Outsourcing – co to jest?

Outsourcing – co to jest?

author
Halszka Gronek
20 lutego 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Wiele podmiotów gospodarczych korzysta z rozwiązania, jakie w powszechnym obiegu nazwane zostało outsourcingiem. Sprawdziliśmy, co oznacza ten angielski termin, jaki wpływ ma na działalność przedsiębiorstw i dlaczego tak wiele firm zdecydowało się na jego wdrożenie. 

Spis treści:

  1. Co to jest outsourcing?
  2. Rodzaje outsourcingu
  3. Co może być przedmiotem outsourcingu?
  4. Wady i zalety outsourcingu
  5. Outsourcing - podsumowanie
Zwiń spis treści

Co to jest outsourcing?

Outsourcing (z angielska out – poza, source – źródło) to zjawisko coraz częściej dające się zaobserwować wśród polskich przedsiębiorstw i instytucji. Dotyczy ono wydzielania i zlecenia podmiotom zewnętrznym zadań, jakie dotychczasowo dokonywane były przez pracowników danego przedsiębiorstwa. 

Przykładowo: firma transportowa ABC przez cały czas swojego istnienia na rynku samodzielnie zajmowała się prawami księgowymi i rachunkowymi. Od 2019 roku szefostwo postanowiło jednak zlecić ten zakres pracy firmie zewnętrznej – cenionemu na lokalnym rynku przedsiębiorstwie rachunkowemu. To właśnie „przekazanie zlecenia” nazywamy outsourcingiem.

Outsourcing pozwala głównym przedsiębiorstwom skoncentrować swą pracę na zasadniczych celach prowadzonej przez nich działalności. Dzięki temu zarówno sztab zarządający, jak i poszczególni pracownicy mogą w pełni skupić się na swych działaniach, zlecając zadania spoza ich branży firmom zawnętrznym.

Co więcej, outsourcing pozwala także na zwiększenie wydajności sekcji oddelegowanej zewnętrznym wykonawcom. I tak na przykład zlecając firmie rachunkowej prowadzenie księgowości, mamy pewność, że finanse przedsiębiorstwa trafią w dobre ręce. I choć za usługi owej firmy trzeba będzie zapłacić, w ostatecznym rozrachunku outsourcing może okazać się korzystny. Sprawdź również pożyczki na raty.

Rodzaje outsourcingu

Outsourcing to – jak już udowodniliśmy we wcześniejszych akapitach artykułu – pojęcie bardzo pakowne i niejednoznaczne. Nie oznacza to jednakowoż, iż niemożliwym jest jednoznacznie wskazać rodzajów outsourcingu stosowanego przez polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa. Pierwszy podział zleceń outsourcingowych dotyczy miejsca oddelegowywania określonych zadań (outsourcing kontraktowy i kapitałowy), natomiast drugi – stopnia oddelegowania zadań (outsourcing pełny i selektywny). Masz problemy finansowe? Zajrzyj do rankingu pożyczek dla zadłużonych.

Podział ze względu na miejsce oddelegowania określonych zadań:

  • z outsourcingiem kontraktowym – (zewnętrznym) mamy do czynienia wtedy, gdy rezygnujemy z samodzielnej realizacji danych zadań w przedsiębiorstwie i zlecamy ich wykonanie zewnętrznemu podmiotowi gospodarczemu. Wówczas obie firmy połączone są na mocy kontraktu – odpowiedniego porozumienia lub umowy,
  • z outsourcingiem kapitałowym – (wewnętrznym) mamy do czynienia wtedy, gdy dany obszar działalności firmy wydzielany zostaje z własnego przedsiębiorstwa, tworząc kapitałowo powiązaną spółkę-córkę. Tym sposobem właśnie określony dział pracy firmy nie zniknie z obszaru działań danego przedsiębiorstwa, lecz zostanie przekazany do nowo stworzonego podmiotu gospodarczego podlegającego jednej spółce (jednemu kapitałowi).

Podział ze względu na stopień oddelegowania określonych zadań:

  • outsourcing pełny – ma miejsce wtedy, gdy określone zadania pracownicze oddelegujemy do wykonania firmie zewnętrznej w całości. Przykładowo: jeśli zdejmiemy z pracowników obowiązek regularnego sprzątania własnego miejsca pracy, zlecając systematyczne prace porządkowe firmie zewnętrznej,
  • outsourcing selektywny – polega na tym, iż nie przekazujemy całego obszaru danych działań w ręce zewnętrznego podmiotu gospodarczego, lecz jedynie zlecamy mu pojedyncze (selektywne) zadania. Przykładowo: w biurze jest zatrudniony sprzątacz na stałe; mimo tego szefostwo zdecydowało się skorzystać z usług zewnętrznej firmy sprzątającej po zakończonym hucznym bankiecie biznesowym.

Co może być przedmiotem outsourcingu?

Przedmiotem outsourcingu może być w zasadzie wszystko – a dokładniej każde zlecone zewnętrznemu wykonawcy zadanie, jakie do tej pory wykonywane było wewnątrz firmy (przez jej pracowników, szefostwo albo wyznaczony dział). Najczęściej obszarami działań outsourcingowych są oczywiście rachunkowość, dział prawny i logistyka.

Dobre opracowanie strategii działań firmy, odpowiednia struktura organizacyjna i dobrze prowadzona księgowość to najważniejsze filary niemal każdej firmy na rynku – niezależnie od zakresu i branży jej działań. Dlatego właśnie wiele przedsiębiorstw decyduje się na oddanie owych zakresów pracy w ręce ekspertów – samemu zaś skupiając się na czołowych celach prowadzonej działalności. Korzystnym dla firmy produktem może okazać się także kredyt dla firm. Dzięki niemu przedsiębiorstwo zyskuje wsparcie finansowe na aktualne potrzeby lub inwestycje. 

Oprócz tych najważniejszych obszarów korzystania z usług firm zewnętrznych, outsourcing daje się zauważyć w takich dziedzinach, jak:

  • konserwacja pojazdów samochodowych (zlecanie firmom zewnętrznym mycie i odkurzanie aut służbowych danego przedsiębiorstwa),
  • marketing i reklama (korzystanie z usług firm reklamowych),
  • konsulting (korzystanie z szeroko rozumianego doradztwa biznesowego),
  • HR – human resources (zlecanie przeprowadzenia rekrutacji firmom HR-owym),
  • działalność związana z utrzymywaniem porządku w biurach (nawiązywanie współpracy z wykwalifikowanymi sprzątaczami i sprzątaczkami do własnego biura).

Wady i zalety outsourcingu

Outsourcing jest rozwiązaniem, na jakie w obecnych czasach decyduje się ogromna rzesza przedsiębiorstw. Zlecanie poszczególnych zadań zewnętrznym kontrahentom jest najbardziej popularne wśród dużych graczy rynkowych – to właśnie w ich przypadku bowiem wiele prac prowadzonych jest w skali makro, więc łatwiej jest je „oddelegować” innym firmom, oszczędzając tym samym czas (i pieniądze!). Środki na rozwój możemy pozyskać także w inny sposób, np. zaciągając pożyczkę dla firm.

Do najważniejszych zalet outsourcingu zalicza się przede wszystkim:

  • możliwość zwiększenia koncentracji na kluczowych celach i działaniach danego przedsiębiorstwa,
  • skorzystanie z wiedzy eksperckiej (partnerzy know-how) i oddanie danego obszaru działań firmy w ręce najlepszych wykonawców z branży,
  • obniżenie i bardziej efektywna kontrola kosztów operacyjnych (zlecając firmie wewnętrznej wykonanie konkretnych działań, z góry wiemy, ile owa usługa będzie kosztować),
  • podział ryzyka (za zadania powierzone odpowiada zewnętrzny wykonawca).

 Ze zjawiskiem outsourcingu wiąże się bowiem ryzyko biznesowe, którego najważniejsze punkty to:

  • możliwość nieuzyskania spodziewanych obniżek kosztów (niektóre zadania taniej jest wykonać samemu niż zlecić ich wykonanie firmom zewnętrznym),
  • doprowadzenie do sporów z wykonawcą (zwłaszcza tych dotyczących jakości usługi i wysokości wynagrodzenia), jakich rozwiązanie może trwać latami,
  • możliwość poniesienia znaczących strat wynikających z niesolidności zewnętrznych wykonawców,
  • ryzyko wycieku poufnych danych przedsiębiorstwa.

Outsourcing - podsumowanie

 Najważniejsze informacje:

  • Outsourcing (z angielska out – poza, source – źródło) polega na wydzielaniu i zleceniu podmiotom zewnętrznym (na przykład innym firmom) zadań, jakie dotychczasowo dokonywane były przez pracowników danego przedsiębiorstwa.
  • Zlecanie działań, czyli właśnie outsourcing, może być powierzane zupełnie obcym podmiotom gospodarczym (na mocy kontraktu – umowy, porozumienia itp.), firmom należącym do tego samego koncernu lub spółkom-córkom.
  • Outsourcing może mieć charakter pełny (likwidacja całego działu i przekazanie wskazanych obowiązków podmiotom zewnętrznym) lub selektywny (zlecenie wykonania jedynie wybranego zadania przez kontrahenta).
  • Oddelegowywanie zleceń zewnętrznym wykonawcom najczęściej dotyczy takich działów, jak prawo, księgowość, logistyka czy reklama. Zasadniczo jednak outsourcing może dotyczyć wszelkich branż i sektorów rynku.
  • Korzystanie z outsourcingu pozwala przedsiębiorstwom skoncentrować swą pracę na zasadniczych celach prowadzonej przez nie działalności. Mogą one w pełni skupić się na swych działaniach, zlecając zadania spoza ich branży firmom zawnętrznym.
  • Outsourcing pozwala skorzystać z wiedzy eksperckiej (partnerzy know-how) i oddać dany obszar działań firmy w ręce najlepszych wykonawców z branży.
  • Do głównych zalet outsourcingu zalicza się na przykład obniżenie i bardziej efektywną kontrola kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa (bo w końcu zlecając firmie wewnętrznej wykonanie konkretnych działań, z góry wiemy, ile owa usługa będzie kosztować).
  • Ze zjawiskiem outsourcingu wiąże się także pewne ryzyko biznesowe. Dotyczy ono właściwie każdej współpracy nawiązywanej z zewnętrznymi kontrahentami – lecz w przypadku outsourcingu może silnie rzutować na reputację naszej firmy.
  • Do najważniejszych wad outsourcingu zalicza się przede wszystkim ryzyko nieuzyskania spodziewanych obniżek kosztów (niektóre zadania taniej jest wykonać samemu niż zlecić ich wykonanie firmom zewnętrznym).
  • Korzystanie z usług firm zewnętrznych często wiąże się z ryzykiem poniesienia znaczących strat wynikających z niesolidności zewnętrznych wykonawców i doprowadzenia do sporów kontrahentami.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Outsourcing

https://mfiles.pl/pl/index.php/Outsourcing

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-04-21 20:46:13

Spoza piszemy SPOZA A nie z poza, cius cius... błędy , szanowni Państwo znawcy biznesu... jeśli znacie biznes tak jak ortografię to ... SZKODA SŁÓW

Leszek M.
Leszek M.
2019-02-28 15:50:43

ja prowadze i firme i wychodze z zalozenia ze wszystko lepiej samemu zrobic a nie bawic sie w zlecanie innym. samemu to przynajmniej wiesz co i jak , wieksze bezpieczenstwo!

Podobne artykuły

Lombardy w Bydgoszczy

W Bydgoszczy osoby zainteresowane ofertą lombardów mają dostęp aż do kilkudziesięciu placówek tego typu. Podajemy ich aktualne adresy, dane kontaktowe oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
08 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Fundusz Trójmorza – czym się zajmuje?

Gospodarczo-polityczna grupa Trójmorze, której członkiem jest także Rzeczpospolita Polska, utworzyła autorski Fundusz Trójmorza. Celem funduszu jest przede wszystkim rozbudowa infrastruktury regionalnej, a tym samym poprawa warunków gospodarczych w krajach członkowskich. Głównym inicjatorem i liderem projektu był polski Bank Gospodarstwa Krajowego.

author
Halszka Gronek
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Awaria w PKO BP

Awaria w PKO BP. Klienci nie mogą zalogować się do bankowości internetowej. Problemy dotyczą także płatności BLIK. Bank pracuje nad jak najszybszym usunięciem awarii. Kiedy problem zostanie rozwiązany? Sprawdzamy.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Polecam Proste Zasady – VI edycja” w Getin Banku

W Getin Banku trwa promocja, w której za spełnienie bardzo prostych warunków można zgarnąć nawet 550 złotych premii. Promocja trwa do 29 lutego 2019 roku.

author
Patryk Byczek
03 listopada 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Profi Credit w Tarnowskich Górach

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Tarnowskich Górach.

author
Dominika Byczek
04 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank partnerem akcji „Kino na leżakach”

Alior Bank został jednym z partnerów tegorocznej inicjatywy “Kino na Leżakach”. Jest to niezwykłe wydarzenie na świeżym powietrzu, które oferuje kinomaniakom możliwość oglądania najpopularniejszych filmów oraz uczestnictwa w quizach i konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Wszystkie spotkania organizowane w ramach tego cyklu są bezpłatne. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
17 lipca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj