Odszkodowania dla frankowiczów za naruszenie dóbr osobistych?

Odszkodowania dla frankowiczów za naruszenie dóbr osobistych?

author
Dominika Sobieraj
12 listopada 2018
Frankowiczom udało się już wygrać z bankami. Teraz walczą dalej - będą składać pozwy o wypłacenia odszkodowania i zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych.

Kredyty indeksowane we frankach miały – zdaniem pozywających – przyczynić się nie tylko do pogorszenia warunków finansowych rodzin, ale i relacji międzyludzkich. Zdaniem niektórych frankowiczów kredyty te były bezpośrednią przyczyną rozpadu małżeństw i rozwodów. Kredyty we frankach miały także wpływać negatywnie na zdrowie poszkodowanych, szczególnie zdrowie psychiczne. Takie właśnie powody wskazane będą w pozwach o naruszenie dóbr osobistych. 

Pism może być kilkaset

Póki co na podjęcie takich kroków zdecydowało się tylko kilka osób. Pierwsze pisma już powstały, ale za ich wzorem kolejne kilkaset osób również ma zamiar wystąpić do sądu o naruszenie dóbr osobistych. 

Robert Mazur, partner zarządzający w kancelarii Mazur i Wspólnicy, od lat pomagający frankowiczom w walce z bankami, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” potwierdza, że „Nie ma żadnej wątpliwości, że umowy kredytów pseudofrankowych wyrządziły w życiu tysięcy kredytobiorców ogromne krzywdy”

Wygrana dużo ich kosztowała

Frankowicze zwracają także uwagę na to, że nie tylko sam kredyt, ale i proces, przez który musieli przechodzić, by wygrać z bankami w kwestii zasad wyliczania odsetek od kredytów, wywołały w nich dużo stresu i źle wpłynęły na zdrowie. Rzeczywistymi skutkami lat walk były w wielu przypadkach depresje i inne choroby powodowane ciągłą obawą o swój byt, życiem w stresie, problemami w pracy, a także niskim standardem życia (wiele osób deklaruje, że kredyt indeksowany we frankach doprowadził ich rodziny do ubóstwa). 

Frankowicze chcą w pozwach wskazać, że byli zmuszeni do podejmowania ważnych decyzji w dużym stresie, ponieważ banki stosowały wobec nich bezprawne zagrania, np.: wysyłały wezwania do zapłaty grożące eksmisją w przypadku zaprzestania spłacania rat kredytowych. 

Konieczne będą dowody

Sama konieczność spłaty wyższej kwoty niż ta, którą wzięło się w kredyt, nie jest jeszcze powodem do złożenia pozwu. Jeżeli poszkodowani chcą doprowadzić do skutecznej wygranej, będą musieli przedstawić konkretne dowody na to, że kredyt ten wywołał negatywne skutki w ich życiu.

Co będzie można przedstawić? Choćby zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie (np.: depresji) albo dokument wskazujący na trudne przeżycia poszkodowanego (np.: rozpad rodziny, rozwód). Ponadto będzie trzeba jednoznacznie udowodnić, że między tymi wydarzeniami a kredytem indeksowanym we frankach istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Idea Bank w Kaliszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Kaliszu

BNP Paribas oddziały w Bolesławcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Bolesławcu

BNP Paribas oddziały w Miastku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Miastku

Kredyt konsolidacyjny Morąg
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
08 kwietnia 2017

Kredyt konsolidacyjny Morąg

Promocja kredytu gotówkowego w BPH
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
29 kwietnia 2014

Promocja kredytu gotówkowego w BPH

Kredyt hipoteczny Zgierz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
18 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Zgierz

Porównaj