Znamy najświeższe informacje w sprawie rządowego planu wypłat rekompensat z tytułu podwyżek cen energii. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku polskie gospodarstwa otrzymają wsparcie z Funduszu Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej. 

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 12.12.2018
Udostępnij:

Jak wynika z wielu niezależnych prognoz eksperckich, przyszłoroczne podwyżki cen prądu są niestety nieuniknione. By wspomóc polskich obywateli, którzy zmuszeni będą z własnej kieszeni opłacić zdrożały prąd, polski rząd stworzył plan państwowych rekompensat finansowych. Według listopadowych zapowiedzi polityków polskie gospodarstwa domowe miałyby otrzymać częściową dopłatę do rachunków za prąd. Wszystko to dzięki nowym regulacjom prawnym

Według pierwotnych obietnic ME nawet dwa miliony złotych miały zostać przeznaczone na realizację wypłat rekompensat z tytułu nadwyżek cen prądu. Jak tłumaczył wówczas minister Tchórzewski, środki na sfinansowanie tego projektu pochodziłyby głównie ze sprzedaży uprawnień do CO2.

Choć zdaniem licznych ekspertów rynkowych pomysł ministra nie powinien uzyskać aprobaty ze strony Unii Europejskiej, wszystko wskazuje na to, że rekompensaty będą wypłacone polskim rodzinom. Poniedziałkowy „Puls Biznesu” poinformował o brzmieniu jednej z ostatnich wersji ustawy o łagodzeniu skutków polityki klimatycznej. Rządowe wsparcie ma zostać wypłacone z nowo powołanego Funduszu Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje w tej sprawie. 

Dzieje idei rządowych rekompensat 

Już we wrześniu bieżącego roku w mediach pojawiły się pierwsze prognozy planowanych podwyżek cen prądu na rok 2019. Informację tą potwierdził sam Maciej Bando – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Co więcej, liczni i niezależni analitycy rynkowi wyliczyli potencjalny wzrost cen na poziomie 15% – 40%.

Resort energii niemal natychmiastowo odpowiedział na powszechne poruszenie wywołane pesymistycznymi prognozami na przyszły rok. Jak wynikało z pierwotnych deklaracji Ministerstwa Energii, w 2019 roku wdrożony miał zostać autorski systemem państwowych rekompensat dla gospodarstw domowych.

Według wstępnego planu owe rekompensaty finansowe nie miały być jednak dedykowane wszystkim odbiorcom energii elektrycznej. Beneficjentami państwowego wsparcia miały zostać tylko te gospodarstwa domowe, których łączne dochody nie przekraczają 85 tysięcy złotych rocznie. Mówiąc prościej, wsparcie miały otrzymać rodziny rozliczające się w pierwszym progu podatkowym.

Po licznych i burzliwych odzewach – zarówno środowisk politycznych, jak i obywateli Polski – resort energii zmienił stanowisko. Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rekompensaty z tytułu nadwyżek cen prądu trafią do wszystkich gospodarstw – niezależnie od ich dochodu.

Rekompensaty kontra unijne regulacje

W listopadzie bieżącego roku Ministerstwo Energii zapowiedziało, że rząd polski planuje wypłacić rekompensaty finansowe wszystkim gospodarstwom domowym. Dopłaty te miały zostać zrealizowane nie na relacji państwo – konsument, lecz państwo – dostawca. 

W tym właśnie celu w budżecie państwa miał powstać specjalny fundusz (teraz już znany jako Fundusz Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej), z jakiego środki trafiałyby do spółek energetycznych. Te z kolei, dostawszy już odpowiednią sumę pieniędzy na sfinansowanie nadwyżek cenowych, wystawiałyby swym klientom mniejsze rachunki. Cały proces przeprowadzony więc byłby niejako poza gospodarstwami domowymi. 

Sprawa okazała się jednak trudniejsza, niż zakładał to resort energii. W opinii Filipa Elżanowskiego, warszawskiego radcy prawnego, przeprowadzenie wewnątrzsystemowych dopłat między państwem polskim a dostawcami energii wymagałoby notyfikacji Komisji Europejskiej. Co więcej, Elżanowski ocenił, że Komisja na pewno nie przyznałaby owej autoryzacji wcześniej niż po przyszłorocznych wyborach do PE.

Unia Europejska rzuca cień na polskie rekompensaty

Kwestia odroczonej w czasie notyfikacji KE nie miała być jednak największym problemem resortu energii. O wiele poważniejsza zdawała się być natomiast wizja rychłego sporu o źródło finansowania polskiego programu rekompensat. Wszystko z powodu rozbieżnych oczekiwań polskiego rządu i Unii Europejskiej na temat przeznaczenia zysków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Jeszcze kilka tygodni temu minister Tchórzewski tłumaczył: 

„Uprawnienia do emisji CO2 drożeją, co znacząco wpływa na wzrost hurtowych cen energii. Jednocześnie te dodatkowe  środki ze sprzedaży uprawnień do emisji pozostające w dyspozycji polskiego rządu mają zasilać budżet państwa. Z tytułu nadzwyczajnego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 wzrosną dochody budżetu”.

Zdaniem licznych ekspertów rynkowych finansowanie programu rekompensat z zysków ze sprzedaży uprawnień nie otrzyma przyzwolenia ze strony Unii Europejskiej. Wszystko dlatego, że według międzynarodowych ustaleń państwo powinno przeznaczyć owe fundusze na redukcję szkodliwej emisyjności dwutlenku węgla.

Jak tłumaczył Filip Elżanowski, Unii Europejskiej zależy na podwyższeniu cen prądu produkowanego z węgla. Dzięki zwiększeniu kosztów stanie się on bowiem mniej atrakcyjny niż nowoczesna energia ze źródeł odnawialnych. Polskie rekompensaty mogłyby zniweczyć owe działania Unii, a co gorsza – spożytkować środki pierwotnie przeznaczone na redukcje szkodliwej emisyjności CO2.

Fundusz Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej 

Wszystko wskazuje na to, że pogłoski o możliwości sprzeciwu Unii Europejskiej wobec polskiego pomysłu rządowych rekompensat nie sprawdziły się. W kuluarach wciąż trwającego szczytu klimatycznego COP24 sam minister Tchórzewski zaznaczył, iż prace nad projektem ustawy o rekompensatach dobiegają końca.

W posiadaniu jednej z końcowych wersji przygotowywanej ustawy o łagodzeniu skutków polityki klimatycznej znaleźli się dziennikarze „Pulsu Biznesu”. 10. grudnia poinformowali oni swych czytelników, iż według otrzymanego projektu ustawy rekompensaty rządowe będą przysługiwały gospodarstwom domowym oraz małym i średnim firmom przyłączonym do sieci maksymalnie o napięciu 1kV.

Źródłem zasilania rekompensat dla gospodarstw domowych ma stać się właśnie Fundusz Rekompensat Wzrostu Cen Energii Elektrycznej. Dopłaty mają być realizowane nie na relacji państwo – konsument, lecz państwo – dostawca. Oznacza to, że środki Funduszu trafiałyby bezpośrednio do spółek energetycznych. Te z kolei, dostawszy już odpowiednią sumę pieniędzy na sfinansowanie nadwyżek cenowych, wystawiać będą mniejsze rachunki polskim gospodarstwom.

Pomysł rozliczania nadwyżek cen prądu z klientami biznesowymi wygląda jednak inaczej. Jak informuje „Puls Biznesu”:

„Rekompensaty dla firm nie będą dla sprzedawców [energii – przyp. red.] ciężarem. Projekt przewiduje, że przedsiębiorcy będą płacić pełną stawkę za prąd, czyli wyższą niż w 2018 r. a następnie samodzielnie ubiegać się o rekompensatę”. 

Potrzeba funduszu – dlaczego prąd zdrożeje?

Drastyczne podwyżki cen prądu są spowodowane przede wszystkim podniesieniem przez Unię Europejską kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W ciągu ostatniego roku ceny te wzrosty prawie trzykrotnie. Dla wyjaśnienia, na początku bieżącego roku koszt nabycia uprawnień do emisji CO2 wynosił ok. 5 euro za tonę. Obecnie kwota wynosi już blisko 21 euro za tonę (dane na dzień 11.12. 2018 według portalu handel-emisjami-co2.cire.pl).

Zdaniem licznych ekspertów rynkowych za znaczące podwyżki cen prądu odpowiada także podniesienie stawek samego surowca grzewczego. Ceny węgla energetycznego, z którego produkowane jest blisko 75% polskiego prądu, od lat nie były tak wysokie, jak teraz. Według danych zebranych przez Agencję Rozwoju Przemysłu tylko w ciągu 2018 roku ceny węgla na giełdzie wzrosły o blisko 15%.

Trzecim czynnikiem, jaki zdaniem analityków branży z pewnością mógł przyczynić się do przyszłorocznego podniesienia cen energii, było drastyczne obniżenie produkcji prądu w krajach skandynawskich. Odczuwalne dla północnej Europy skutki zmniejszenia aktywności produkcyjnej krajów skandynawskich zauważalnie wpływają na różnice w cenach prądu. A w gronie tych krajów znajduje się przecież także i Polska.

Sprawdź, co jeszcze zdrożeje w 2019 roku.

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (2)

juz nie moge czytac o tejj polskiej energetyce!!!!!

mogliby sie wziac za OZE bo wstyd po ostatnim szczycie klimatycznym, a oni chca rozdawac pieniadze – standard. bezmyslnosc polskiego rzadu siega granic