Ile kosztuje alternator i jego regeneracja?

Ile kosztuje alternator i jego regeneracja?

author
Sandra Tessmer
04 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Alternator jest jedną z najważniejszych części, odpowiadających za odpowiednie działanie samochodu. Bez sprawnego alternatora nie uda nam się nawet odpalić auta. Co jednak, kiedy zauważymy problemy z alternatorem? Sprawdzamy co zrobić i ile to kosztuje

Alternator to urządzenie zamieniające energię mechaniczną na elektryczną. Energia mechaniczna jest natomiast pozyskiwana z silnika za pomocą paska klinowego. Wewnątrz alternatora znajduje się wirnik umieszczony na wałku obrotowym. Wirujące pole magnetyczne wirnika wytwarza prąd przemienny w nieruchomych uzwojeniach stojana. Jako, że akumulator musi być ładowany prądem stałym, to alternator wyposażony jest w prostownik na diodach krzemowych.

Ile kosztuje nowy alternator?

Nowy alternator to bardzo duży wydatek. Do nawet tak popularnego samochodu jak Opel Astra H 1.6 ceny alternatorów wahają się w granicach 500, a 2500zł. 

Bardzo dużo zależy od modelu samochodu oraz jego rocznika. W bardziej znanych autach będzie on tańszy, w modelach ciężko dostępnych, trudniej go będzie dostać. Dla przykładu, ceny alternatora dla wspomnianego wyżej auta zaczynają się od 500 zł. Dla samochodu marki Rover ceny wzrastają, a najtańszy alternator kosztuje już ponad 800 zł.

Regeneracja akumulatora – ile to kosztuje?

Regeneracja jest tańszym i równie skutecznym rozwiązaniem. Przy okazji oddając swój stary alternator kierowca może liczyć na zmniejszenie kosztów o 100-200zł. Cena regeneracji jest trudna do określenia, ponieważ ściśle zależy od typu usterki. Profesjonalny warsztat rozbierze alternator i wymieni jedynie potrzebne części. Niestety uznać można, że najtańsza operacja zamknie się w kwocie ok. 100zł, jednak może wzrosnąć ostatecznie nawet kilkukrotnie.

Cena regeneracji alternatora zależy przede wszystkim od trzech czynników. Są to:

  1. rodzaj usterki;
  2. typ alternatora (12V albo 24V, regulator sterowany komputerowo albo nie);
  3. stan alternatora.

Najczęstsze drobne naprawy to wymiana szczotek, za którą zapłacimy 20 – 40zł + koszt szczotek, wymiana pierścieni na wirniku (30 – 50zł + koszt pierścieni) i wymiana łożysk – 70zł + koszt łożysk. Jeśli chodzi o nieco poważniejsze naprawy, należą do nich wymiana regulatoramostka prostowniczego, stojana i kółka. Tutaj wiele zależy od wyboru części

Regeneracja alternatora 

W pierwszej kolejności należy zdemontować alternator z samochodu. Ta czynność nie zawsze jest prosta i zależy od lokalizacji w komorze silnika. Następnie należy zdemontować obudowę i wycisnąć łożyska za pomocą prasy.

W kolejnym kroku warto oczyścić obudowę w procesie piaskowania, a następnie pomalować. Później powinna nastąpić wymiana uszkodzonych elementów. Takie elementy jak komutator zostają oszlifowane, spolerowane lub wymienione, a wirnik zostaje pomalowany i zakonserwowany. Na koniec pozostaje skręcić obudowę, przylutować styki uzwojenia do mostka prostowniczego, założyć osłony i regulator napięcia.

Objawy zużycia alternatora

Najpopularniejszym objawem problemów z ładowaniem jest migająca lub świecąca stale kontrolka akumulatora. Oznacza to, że akumulator przestał być ładowany. Przyczyną może być luźny pasek klinowy napędzający alternator lub jego zerwanie czy spadnięcie.

