Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?

Dlaczego nie jeździmy na wakacje ?

author
Aneta Jankowska
30 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Wczasy za granicą, morze, góry, a może biwak nad jeziorem? Nie wszyscy Polacy mogą jednak zdecydować się na wakacyjny odpoczynek. Okazuje się, że 40% z nas nie wyjedzie w tym roku na wakacje. Dlaczego rezygnujemy z zasłużonego wypoczynku?

Badanie Barometr Providenta pokazuje, że najczęściej rezygnujemy z wyjazdów z przyczyn finansowych i zdrowotnych. Ciekawe, że co dwudziesty Polak rezygnuje z wyjazdu, ponieważ nie chce podróżować samotnie.
 
Gdzie Polacy spędzą tegoroczne wakacje ?

Wakacyjny wyjazd może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W tym roku Polacy szacują, że letni wyjazd pochłonie średnio prawie 2900 zł. 37% wyjeżdżających planuje spędzić tegoroczny urlop nad polskim morzem. Wydadzą oni na ten cel średnio 2540 zł. Urlop w górach ma kosztować nieco mniej – średnio 2066 zł. Najmniej zaś zapłacimy za wyjazd na wieś – średnio 980 zł. Najwięcej zapłacą osoby, które wybierają się dalej, czyli poza granicę naszego kraju (31% badanych). Koszt takich czasów szacuje się na średnio ponad 4400 zł. 
 
Niestety sporo osób nie zamierza w tym roku skorzystać z wakacyjnego wyjazdu. Co prawda, w porównaniu do ubiegłego roku odsetek osób rezygnujących z urlopu zmniejszył się o 9 punktów procentowych, ale wciąż stanowią one 40% respondentów. We wszystkich grupach wiekowych głównym powodem pozostawania w wakacyjne dni w domu jest brak odpowiednich środków, by sfinansować wyjazd – tłumaczy Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.  
 

 

Zostajemy w domu z wyboru

Chociaż jedna czwarta Polaków nie planuje wyjazdów, to wybiera taką opcję dobrowolnie. Jak wynika z badania – w domu odpoczywamy najlepiej.
 
Aspekt finansowy nie jest jedynym, który ogranicza Polaków, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Częstym powodem jest także brak możliwości wzięcia urlopu w pracy na ten aspekt wskazywała co piąta osoba między 25. a 39. rokiem życia, która nie wyjedzie w tym roku na wakacje – zauważa Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. 
 
Interesujące, że głównie wśród najmłodszych respondentów zauważono brak osób towarzyszących, z którymi mogliby wyjechać dodaje. Ten powód rezygnacji z wyjazdów wskazał co 20. respondent, jednak w grupie wiekowej 15-24 lata było to już 18%. Natomiast wśród najstarszych respondentów częstym powodem pozostania w domu w wakacje były problemy zdrowotne. To właśnie one stanowiły powód do rezygnacji z wyjazdu aż dla jednej trzeciej seniorów. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Co to są bitcoiny

Bitcoin to wirtualna waluta, która pojawiła się w 2008 roku. Nie można jej ani dotknąć ani fizycznie włożyć do portfela. Obecnie jest o niej bardzo głośno, ale czym właściwie jest?

author
Aneta Jankowska
14 grudnia 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Szybkie pożyczki Jasło

Potrzebujesz szybkiej pożyczki w Jaśle? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt na mieszkanie

Kredyt na mieszkanie może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci sfinansowania własnego dachu nad głową. Procedury i ilość potrzebnych dokumentów mogą być przytłaczające, jednak wynikające z całego procesu korzyści z pewnością zadowolą kredytobiorcę. Czym dokładnie jest kredyt na mieszkanie i na jakie warunki należy spełnić aby go otrzymać? Sprawdzimy także, kto może otrzymać kredyt na mieszkanie.

author
Julia Wierciło
29 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Rząd walczy z naciąganiem emerytów

 

author
Natalia Narloch
30 października 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Expander w Grudziądzu

EXPANDER GRUDZIĄDZ

author
Dominika Byczek
28 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dług gapowiczów wzrósł w tym roku o 37 mln złotych

Eksperci są zgodni, iż na braku uiszczania należnych opłat za przejazd transportem publicznym tracą wszyscy użytkownicy komunikacji. Niestety fakt ten bywa coraz częściej ignorowany przez gapowiczów. Tylko w tym roku ich zaległości względem przewoźników wzrosły o 37 milionów złotych. Kwota ta umożliwiłaby zakup 300 autobusów i tramwajów.

author
Halszka Gronek
21 grudnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj