Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?

author
Halszka Gronek
10 września 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Dla wielu rodziców I Komunia Święta to nie tylko piękne przeżycie religijne, ale także czas sporych wydatków. Sprawdziliśmy, na jakie koszty związane z organizacją I Komunii Świętej polskie rodziny powinny być przygotowane.

Organizacja I Komunii Świętej obejmuje sporo różnych kosztów. Poniżej rozpisujemy je wszystkie, a następnie postaramy się je podsumować.

Spis treści:

 1. Koszt zaproszeń komunijnych
 2. Koszt książeczki i łańcuszka komunijnego
 3. Koszt ubrania komunijnego
 4. Koszt świecy komunijnej
 5. Koszt dekoracji kościoła
 6. Koszt przyjęcia komunijnego
 7. Koszt fotografa na komunię
 8. Koszt prezentu komunijnego
 9. Podsumowanie komunijnych kosztów
Zwiń spis treści

Koszt zaproszeń komunijnych

Pierwszym pierwszokomunijnym obowiązkiem rodziców jest sporządzenie listy gości oraz przygotowanie i rozesłanie zaproszeń. W zależności od rodzaju kartek zaproszeniowych ich ceny mogą się wahać od 3 do nawet 20 złotych. Koszt wysłania owych zaproszeń wynosi około 5 złotych za sztukę – czyli tyle, ile kosztuje nadanie najtańszego listu na poczcie. Przy 20-30 zaproszonych gościach możemy się więc spodziewać kosztu wysłania zaproszeń od 100 do 500 złotych.

Koszt książeczki i łańcuszka komunijnego

Książeczka do nabożeństwa i łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem to dwa najważniejsze i niezbędne zakupy, o których pamiętać musi każdy rodzic. Przedmioty te można kupić w każdym przykościelnym sklepie oraz w Internecie. Koszt książeczki to mniej więcej 10-20 złotych. Cena medaliku lub krzyżyka zależy od preferowanego kruszcu i jego próby. Srebrne łańcuszki wraz ze specjalna zawieszką można kupić już za około 200 złotych, natomiast złote – od 400 zł wzwyż. Podstawowy zestaw kosztuje więc niedużo, większość osób nie musi posiłkować się chwilówką, by kupić dziecku te ważne elementy sakramentu.

Koszt ubrania komunijnego

Zakup garnituru lub sukienki komunijnej to spory koszt. Oba te komplety można zdobyć za około 300 złotych. Cena ta będzie jednak znacznie wyższa w przypadku dziewczynki, bo oprócz sukienki należy również pamiętać o innych elementach – o wianku kwiatowym, a także o dodatkach do stroju,  takich jak np. kolczyki. W przypadku dziewcząt modne stało się także korzystanie z usług fryzjerek i kosmetyczek. Są to dodatkowe koszta rzędu od 100 do 300 złotych.

Tańszym, choć nie tak kreatywnym i indywidualnym ubraniem komunijnym dla dziecka, jest alba. Często to właśnie jej wybór jest odgórnie ustalony przez parafię lub szkołę. Koszt alby wynosi od 90 do 150 złotych. Cena ta może być niższa, gdy zdecydujemy się na zakup używanej alby.

Warto także pamiętać o dodatkowym ubraniu dla naszych dzieci. Szczególnie w te chłodniejsze dni wskazany może być zakup odświętnego bolerka, kamizelki lub swetra. Jest to zakup o wysokości ok 100 złotych.  Ostatnim elementem komunijnego ubioru są buty. Eleganckie pantofelki to koszt rzędu od 100 do 200 złotych.

Koszt świecy komunijnej

Obok świętego łańcuszka kolejną i ważną pamiątką komunijną jest świeca. Świeca, jako symbol życia i nadziei, często zostaje wskazana przez katechetów jako niezbędny element nabożeństwa pierwszokomunijnego. Jej zakup nie należy do najkosztowniejszych. Komunijne świece można nabyć juz za około 15-20 złotych.

Koszt dekoracji kościoła

Choć sakrament komunii jest darmowy, często jego udzielenie, jak i pozostałe okołokościelne opłaty są obowiązkowe. Pieniądze darowane na rzecz Kościoła zostają przeznaczone na dekoracje kościelną, a także na organistę, wysprzątanie kościoła, na prezenty dla księdza i sióstr zakonnych, oraz na ”dar ołtarza”. Taka opłata zwykle wynosi około 150-200 złotych za dziecko.

W niektórych parafiach co roku zawiązuje się jednak nieoficjalny komitet rodziców. Jego członkowie uczestniczą w przygotowaniach kościelnych, a wszelkie poniesione przed nich koszty są sumowane i równomiernie dzielone między rodzicami wszystkich dzieci biorących Komunię. Dzięki takiej pracy rodziców koszta przygotowania kościoła są przeważnie znacznie niższe i wynoszą od 25 do 100 złotych od osoby.

Koszt przyjęcia komunijnego

I Komunia święta to nie tylko nabożeństwo w kościele, lecz także okazja do spędzania czasu wspólnie z rodziną, a co za tym idzie –  do organizacji przyjęcia. Wiele osób decyduje się na zorganizowanie rodzinnego obiadu w restauracji. Koszt takiego posiłku wynosi zwykle od 150 zł do nawet 300 złotych za osobę. Przy 20 gościach możemy więc liczyć na minimalną kwotę 3000 złotych.

Zdecydowanie tańszym wyjściem jest przygotowanie obiadu dla rodziny w domu. Wiąże się to jednak z wieloma niedogodnościami, wielogodzinną pracą w kuchni i dodatkowych stresem, dlatego na przyjęcie często zaciągana jest pożyczka 5000 zł.

Koszt fotografa na komunię

Wiele rodzin decyduje się w dniu I Komunii Świętej na usługi fotografa. Nie zawsze jest to sesja zdjęciowa w kościele – często rodziny wybierają się wspólnie do studia fotograficznego, by tam zapozować do pamiątkowych zdjęć.

Koszt komunijnej sesji zdjęciowej zależy od ilości wykupionych zdjęć, a także od miasta, w jakim fotograf stacjonuje. W dużych aglomeracjach miejskich koszt takiej usługi przekracza nawet 1500 złotych. Przeciętnie cena ta plasuje się jednak na poziomie 500 złotych.

Koszt prezentu komunijnego

Ostatnią składową pierwszokomunijnych wydatków jest zakup prezentu dla dziecka. Wielu rodziców rezygnuje z tego wydatku, licząc, że pozostali członkowie rodziny obdarują ich pociechę symbolicznymi podarunkami (zobacz, ile pieniędzy dać na komunię). Są jednak tacy, którzy prezent uważają za najważniejszy element pierwszokomunijnego rytuału. Coraz częściej się słyszy o tym, iż dzieci zostają obdarowane nowym komputerem, iPhone’m lub quadem. Jeśli zdecydujemy się na tak kosztowny prezent, musimy liczyć się z tym, iż nasze wydatki komunijne wzrosną o parę dodatkowych tysięcy złotych. 

Warto jednak pamiętać, że nie prezent jest najistotniejszy w całym sakramencie Komunii Świętej. Do każdego wydatku należy podejść z rozsądkiem i umiarem, bowiem nie koszt wydarzenia się liczy, lecz jego autentyczne przeżycie i czas spędzony w gronie najbliższych,

Podsumowanie komunijnych kosztów

 1. Zaproszenia komunijne: Koszty zaproszeń mogą się wahać od 3 do 20 złotych za sztukę, a wysyłka ich może wynieść od 100 do 500 złotych, w zależności od liczby gości.
 2. Książeczka do nabożeństwa i łańcuszek komunijny: Książeczka kosztuje około 10-20 złotych, a cena łańcuszka zależy od materiału i próby, zaczynając od 200 złotych.
 3. Ubrania komunijne: Koszt garnituru lub sukienki komunijnej to około 300 złotych, jednak w przypadku dziewcząt, dodatkowe elementy i usługi kosmetyczne mogą zwiększyć te koszty.
 4. Świeca komunijna: Świeca symbolizująca ten szczególny dzień kosztuje około 15-20 złotych.
 5. Dekoracje kościoła: Koszta związane z dekoracją kościoła mogą wynosić około 150-200 złotych za dziecko, ale mogą być niższe, jeśli rodzice angażują się w przygotowania kościelne.
 6. Przyjęcie komunijne: Organizacja przyjęcia komunijnego w restauracji może kosztować od 150 zł do 300 złotych za osobę, przy 20 gościach to minimum 3000 złotych.
 7. Fotograf na komunię: Sesja zdjęciowa lub zdjęcia w studiu mogą kosztować od 500 złotych do 1500 złotych, zależnie od wybranych opcji.
 8. Prezent komunijny: Wybór prezentu zależy od rodziny, niektórzy rodzice inwestują w kosztowne prezenty, ale to nie jest konieczne.

Szacowane koszty wynoszą więc minimalnie 1500 zł, a maksymalnie nawet kilka tysięcy złotych, dlatego wiele osób zaciąga na ten cel pożyczkę na raty lub kredyt online. Naszym zdaniem najważniejsze jest jednak autentyczne przeżycie tego wyjątkowego dnia w gronie najbliższych, niezależnie od kosztów.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Włodzimierz
Włodzimierz
2018-05-11 20:24:33

Tablet jest tańszy od komputera, czy laptopa. Ten przenośny komputer to wygodne rozwiązanie, z którego ucieszy się każde dziecko, mój chrześniak dostanie taki za 1000 zł, szkoda tylko, że pożyczka zostaje do spłacenia. Na szczęście pierwsza w wonga to koszt 10 zł.

  oewsb
  oewsb
  2018-05-21 15:53:21

  Witam! Włodzimierz, dziękuję za skorzystanie z oferty naszej pożyczki. Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną firmą z branży internetowych usług finansowych. Obecnie prowadzimy działalność w kilku krajach. Działamy w oparciu o zasady: - Przejrzystości - informujemy o wszystkich kosztach i warunkach korzystania z naszej oferty - Elastyczności - dostosowujemy naszą ofertę do indywidualnych potrzeb naszych Klientów - Komfortu - korzystanie w naszych produktów jest proste i wygodne. Nasza oferta jest dostępna online, bez konieczności wychodzenia z domu. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga.pl/live_chat?utm_source=zadluzenia. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga.com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

Podobne artykuły

PKO Bank Polski sponsorem obchodów 1050 Chrztu Polski

W dniach 14-16 kwietnia odbędą się obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Jednym z wydarzeń centralnych będzie musical „Jesus Christ Superstar”, którego głównym sponsorem jest PKO Bank Polski.

author
Patryk Byczek
14 kwietnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zasiłek celowy z opieki społecznej

Osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, mają możliwość skorzystania z wielu różnych form pomocy społecznej. Jedną z nich jest jednorazowa wypłata zasiłku celowego. Kto może liczyć na przyznanie tego świadczenia? Jaka kwota zasiłku obowiązuje w 2023 roku? Na te i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w naszym tekście.

author
Halszka Gronek
25 listopada 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKP uruchamia wypożyczalnię aut – cennik

PKP S.A. wychodzi do Klientów z nową propozycją – uruchamia wypożyczalnię aut. Samochody PKP Mobility będą zaparkowane w pobliżu dworców kolejowych tak, by od razu po przyjeździe pociągu można było przesiąść się do wynajętego i czekającego na nas samochodu. Co ważne – jeżeli nasz pociąg się spóźni, auto i tak na nas poczeka.

author
Dominika Byczek
30 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Czy warto brać kredyt na 30 lat?

Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które pozwala nam na zakup wymarzonego mieszkania lub domu. Spłata takiego zobowiązania może zająć nam 15, 20, a nawet 30 lat. Czy podpisanie umowy z bankiem na tak długi czas, to dobry pomysł? Sprawdzamy.

author
Dorota Grycko
25 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Alior Bank w Jawiszowicach

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Jawiszowicach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Corporate Executive – prestiżowa karta Banku Millennium

Bank Millennium wprowadził do swojej oferty pierwszą w Polsce kartę korporacyjną, która posiada dostęp do programu Priceless Specials. Mastercard Corporate Executive jest prestiżową korporacyjną kartą obciążeniową stworzoną dla kadry zarządzającej.

author
Patryk Byczek
11 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj