Nauczyciele zarabiają mniej za zdalne nauczanie

Nauczyciele zarabiają mniej za zdalne nauczanie

author
Dominika Byczek
10 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Związek Nauczycielstwa Polskiego w najnowszym komunikacie poinformował, że – jak wynika z badań ankietowych – ponad połowa nauczycieli (62%) podczas zdalnej pracy zarabia mniej niż w normalnych warunkach. „Nie ma naszej zgody na obniżanie wynagrodzeń nauczycielom pracującym zdalnie w czasie epidemii koronawirusa” – zaznacza ZNP.

62,1% nauczycieli nie otrzymuje tyle, co wcześniej

Badanie dotyczące wynagrodzenia za czas pracy w formie zdalnej wśród nauczycieli zostało przez ZNP przeprowadzone w dniach 30.04 – 4.05.2020. Udział w badaniu wzięło ponad 4000 nauczycieli.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki dostępne w czasie pandemii – aktualne oferty firm

Odpowiedzi na pytanie główne „Czy prowadzenie nauczania w warunkach kształcenia na odległość spowodowało obniżenie Twojego wynagrodzenia?” kształtowały się następująco:

– 2744 nauczycieli odpowiedziało twierdząco (62,1%),
– 1678 nauczycieli odpowiedziało przecząco (37,9%). 

Nauczyciele pozbawieni wynagrodzenia za nadgodziny

Nauczyciele, którzy odpowiedzieli na poprzednie pytanie, że podczas zdalnego nauczania otrzymują mniejsze wynagrodzenie, mogli również podać, które składniki wynagrodzenia zostały im odebrane. ZNP pokazuje, że odpowiedzi na pytanie „Jakich składników wynagrodzenia zostałaś/zostałeś pozbawiony?” kształtowały się następująco:

– wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe – 88,5%,
– dodatku za warunki pracy – 17,0%,
– innych – 9,6%
– dodatku motywacyjnego – 8%,
– dodatku za wychowawstwo – 2,5%,
– dodatku wiejskiego – 3%.

Nie ma naszej zgody na obniżanie wynagrodzeń nauczycielom pracującym zdalnie w czasie epidemii koronawirusa. Nauczyciele pracują zdalnie o wiele dłużej niż w czasie bezpośredniego kontaktu z uczniami, bo takie są uwarunkowania techniczne związane z wykorzystywaniem nowych technologii w procesie kształcenia na odległość.

– czytamy na stronie ZNP.

Związek podkreśla również, że nauczyciele nie tylko nie powinni być pozbawiani wynagrodzenia, ale również dodatkowo doceniani, ponieważ od marca 2020 roku prowadzą kształcenie w formie zdalnej, do której nie zostali wcześniej zupełnie przygotowani.

Czytaj także: Płace nauczycieli a koronawirus

By nauczać, muszą wykazywać się własną kreatywnością i samodzielnie tworzyć narzędzia, które umożliwią efektywną naukę ich wychowankom. Obniżanie pensji pracownikom, którzy wywiązują się ze wszystkich swoich obowiązków, nie powinno się, zdaniem ZNP, wydarzyć.

Przypominamy, że zgodnie z prawem, wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych powinno zostać wypłacone, jeżeli z tygodniowego rozliczenia wykonanych prac, ustalonego przez dyrektora jednostki systemu oświaty, wynikać będzie, że nauczyciel wykonywał pracę w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć.

– czytamy w komunikacie ZNP.


Źródło:

https://znp.edu.pl/wynagrodzenia-w-czasie-zdalnej-pracy-wyniki-badania-znp/ 

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

NOTUS Finanse – oddział w Ostrowie Wielkopolskim

Jedną z największych firm pośrednictwa finansowego w Polsce, obok Expander i Open Finance, jest NOTUS Finanse. Firma nie ma jakichkolwiek powiązań z grupami finansowymi i bankowymi.

author
Patryk Byczek
30 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Skierniewice

W naszym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat placówki Kasy Stefczyka w Skierniewicach. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
02 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Tylko 12% Polaków chce pracować za granicą

O pracy za granicą marzy jedynie 12% z nas. Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło sondaż, w którym zapytano Polaków o chęć podjęcia pracy poza granicami kraju. 

author
Aneta Jankowska
09 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Krajowy Rejestr Zadłużonych – co to jest?

Już pod koniec tego roku utworzony zostanie oficjalny Krajowy Rejestr Zadłużonych. Nowy rejestr dłużników tym razem dostępny będzie jednak nie tylko dla banków i firm pożyczkowych, a w dużej mierze będzie po prostu jawny i publiczny. Komu grozi wpis do tego rejestru i od kiedy wejdzie on w życie? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
14 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia etnolog?

Każda kultura zostawia po sobie dorobek, którego badaniem zajmują się wykształceni etnologowie. Sprawdziliśmy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.

author
Sandra Tessmer
26 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Szybkie pożyczki Nakło nad Notecią

Szukasz najtańszej pożyczki w Nakle nad Notecią? W naszym rankingu znajdziesz najlepsze oferty dostępne przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
19 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj