Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?

Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?

author
Aneta Jankowska
30 czerwca 2017
Wczasy za granicą, morze, góry, a może biwak nad jeziorem? Nie wszyscy Polacy mogą jednak zdecydować się na wakacyjny odpoczynek. Okazuje się, że 40% z nas nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Dlaczego rezygnujemy z zasłużonego wypoczynku?

Badanie Barometr Providenta pokazuje, że najczęściej rezygnujemy z wyjazdów z przyczyn finansowych i zdrowotnych. Ciekawe, że co dwudziesty Polak rezygnuje z wyjazdu, ponieważ nie chce podróżować samotnie.
 
Gdzie Polacy spędzą tegoroczne wakacje ?

Wakacyjny wyjazd może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W tym roku Polacy szacują, że letni wyjazd pochłonie średnio prawie 2900 zł. 37% wyjeżdżających planuje spędzić tegoroczny urlop nad polskim morzem. Wydadzą oni na ten cel średnio 2540 zł. Urlop w górach ma kosztować nieco mniej – średnio 2066 zł. Najmniej zaś zapłacimy za wyjazd na wieś – średnio 980 zł. Najwięcej zapłacą osoby, które wybierają się dalej, czyli poza granicę naszego kraju (31% badanych). Koszt takich czasów szacuje się na średnio ponad 4400 zł. 
 
Niestety sporo osób nie zamierza w tym roku skorzystać z wakacyjnego wyjazdu. Co prawda, w porównaniu do ubiegłego roku odsetek osób rezygnujących z urlopu zmniejszył się o 9 punktów procentowych, ale wciąż stanowią one 40% respondentów. We wszystkich grupach wiekowych głównym powodem pozostawania w wakacyjne dni w domu jest brak odpowiednich środków, by sfinansować wyjazd – tłumaczy Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.  
 

 

Zostajemy w domu z wyboru

Chociaż jedna czwarta Polaków nie planuje wyjazdów, to wybiera taką opcję dobrowolnie. Jak wynika z badania – w domu odpoczywamy najlepiej.
 
Aspekt finansowy nie jest jedynym, który ogranicza Polaków, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Częstym powodem jest także brak możliwości wzięcia urlopu w pracy na ten aspekt wskazywała co piąta osoba między 25. a 39. rokiem życia, która nie wyjedzie w tym roku na wakacje – zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. 
 
Interesujące, że głównie wśród najmłodszych respondentów zauważono brak osób towarzyszących, z którymi mogliby wyjechać dodaje. Ten powód rezygnacji z wyjazdów wskazał co 20. respondent, jednak w grupie wiekowej 15-24 lata było to już 18%. Natomiast wśród najstarszych respondentów częstym powodem pozostania w domu w wakacje były problemy zdrowotne. To właśnie one stanowiły powód do rezygnacji z wyjazdu aż dla jednej trzeciej seniorów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile kosztuje dorobienie kluczy?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
26 maja 2019

Ile kosztuje dorobienie kluczy?

Jak otrzymać wyciąg z konta w Citi Handlowym?
Banki
author
Dominika Sobieraj
16 lutego 2022

Jak otrzymać wyciąg z konta w Citi Handlowym?

Maksymalna wartość sporu w EPU
Porady
autor wpisu
Emilia
17 marca 2017

Maksymalna wartość sporu w EPU

Intercyza – najważniejsze informacje
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
15 grudnia 2020

Intercyza – najważniejsze informacje

Porównaj