Kolejnym z objawów problemów z alternatorem jest pogorszenie pracy urządzeń elektrycznych czy mruganie i przygasanie świateł. Gwizd i hałas, który wzrasta wraz z prędkością obrotową to oznaka zużytych szczotek i łożysk. Uszkodzeniu może ulec także sprzęgło koła pasowego, które zapobiega szarpaniu paska w momencie załączania alternatora. Jeżeli akumulator często się rozładowuje mimo użytkowania samochodu, to także warto sprawdzić prąd generowany przez alternator.

Jak sprawdzić alternator?

Przed sprawdzaniem wydajności alternatora, należy sprawdzić stan przewodów prowadzących z alternatora do akumulatora. Sprawdzenia alternatora dokonuje się za pomocą miernika uniwersalnego. W pierwszej kolejności należy uruchomić samochód i wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne.

Multimetr ustawiony powinien być na prąd stały w pozycji 20V. Sonda dodatnia przytknięta zostaje do bieguna dodatniego na akumulatorze, a ujemna do bieguna ujemnego. Uzyskana wartość powinna oscylować w granicach 14,4V. W dalszych krokach włącza się kolejne odbiorniki elektryczne w samochodzie, takie jak światła, ogrzewanie, radio i patrzy na uzyskany wynik. Chwilowa utrata prądu powinna być kompensowana przez alternator. Jeżeli wartość spada poniżej 13,8V lub przekracza 14,5V to nie pracuje on prawidłowo.

Alternator, a akumulator

Zdarza się, że osoby niemające styczności z mechaniką i elektryką samochodową mylą alternator i akumulator. Oba przedmioty związane są z prądem w aucie, jednak pełnią zupełnie przeciwne funkcje. Akumulator to zbiornik prądu (bateria), który pozwala silnikowi pracować oraz zasila elektronikę obecną na pokładzie samochodu. Alternator to urządzenie ładujące akumulator w trakcie pracy silnika. Alternator napędzany jest mechanicznie za pomocą paska klinowego. Aby nie przeładować pełnego już akumulatora, układ wyposażony jest w regulator napięcia.

Podsumowanie

Jeśli w naszym aucie dojdzie do uszkodzenia alternatora, czasem lepiej wybrać regenerację naszego urządzenia niż decydować się na nieoryginalne części, które mogą przysporzyć nam w późniejszym czasie niepotrzebnych wydatków.

Regeneracja alternatora nie jest wyjściem tak kosztownym, jak zakup nowej, oryginalnej części. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, jednak warto wykonywać ją w profesjonalnym warsztacie.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Poddębicach sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Poddębicach? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Poddębice.

author
Patryk Byczek
23 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Środzie Wielkopolskiej

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Środzie Wielkopolskiej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Wkrótce nowe fotoradary ?

Urządzenie, na którego widok kierowcy zawsze zwalniają - fotoradar. Dla jednych synonim bezpieczeństwa, dla innych zmora na drodze. Z czasem takich urządzeń może być jeszcze więcej. Jak zapowiedział dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD, Marek Konkolewski, więcej fotoradarów pojawi się na polskich drogach.

author
Aneta Jankowska
16 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Santander Bank Polska w Łęcznej

Santander Bank Polska to drugi pod względem wielkości aktywów bank w Polsce. Jeden z oddziałów banku jest zlokalizowany w Łęcznej. Sprawdzamy ofertę placówki, jej adres oraz dane kontaktowe.

author
Dominika Byczek
08 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Cyfrowy podpis w oddziałach PKO BP

Do końca czerwca 2020 roku w pięciuset oddziałach PKO BP pojawią się ekrany, na których Klienci będą podpisywali potwierdzenia wypłaty oraz wpłaty gotówki, a także polecenia przelewu. Nowe urządzenia wykorzystywane są również przez doradców PKO BP do pokazywania możliwości jakie daje iPKO i edukowania swoich pracowników.

author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Jesienny bukiet korzyści” w BNP Paribas

BNP Paribas wystartował z kolejną promocją na start, w której w zamian za założenie konta i spełnienie bardzo prostych warunków nowi Klienci zgarną 300 złotych premii w gotówce i 50 złotych w formie bonu do Biedronki. Promocja trwa do 25 października 2020 roku lub wyczerpania puli wniosków wynoszącej 2000 sztuk.

author
Patryk Byczek
13 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj