Najczęściej komentowane
Fundacja Sztuki Polskiej ING – nowe prace
W kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING znalazły się właśnie dwie nowe prace. Są to dzieła autorstwa Cezarego Poniatowskiego, malarza pochodzącego z Olsztyna, a tworzącego obecnie mieszkającego i pracującego w Warszawie.
Obie prace pochodzą z otwartego cyklu prac, który po raz pierwszy był zaprezentowany na wystawie artysty „Sick-box” w 2018 roku w galerii Stereo. Sam tytuł wystawy artysta zaczerpnął z książki „Lincoln w Bardo” George’a Soundersa.
na zdjęciu: jedna z prac Cezarego Poniatowskiego zakupiona przez ING Bank Śląski
Sztuka Poniatowskiego, jak wskazuje ING Bank Śląski, jest „pełna subtelnych odniesień do popkultury”. Cezary swoją karierę rozpoczął już wiele lat temu, kiedy to w 2013 roku wygrał Konkurs Gepperta. Zwycięski tytuł jest jednym z najważniejszych wyróżnień w polskim malarstwie dla osób młodych.
Od pewnego czasu Cezary Poniatowski kieruje jednak swą sztukę także w stronę „obiektów przestrzennych i rzeźb o surrealnym, lekko groteskowym charakterze”.
na zdjęciu: jedna z prac Cezarego Poniatowskiego zakupiona przez ING Bank Śląski
„Prace, które trafiły do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING to sporych rozmiarów (125 x 102 cm) reliefy wykonane ze sklejki, drewna i gąbki tapicerskiej obitej sztuczną skórą, z widocznymi gwoździami i zszywkami tapicerskimi.
Są zupełnie czarne, ale każdy materiał zupełnie inaczej odbija światło, tworząc intrygujący przestrzenny efekt. W kompozycjach pojawiają się charakterystyczne, znane z prac malarskich Poniatowskiego kanciaste formy. Na pierwszy rzut oka zupełnie abstrakcyjne, po dłużej obserwacji ujawniają podobieństwo do kształtów fantastycznych postaci, przedmiotów czy roślin”
– wskazano w oficjalnym komunikacie ING Banku Śląskiego, potwierdzającym rzeczywisty zakup dzieł. Sam autor swoje prace nazywa „negatywami rzeczywistości”.
na zdjęciu: jedna z prac Cezarego Poniatowskiego zakupiona przez ING Bank Śląski
Przedstawia w nich bowiem swego rodzaju wizualną interpretację stanu psychicznego, który określa mianem derealizacji.
Jest to dla niego tożsame z poczuciem oderwania od rzeczywistości, które powstaje we współczesnym świecie jako reakcja obronna organizmu uciekającego przed nadmiarem bodźców fundowanym człowiekowi z każdej strony.
Źródło treści i zamieszczonych obrazów:
https://media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/pr/451300/nowe-prace-w-kolekcji-fundacji-sztuki-polskiej-ing
Dodaj komentarz