Ile kosztuje elektryczna hulajnoga?

Ile kosztuje elektryczna hulajnoga?

author
Sandra Tessmer
11 czerwca 2019

Elektryczne hulajnogi zdobywają coraz więcej zwolenników. Są świetnym sposobem na przemieszczanie się i spędzanie czasu w słoneczne, upalnie dni. Elektryczna hulajnoga nie jest jednak sprawą tanią. Sprawdziliśmy, ile kosztuje.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Dobra hulajnoga elektryczna bez wątpienia jest bardzo ciekawym i użytecznym środkiem transportu, a w tym roku stała się coraz popularniejszą opcją do wypożyczenia, podobnie jak samochody czy skutery. Przy okazji jej zakupu zawsze jednak wyjdzie pytanie o to, ile taka hulajnoga kosztuje.

Obecnie za mniej niż 1000 zł można zakupić produkty wykonane stosunkowo dobrze i z dość dobrych materiałów. Na rynku dostępne są także dużo tańsze, jak i droższe produkty. Wybierając je warto jednak uważać i zwrócić uwagę na to, żeby jakość wykonania nie była słaba. Szczególnie, jeśli decydujemy się na hulajnogę z niższej półki.

Jeśli natomiast decydujemy się na dużo droższą opcję, warto zadać sobie pytanie o to czy rzeczywiście potrzebujemy wszystkich funkcji, jakie proponuje nam dany produkt. Dużo droższe egzemplarze bardzo często oferują gamę udogodnień, które kosztują więcej, a mogą okazać się zbędne.

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych?

Osoba, która chce kupić dla siebie hulajnogę do jazdy po mieście z całą pewnością może wybierać spośród wielu produktów. Dlatego też koniecznie trzeba wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę, jeśli zamierzamy kupić hulajnogę dla osoby dorosłej.

Podstawowym parametrem jest wielkość. Żeby dorosła osoba mogła spokojnie korzystać z hulajnogi i czuć się przy tym komfortowo, musi mieć ona wystarczająco wysoką kierownicę, nie powodującą u jadącej osoby garbienia się. Drugi parametr do maksymalne obciążanie. Powinno być ona dostosowane do użytkownika. W innym przypadku możemy zaryzykować awarią sprzętu.

Ważne powinny być dla nas również parametry zasięgu. Pokazują one jak daleko będziemy w stanie dojechać na jednym ładowaniu. Im większy zasięg tym lepsza hulajnoga, jednak należy pamiętać, że sprzęt o większym zasięgu będzie również droższy.

Należy zwrócić również uwagę na jakość materiałów i wykonanie. Słabo wykonane hulajnogi i tanich, chińskich materiałów, będą miały znacząco niższą cenę, jednak częściej mogą okazać się wadliwe. Powinniśmy zwrócić na to uwagę szczególnie, jeśli zamierzamy uprawiać sport wyczynowy.

Warto również zwrócić uwagę na wielkość kół. Im będą one większe, tym hulajnoga będzie miała lepsza możliwości terenowe i umożliwi nam wjeżdżanie w trudno dostępne, piaszczyste miejsca. Najważniejszym parametrem w kwestii bezpieczeństwa mogą okazać się jednak hamulce. Najlepiej jeśli nasz sprzęt jest wyposażony w system hamulców tarczowych, które zapewnią nam dobre hamowanie.

Jak działa hulajnoga elektryczna?

Czym w praktyce jest elektryczna hulajnoga? Jeśli chcemy to wytłumaczyć najprościej, można by ją opisać jako zwykłą hulajnogę z zainstalowanym silnikiem elektrycznym, który pozwala na jazdę bez konieczności odpychania się nogą.

W praktyce produkty tego typu nieco się różnią od swoich pierwowzorów i często posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań, które zmieniają zupełnie komfort jazdy i użytkowania sprzętu. Dlatego też ogólnie można wyróżnić trzy ich typy:

Jak nietrudno przypuszczać, najszerszą grupą produktów są hulajnogi dla dorosłych. Mają one największy zasięg i stają się już powszechnie znane. W kwestii hulajnóg dla dorosłych możemy wyróżnić kilka rodzai.

Hulajnoga elektryczna z siodełkiem

Dobrej jakości hulajnoga elektryczna, która oferuje nam duży zasięg, pozwala na pokonanie nawet całkiem sporych odległości. Nie jest więc w ogóle dziwne, że niektórzy producenci zaczęli oferować modele z miejscem do siedzenia, co z pewnością pozwala na uprzyjemnienie podróży i zwiększa wygodę jazdy.

Hulajnoga elektryczna trójkołowa

Drugim, bardzo ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez producentów są hulajnogi trójkołowe. Występują one w wariantach z podwójnymi kółkami z przodu, jak i z tyłu. Główny cel tego rozwiązania to zwiększenie komfortu oraz stabilności jazdy. Jest to bardzo przydatne, jeśli poruszamy się po nierównych nawierzchniach.

Hulajnoga elektryczna z dużymi kołami

Jedną z wad wielu hulajnogi elektrycznej jest słaba możliwość jazdy w terenie. Dlatego też wiele osób do „miejskiej dżungli” wybiera modele wyposażone w większe, często pneumatyczne koła. Taki rodzaj kół umożliwia o wiele bardziej komfortową jazdę, dzięki lepszemu sprężynowaniu, a także bezproblemowe pokonywanie typowych przeszkód – nawet takich jak niskie krawężniki. Sama jazda staje się jak najbardziej przypominać jazdę samochodem.

Elektryczna hulajnoga – gdzie i jak wypożyczyć e-hulajnogę?

Wypożyczenie elektrycznej hulajnogi, już nie tylko w Warszawie, jest bardzo proste, a cały proces podobny jest do wypożyczenia popularnych rowerów Veturilo czy rowerów miejskich. Aby skorzystać z e-hulajnogi w stolicy, należy pobrać na telefon bezpłatną aplikację Lime, Hive lub Bird, a następnie doładować swoje konto lub podpiąć kartę.

Co istotne, e-hulajnogi nie mają stacji dokujących. Aplikacja wyszuka dla nas na mapie najbliższą wolną hulajnogę. Po jej znalezieniu należy zeskanować specjalny kod QR – w ten sposób zwolni się blokada. Po dojechaniu w wybrane miejsce, elektryczną hulajnogę można odłożyć gdziekolwiek. Wypożyczenie wygląda podobnie, jak wypożyczenie aut na minuty.

Dla przykładu, zasięg e-hulajnogi Lime to maksymalnie 37 km. Z kolei największa prędkość sprzętu wynosi 25 km/h.

E-hulajnoga w Warszawie: CENNIK. Ile kosztuje wypożyczenie hulajnogi?

Początkowa opłata za wypożyczenie elektrycznej hulajnogi w Warszawie Lime wynosi 2 zł, natomiast każda minuta używania e-hulajnogi to koszt w wysokości 50 groszy. Za korzystanie z usługi można płacić zarówno za pomocą karty, jeśli podepniemy ją wcześniej do aplikacji, jak i doładowując konto Lime za 50, 100 lub 250 zł.

Z kolei cena wypożyczenia e-hulajnogi Five wynosi 2,50 zł. Jest to opłata startowa. Za każdą kolejną minutę jazdy zapłacimy 45 groszy.

Firma Bird natomiast oferuje użytkownikom opłatę na start w wysokości 3 zł. Za minutę jazdy zapłacimy 50 groszy.

Czy hulajnoga elektryczna można jeździć po chodniku

Ważną kwestią związaną z używaniem hulajnóg elektrycznych jest ich obecność i status w polskim prawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można nimi jeździć zarówno po chodnikach, jak i ścieżkach rowerowych. Co ważne, należy jednak pamiętać o tym, że dotyczy to tylko modeli, które można użytkować bez prawa jazdy oraz rejestracji – a więc takie, których moc silnika jest nie większa niż 250W.

Podsumowanie

Elektryczne hulajnogi stają się coraz bardziej popularne. Aktualnie nie musimy posiadać własnej by czerpać przyjemność z jazdy takim sprzętem. Wystarczy wyjść z domu i dzięki aplikacji znaleźć najbliższą wolną e-hulajnogę. Jest to idealne rozwiązanie na upalne, słonecznie dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Bochnia
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
04 lipca 2021

Santander Consumer Bank Bochnia

Zmiany w serwisie iPKO
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 stycznia 2019

Zmiany w serwisie iPKO

Profi Credit w Kluczborku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
02 czerwca 2019

Profi Credit w Kluczborku

Jak zastrzec kartę w PKO Banku Polskim?
Banki
author
Patryk Byczek
13 października 2017

Jak zastrzec kartę w PKO Banku Polskim?

mBank placówki w Gdańsku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 lutego 2019

mBank placówki w Gdańsku

Alior Bank w Oświęcimiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 czerwca 2019

Alior Bank w Oświęcimiu

Porównaj