dla samotnej matki już samo w sobie jest wyzwaniem), a ponadto przed udzieleniem finansowania banki dużo bardziej wnikliwie niż firmy pożyczkowe weryfikują swoich potencjalnych Klientów. Pozytywną decyzję kredytową samotnej matce zapewnią dopiero bardzo wysokie dochody. Pamiętajmy bowiem, że w procesie wnioskowania podawane są dochody i liczba osób na utrzymaniu, a dziecko lub dzieci liczone są jako dodatkowe osoby. To główny powód, dla którego osoby samotnie wychowujące dziecko często nawet nie myślą o kredycie hipotecznym.

Wnioskowanie o pożyczkę lub kredyt dla samotnej matki

Zaciągnięcie kredytu czy pożyczki online jest bardzo proste. Do udzielenia finansowania wystarczy prosty wniosek złożony przez Internet. Przed złożeniem wniosku warto upewnić się, że mamy pod ręką dowód osobisty oraz dysponujemy wymaganymi przez firmę czy bank dokumentami.

We wniosku należy zawsze podać swoje dane osobowe oraz dane na temat swoich dochodów. Zazwyczaj jest także miejsce na wskazanie otrzymywania 500+, alimentów, zasiłku rodzinnego czy zasiłków socjalnych. Przy kredytach większość banków wymaga również podania liczby osób będących na naszym utrzymaniu – matka wskazuje siebie i dzieci łącznie. To z reguły główny czynnik obniżający zdolność kredytową – zarobki jednej matki dzielą się na koszt utrzymania jej i dziecka (lub dzieci). Dlatego zdolność kredytowa samotnych rodziców jest zawsze sporo niższa niż osób przystępujących do kredytu w parze.

Jak samotna matka może zwiększyć zdolność kredytową?

Ku naszemu zaskoczeniu jedną z najczęściej podawanych kobietom porad w kwestii zwiększenia zdolności kredytowej jest… ukrycie dziecka. Oczywiście nie ukrycie fizyczne, a ukrycie jego istnienia przed bankiem. Taka porada króluje na internetowych forach czy grupach z poradami finansowymi. Ostrzegamy więc – jest to sposób niezgodny z prawem, po skorzystaniu z niego możemy mieć więcej problemów niż korzyści. Bez zdolności natomiast kredytu nie dostaniemy – możemy wtedy próbować ubiegać się jedynie o pożyczki bez zdolności kredytowej.

O wiele lepiej spróbować zwiększyć swoją zdolność w inny sposób. Najprościej byłoby napisać o zwiększeniu dochodów, ale samotnej matce małego dziecka może być bardzo trudno znaleźć czas na dodatkowe zatrudnienie lub na podniesienie swoich kwalifikacji. Można zatem popracować nad swoją historią kredytową – zadbać o to, by wszystkie raty były spłacane na czas i by nasza ocena w BIK była możliwie najwyższa. Jeżeli mamy jakieś długi z przeszłości, warto je rozliczyć i doprowadzić do ich usunięcia z baz. Wpisy usuwa się obecnie naprawdę prosto, więc szkoda byłoby nie skorzystać z tej metody.

Wystarczy spłacić dług w danej firmie pożyczkowej/banku i zgłosić się do niej w celu wycofania zgody na przetwarzanie danych. Wtedy nasze dane automatycznie znikną z rejestru dłużników, a nasza zdolność kredytowa wzrośnie. Jeżeli jednak mamy problemy z wpisami w bazach i nie możemy się ich pozbyć, możemy zainteresować się także pożyczkami bez baz.

Na temat zwiększenia zdolności kredytowej napisaliśmy również obszerny artykuł: 25 sposobów, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

W przypadku samotnej matki kredyt jest możliwy. Okres kredytowania i dostępna kwota kredytu są takie same w przypadku samotnej matki, jak w przypadku innych osób. Uzyskanie kredytu hipotecznego zależy jednak od zdolności kredytowej. Musimy mieć na uwadze, że przy obliczaniu zdolności kredytowej samotnej matki bank czy firma pożyczkowa stosują takie same parametry, jak w przypadku innych osób.

Samotna matka może zaciągnąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania. Musi jednak mieć dobrą historię kredytową i często wysoki wkład własny. Znaczenie ma także wysokość dochodów. Umowa na czas nieokreślony będzie szczególnym atutem w oczach banku. Przed wnioskowaniem o kredyt warto zadbać jednak o maksymalne zwiększenie zdolności kredytowej.

Samotna matka z dzieckiem może uzyskać kredyt mieszkaniowy na takich samych warunkach jak inne osoby. Wymagania do kredytu hipotecznego są jednak również takie same – samotna matka nie może liczyć na żadną taryfę ulgową.

Tak, alimenty na rzecz dziecka są z reguły wliczane do zdolności kredytowej.

Podsumowanie

 1. Kredyt dla samotnej matki jest możliwy i dostępny, podobnie jak pożyczka. Instytucje pożyczkowe w Polsce w żaden sposób nie dyskryminują osób samotnie wychowujących dziecko.
 2. Kredyt hipoteczny dla samotnej matki również jest możliwy, ale konieczne jest posiadanie wkładu własnego oraz wysokich dochodów.
 3. Nie bój się gorszego traktowania, jeżeli jesteś rodzicem samodzielnie wychowującym dziecko.
 4. Spłata kredytu musi być terminowa, w przeciwnym razie będą naliczane odsetki karne.
 5. Samodzielnie wychowująca dziecko matka najłatwiej uzyska pożyczkę pozabankową, lecz przy dobrej historii kredytowej i wysokiej zdolności kredytowej może również otrzymać kredyt bankowy.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Iłży

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Iłży – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Pierwsza Pożyczka w Raiiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank przygotował niezwykle korzystną ofertę kredytową. W jego „Pierwszej Pożyczce” rzeczywista stopa rocznego oprocentowania (RRSO) wynosi jedynie 2,88%. Godne polecenia.

author
Patryk Byczek
01 maja 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

500+ dla firm. Pakiet dla przedsiębiorców

Na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dedykowany pakiet dla przedsiębiorców, w skład którego wchodzi między innymi 500+ dla firm. Dzięki wprowadzonym zmianom, najmniejsi przedsiębiorcy mają zaoszczędzić miesięcznie na składkach ZUS. Sprawdzamy szczegóły 500 plus dla przedsiębiorców oraz pozostałe propozycje dla firm.

author
Dominika Byczek
21 września 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Koźminie Wielkopolskim

Alior Bank posiada tylko jedną placówkę partnerską w Koźminie Wielkopolskim. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku. Sprawdź adres oraz dane kontaktowe.

author
Aleksandra Gościnna
17 kwietnia 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Puławach

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Puławach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Bysławiu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Bysławiu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
10 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj