Fotoradary – 600 urządzeń na polskich drogach

Fotoradary – 600 urządzeń na polskich drogach

author
Patryk Byczek
05 lutego 2019

W niedalekiej przyszłości liczba fotoradarów na polskich drogach wzrośnie. Inspekcja Transportu Drogowego w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej otrzyma blisko 140 000 000 złotych, dzięki czemu liczba sprzętu do kontroli prędkości ma wzrosnąć o 600 sztuk.

Rozbudowanie sieci fotoradarów ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Polscy kierowcy bardzo dobrze znają lokalizację obecnych na drogach fotoradarów. Głównym problemem znacznej części z nich jest to, że przez utratę legalizacji urządzenia nie są aktywne. To między innymi dlatego kierowcy nie stosują się do ograniczeń prędkości tam, gdzie powinni. Mają oni świadomość, że urządzenie kontrolujące prędkość po prostu nie działa.

Egzekwowanie mandatów na niskim poziomie

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego otwarcie informują o tym, że egzekwowanie kar za przekroczenie prędkości przebiega bardzo fatalnie. Tylko połowa wezwań kończy się wystawieniem mandatu. To właśnie dlatego w roku ubiegłym pojawiły się pierwsze plotki o tym, że instytucja ma zakończyć swoją działalność. Ponadto w 2015 roku do informacji publicznej trafiła informacja o tym, że obowiązki Inspekcji Transportu Drogowego ma przejąć Policja.

Jednakże wszystkie tego typu informacje są najprawdopodobniej nieaktualne. Główny Inspektor Transportu Drogowego, Alvin Gajadhur podał do wiadomości, że instytucja jest w trakcie przygotowywania przetargów na zakup nowego sprzętu. Środki na nowe urządzenia mają pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jednocześnie inspekcja zapowiedziała, że w przyszłości powstaną biura wraz z dodatkowym personelem zajmującą się egzekwowaniem kar.

Nowe urządzenia na polskich drogach

Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje nabyć:

– 39 urządzeń wykonujących odcinkowy pomiar prędkości w nowych miejscach,
– 35 urządzeń odpowiedzialnych za monitorowanie przejazdów na czerwonym świetle (5 z nich będzie usytuowana na przejazdach kolejowych),
– 247 przydrogowych fotoradarów.

Ponadto GITD ma kupić również 11 fotoradarów mobilnych. Warto wiedzieć, że dotychczasowe urządzenia sprawiały bardzo dużo problemów. Chodziło, między innymi, o to, że zamontowane w samochodach fotoradary Ramet AD9 nie były tożsame z „zatwierdzeniem typu”. Wszystko dlatego, że importer zmieniał w urządzeniach oprogramowanie, o czym odpowiednia instytucja kontrolująca nie była informowana.

Fotoradary – Polska z małą ilością sprzętu

Pod względem posiadania sprzętu odpowiedzialnego za kontrolę prędkości na drogach Polska wypada bardzo słabo. Nowe urządzenia mają być montowane na polskich drogach w 2020 roku. Ich łączna liczba nieco przekroczy 600 sztuk.

Alvin Gajadhur informował, że w takich państwach jak Włochy, Wielka Brytania, Niemcy i Francja urządzeń kontrolujących prędkość jest kolejno:

blisko 6000,
ponad 5000,
prawie 4000,
ponad 2600.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Główny Inspektorat Transportu Drogowego to centralny organ administracji rządowej odpowiedzialny za sprawy z segmentu transportu drogowego. Inspektorat powołuje Prezes Rady Ministrów na wcześniej złożony wniosek ministra odpowiedzialnego za sprawy transportu. GITD kontroluje przestrzeganie przepisów obowiązujących w transporcie drogowym oraz niezarobkowym przewozie osób i rzeczy. Instytucja działa mając na uwadze głównie usuwanie pejoratywnych zjawisk w transporcie drogowym.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego działa w oparciu o zasady:

skuteczności – skrupulatnie wypełnia postawione zadania,
oszczędności – szanuje powierzone środki,
wydajności – najrozsądniej wykorzystuje posiadane zasoby,
legalności – działania prowadzi są w zgodzie z obowiązującym prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

thumbnail
Aktualności
author
Patryk Byczek
25 września 2021

ING Bank Śląski z cyklem filmów o bankowych EKO inicjatywach

Santander Consumer Bank Wejherowo
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
04 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wejherowo

Kupujemy coraz droższe auta używane
Wpisy
author
Patryk Byczek
23 października 2017

Kupujemy coraz droższe auta używane

Kredyt na domek letniskowy
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
23 sierpnia 2023

Kredyt na domek letniskowy

Kredyt konsolidacyjny Limanowa
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 grudnia 2021

Kredyt konsolidacyjny Limanowa

Porównaj