W związku ze zmianami dotyczącymi zdobycia prawa jazdy, cały koszt egzaminacyjny wzrośnie o 300 złotych. Wszystko za sprawą dodatkowego kursu teoretycznego i szkolenia praktycznego, które będzie trzeba odbyć w ciągu kilku miesięcy od zdania egzaminów. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 23.05.2018
Udostępnij:

Dodatkowe koszty nowi kierowcy będą musieli pokrywać z własnej kieszeni. Minister Infrastruktury Adam Adamczyk wystosował już w tej sprawie odpowiedni wniosek z załączonym projektem i skierował go do Rządowego Centrum Legislacji.

Dodatkowa nauka

Część teoretyczna ma kosztować 100 złotych i trwać 90 minut w rozbiciu na dwa bloki zajęć po 45 minut. Na zajęciach będą poruszane zagadnienia dotyczące:
 

  • czynników wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym,

  • problematyki wypadków drogowych,

  • psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.

Część praktyczna ma kosztować 200 złotych i trwać 60 minut. Do zadań młodego kierowcy będzie należało:
 

  • wyprowadzenie samochodu z poślizgu na płycie poślizgowej,

  • pokonanie zakrętu z odpowiednią prędkością z włączonym oraz wyłączonym systemem ESP,

  • hamowanie awaryjne z odpowiednią prędkością z włączonym oraz wyłączonym systemem ABS,

  • hamowanie awaryjne w zakręcie z odpowiednią prędkością z włączonym oraz wyłączonym systemem ABS.

Kurs teoretyczny oraz szkolenie praktyczne kierowcy będą musieli odbyć między czwartym a ósmym miesiącem po otrzymaniu prawa jazdy

Skąd zmiany

Ministerstwo infrastruktury wyjaśnia, że celem dodatkowych kursów pokazanie młodemu kierowcy, że nie jest on jeszcze na drodze tak doświadczony, żeby w niektórych sytuacjach podejmować zbyt duże ryzyko na drodze. MI powołuje się na statystyki, z których wynika, że w 2016 roku kierowcy w wieku od 18 do 24 lat byli sprawcami 21% wszystkich wypadków w Polsce, w wyniku których 8279 osób zostało rannych, a 511 osób poniosło śmierć.


 

Komentarze