Coraz więcej dłużników na giełdzie – raport KRD

Coraz więcej dłużników na giełdzie – raport KRD

author
Halszka Gronek
26 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Niestety aż 15% spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych posiada status dłużnika w Krajowym Rejestrze Długów. Na przełomie ostatnich 14 miesięcy wartość nieopłaconych zobowiązań tychże spółek wzrosła o blisko 5 milionów złotych. Największe zadłużenie wykazują spółki z branży budowlanej. 

W lipcu bieżącego roku analitycy z Krajowego Rejestru Długów BIG S.A. wzięli pod lupę polskie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Było to drugie tego typu badanie rynkowe, choć w porównaniu z ostatnimi odczytami, z maja 2018 roku, wskaźniki dla polskich spółek znacząco się pogorszyły.

W maju ubiegłego roku na giełdzie notowanych było 427 polskich spółek, spośród których 57 znajdowało się na czarnej liście dłużników KRD. Aktualne liczby są nieco inne: na giełdzie działa 416 spółek, przy czym aż 64 zmagają się z zadłużeniem odnotowanym w bazie Krajowego Rejestru Długów. Oznacza to, że 15,4% polskich spółek akcyjnych posiada status dłużnika. 

Dane przedstawione w najnowszym raporcie KRD BIG S.A. nie napawają optymizmem. Łączne zadłużenie polskich podmiotów notowanych na warszawskiej giełdzie wzrosło na przełomie ostatnich 14 miesięcy z 37,88 milionów do poziomu 42,6 milionów złotych. Mowa w sumie aż o 941 zobowiązaniach niespłaconych w terminie. Względem polskich spółek-dłużników żądania zapłaty wysunęło 222 niezadowolonych wierzycieli. 


Brakuje pieniędzy? Sprawdź najlepsze oferty kredytów dla zadłużonych.

Branża budowlana ma największe problemy ze spłatą

Analizując polskie spółki zalegające ze spłatą zobowiązań finansowych, nie da się niezauważyć, iż pod kątem branż najwięcej dłużników wykazuje budownictwo. Firmy z tego sektora stanowią aż 23% dłużników giełdowych. Niestety nie jest to pierwszy raz, gdy badania rynkowe pokazują, jak ogromne problemy finansowe dotykają polskiej budowlanki. Wpływ na to ma przede wszystkim trudność ze ściąganiem należności od klientów firm budowlanych. Ci często dopuszczają się nieterminowości, przez co wpędzają wykonawców w tarapaty finansowe.

"

W branży budowlanej zaobserwowano największe wydłużenie się średniego terminu oczekiwania na uregulowanie płatności przez klientów. Obecnie czeka ona na zapłatę 5 miesięcy i 5 dni. Tymczasem opóźnienia w płatnościach na jednym poziomie automatycznie powodują opóźnienia w płatnościach na niższych szczeblach. Ta właśnie struktura licznych podwykonawców sprawia, że w budowlance najszybciej mnożą się zatory płatnicze, które są […] główną przyczyną utraty płynności finansowej.

– tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. W raporcie KRD czytamy również, iż na drugim miejscu wśród spółek giełdowych o statusie dłużników znajdują się producenci (17%). Trzecie miejsce pod względem ilości zadłużonych przedstawicieli wykazuje natomiast sektor finansowy (14%).

Im większa spółka, tym większe zadłużenie?

Faktem jest, iż wśród zadłużonych spółek giełdowych znaczącą pozycję zajmują te przedsiębiorstwa, które określa się mianem gigantów rynkowych. Aż 13 polskich spółek akcyjnych odnotowanych na czarnej liście dłużników KRD posiada obecnie wycenę na ponad 1 miliard złotych. Jedenaście kolejnych spółek wycenianych jest na kwotę między 100 milionami złotych a 1 miliardem złotych. Kwoty te dla wielu z nas są nawet nie do wyobrażenia. 

"

Nawet duże, znane i cieszące się reputacją marki mogą być nierzetelnymi płatnikami. Z pewnością jest to kubeł zimnej wody dla marzycieli, którzy wciąż bezzasadnie wierzą w nieskazitelną reputację giełdowych gigantów i nie dopuszczają do siebie myśli, że duża, znana i publiczna spółka nie płaci w terminie. Pozyskanie każdego kontrahenta, bez względu, czy jest to spółka giełdowa, czy mała lokalna firma, każdorazowo powinno być poprzedzone gruntowną analizą jego zachowań płatniczych.

– wyjaśnia Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy (podmiotu-współautora najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów).

Warto pamiętać, że powodów do nadmiernego zadłużenia wśród przedsiębiorców może być naprawdę wiele. Obecnie koniunktura wcale nie jest tak dobra, jak przedstawiają to przedsiębiorcy. Rosną ceny towarów i usług, podwyższane są składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a konkurencja rynkowa zdaje się być z każdym kolejnym miesiącem silniejsza i potężniejsza. W takim otoczeniu nie sposób wpaść w długi. Dlatego rozsądne zarządzanie finansami firmy to podstawa. 


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/Na-GPW-przybylo-dluznikow

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w sprawie Idea i Getin Banku

Komitet Stabilności Finansowej dziś w nocy zakończył posiedzenie w sprawie afery KNF dotyczącej Getin Noble Banku i Idea Banku. Narodowy Bank Polski deklaruje gotowość pomocy Klientom obu banków.

author
Dominika Byczek
19 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zarabiamy trzy raz mniej od Niemców

Chociaż aktualne zarobki Polaków nie należą do najgorszych, to nadal daleko nam do Niemców. Z wyliczeń niemieckiego portalu Spiegel Online wynika, że co drugi pracownik w Niemczech zarabia miesięcznie do 3700 euro brutto.  

author
Aneta Jankowska
09 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Happy Miles – nowatorski leasing Idea Banku

38 groszy za kilometr. To przykładowa stawka, która dotyczy nowego Opla Astry, pokonującego rocznie 20 000 km. Właśnie tak może wyglądać kalkulacja raty leasingowej w modelu Happy Miles Idea Banku.

author
Aneta Jankowska
16 grudnia 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP z nagrodą „Firma 100-lecia Niepodległości”

Bank PKO Bank Polski zwyciężył w plebiscycie “Firma 100-lecia Niepodległości”, zostawiając za sobą 99 innych polskich przedsiębiorstw. Wyróżnienie przyznała kapituła konkursu oraz głosujący internauci.

author
Aneta Jankowska
07 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Awaria w PKO – bank oferuje darmowe przelewy natychmiastowe

Awaria, która miała miejsce w bankowości internetowej i mobilnej największego banku w Polsce, PKO BP zakończyła się. Klienci mogą ponownie bezproblemowo logować się na swoje konto na stronie internetowej oraz za pomocą aplikacji smartfonu. Bank postanowił zrekompensować klientom tymczasowe problemy techniczne zwalniając ich z opłat za przelewy natychmiastowe.

author
Natalia Narloch
28 października 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Pożyczka Koliber – bez BIK do 1200 zł

Pożyczka Koliber to nowy produkt dedykowany osobom zadłużonym. Maksymalna kwota pożyczki to 1200 zł, a pieniądze oddamy po 61 dniach.

author
Patryk Byczek
18 lipca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj