Ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce?

Ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce?

author
Sandra Tessmer
02 grudnia 2020

Do niedawna rejestrowanie aut z kierownicą po prawej stronie było w Polsce niemożliwe. Aktualnie możemy to zrobić, jeśli spełnimy określone warunki. Sprawdzamy, ile kosztuje rejestracja anglika w Polsce w 2021 roku.

Rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii

Kupowanie samochodów używanych w Wielkiej Brytanii jest bardzo często znacznie atrakcyjniejsze niż w Polsce. Z tego powodu wiele osób decyduje się zabrać ze sobą auto, jeśli wracają z Anglii. Coraz częściej również można się spotkać ze sprowadzaniem auta z zagranicy.

Wbrew pozorom nietrudno znaleźć taki samochód zarejestrowany na Wyspach Brytyjskich. Rejestracja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii w Polsce nie jest trudna. Odpowiednie przygotowanie dokumentów i pojazdu pozwala na zarejestrowanie sprowadzonego samochodu nie jest trudne i wystarczy do tego jeden dzień.

Rejestracja anglika w Polsce wiąże się z dodatkowymi opłatami. Przekroczeniu polskiej granicy mamy 14 dni na złożenie deklaracji w urzędzie celnym. Za złożenie deklaracji zapłacimy w granicach 30-50 złTłumaczenie dokumentu V5C to koszt w granicach 50 zł -100 zł.

Gdy już mamy przetłumaczony dowód rejestracyjny możemy udać się do stacji diagnostycznej na wykonanie przeglądu, który uprawni nas do rejestracji. Koszt przeglądu w granicach 150 złotych.

Ostatnim krokiem jest wizyta w urzędzie. Tutaj zapłacimy około 280 złotych. W przypadku zakupu anglika rzadkością jest umowa kupna sprzedaży. W wypadku gdy brak tej umowy w wydziale komunikacji należy złożyć deklarację, że jesteśmy właścicielem samochodu pod groźbą pozbawienia wolności.

Rejestracja anglika w Polsce 2021

Od 2021 roku znacząco zmienia się kwestia rejestracji anglików w Polsce. Dlaczego? Ponieważ nasze prawo dopuszcza rejestrację samochodów z kierownicą po lewej stronie, ale tylko wtedy, kiedy samochód był wcześniej zarejestrowany na terytorium jednego z państw Unii Europejskiej.

Problem polega jednak na tym, że na skutek brexitu Wielka Brytania już do UE nie należy. Pojazdy, które po raz pierwszy będą zarejestrowane w Wielkiej Brytanii z dniem 1 stycznia 2021 roku, nie będą mogły być zarejestrowane w Polsce, ponieważ nie będą spełniać warunków technicznych.

Od 2021 roku zarejestrujemy zatem tylko takie angliki, które były zarejestrowane po raz pierwszy do końca 2020 roku. Zarejestrować będzie można także pojazdy nowe objęte świadectwem homologacji typu WE.

Przygotowanie samochodu do rejestracji

Zmiany w samochodzie

Samochód, który był zarejestrowany na Wyspach Brytyjskich jest przystosowany do ruchu lewostronnego. Zanim zarejestrujemy do w Polsce, konieczne jest wykonanie kilku prostych zmian, które pozwolą na dopuszczenie samochodu do ruchu w Polsce. Przed udaniem się na przegląd należy przystosować następujące podzespoły do ruchu prawostronnego:

Po wykonaniu wszystkich zmian, które przystosują auto do ruchu prawostronnego, rejestracja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii w Polsce nie powinna stanowić żadnego problemu.

Tłumaczenie dokumentów

Konieczne jest przetłumaczenie brytyjskiego dowodu rejestracyjnego – V5C – na język polski za pośrednictwem tłumacza przysięgłego. Usługę warto zamówić jeszcze przed przyjazdem do Polski. Brytyjski dowód rejestracyjny to cztery strony, a do rejestracji zwykle wystarcza przedstawienie w starostwie tłumaczeń pierwszych dwóch stron.

Konieczne będzie także przetłumaczenie dowodu zakupu – najczęściej faktury lub umowy kupna-sprzedaży samochodu. Jeśli posiadamy dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży, możemy zaoszczędzić na tłumaczeniu. Warto pamiętać jednak, że w niektórych przypadkach urzędnik może zarządzać tłumaczenia treści z języka obcego i potwierdzenia ich zgodności z treściami w języku polskim z tej samej umowy.

Wykonanie badania technicznego pojazdu

Przed dokonaniem rejestracji samochodu w Polsce, wymagane będzie od właściciela samochodu, żeby dokonał przeglądu technicznego w uprawnionej stacji diagnostycznej. Koszt badania technicznego to 150 zł wraz z przygotowaniem przez diagnostę odpowiedniej dokumentacji to około 60 minut.

Uprawniony diagnosta wystawi nam dokument, będący potwierdzeniem pozytywnego zaliczenia badania technicznego oraz charakterystykę pojazdu. Warto wiedzieć, że jeśli samochód sprowadzony z Anglii posiada oryginalnie kierownicę po lewej stronie, niektóre stacje mogą stwarzać problemy z wykonaniem przeglądu.

Diagności obawiają się, że pojazd jest tzw. przekładką wykonaną przez nieuprawiony warsztat samochodowy. W takim przypadku pracownik stacji diagnostycznej może zarządzać dokumentu od producenta samochodu, potwierdzającego fakt, że samochód posiada kierownicę z lewej strony od nowości. Staranie się o wystawienie takiego dokumentu może nieco przedłużyć proces rejestracji.

Opłacenie akcyzy lub uzyskanie dokumentu poświadczającego zwolnienie z akcyzy

Bardzo dobrą informacją, dla nabywców angielskiego auta jest fakt, że jeśli przed datą sprowadzenia samochód był naszą własnością za granicą od ponad 6 miesięcy, wówczas jesteśmy zwolnieni z opłacania akcyzy. W takim przypadku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie, który zajmuje się pobieraniem akcyzy w naszym regionie najczęściej będzie to Urząd Skarbowy.

W przypadku, jeśli zakupiliśmy samochód później niż 6 miesięcy przed jego sprowadzeniem, konieczne będzie opłacenie akcyzy za sprowadzony samochód. W tym celu należy wypełnić również formularz AKC–4/E, jednak należy w nim uwzględnić wyliczenie stawki akcyzy za nasz samochód.

Podatek akcyzowy należy wpłacić na konto Izby Celnej w Nowym Targu. Wydrukowane potwierdzenie wykonania przelewu jest wystarczającym dokumentem do dokonania rejestracji naszego samochodu i wystawienia tak zwanego dowodu miękkiego.

Po zaksięgowaniu wpłaty na koncie Izby Celnej, ostateczne potwierdzenie uiszczenia opłaty należy wygenerować online w systemie. Ostateczne potwierdzenie opłacenia akcyzy jest wymagane przy odbiorze twardego dowodu.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy w urzędzie – potrzebne dokumenty

Po odpowiednim przygotowaniu naszego pojazdu oraz dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności, ostatnim krokiem jest dokonanie rejestracji samochodu! Rejestracji pojazdu dokonuje się najczęściej w lokalnym starostwie powiatowym lub urzędzie gminy. Udając się do urzędu należy ze sobą zabrać:

  1. brytyjski dowód rejestracyjny V5C oraz tłumaczenie przysięgłe;
  2. potwierdzenie dokonania przelewu na rzecz podatku akcyzowego lub też dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy;
  3.  dowód zakupu oraz tłumaczenie przysięgłe (chyba, że posiadamy umowę dwujęzyczną i jest ona akceptowana bez tłumaczenia w lokalnym urzędzie);
  4.  potwierdzenie pozytywnego przejścia badania technicznego oraz charakterystyka pojazdu przygotowana przez diagnostę;
  5. tablice rejestracyjne;
  6. wniosek o rejestrację;
  7. dowód tożsamości osoby rejestrującej pojazd.

Wniosek o rejestrację samochodu można wypełnić na miejscu, jeśli potrzebujemy pomocy urzędnika. W przypadku posiadania umowy dwujęzycznej, warto dowiedzieć się wcześniej czy jest ona akceptowana w naszym urzędzie. Wystarczy zadzwonić do odpowiedniego organu lub zapytać osoby, która pomoże nam na miejscu.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Anglii w Polsce – ile kosztuje?

Pomimo tego, że ceny ubezpieczeń stale wzrastają, koszty ubezpieczenia samochodu w Polsce są znacznie niższe niż w Wielkiej Brytanii. Przeciętny koszt podstawowej polisy (OC) zamyka się w granicach 300-800 zł na rok i jest zależny od wielu czynników.

W momencie, kiedy zamierzamy ubezpieczyć auto w Polsce, warto poprosić brytyjskiego ubezpieczyciela o zaświadczenia, które potwierdzi posiadanie zniżek. Zniżki z Wielkiej Brytanii są akceptowane przez wiele firm ubezpieczeniowych w Polsce i pomagają w znacznym obniżeniu kosztów polisy.

Rejestracja anglika w Polsce – podsumowanie

Pomimo zawiłych przepisów rejestracja w Polsce samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii nie jest procesem skomplikowanym. Najważniejsze jest, aby pamiętać o koniecznym przetłumaczeniu dokumentów, przystosowaniu samochodu do ruchu prawostronnego, pozytywne zaliczenie badania technicznego, opłacenie akcyzy oraz wniesienie opłat rejestracyjnych.

Decydując się na sprowadzenie auta z Anglii warto jednak rozejrzeć się na samochodami z kierownicą po lewej stronie. Pojazdy takie są coraz powszechniejsze w Anglii, a ich wartość nie spada po eksporcie do Polski.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Elka

Wcale tak pięknie nie jest jak w tym wylizanym artykule. W przypadku auta kupionego w UK od salonu samochodowego kilka lat temu potrzebują w urzędzie tłumaczenie wszystkich stron umowy, nawet głupie podpunkty terms i conditions które są na str internetowej każdego salonu, bo urzędas widzi że jest strona 1 z 6 i musi widzieć 6 stron. Dalej urzędas chce potwierdzenie spłaty auta bo dopatrzył się że było na kredyt(kredyt 3letni) a właścicielem auta jestem 6lat i czy mam jakiekolwiek zadłużenie a to jest przecież sprawa miedzy mną a bankiem bryt. /rządem UK a nie urzędasem w Polsce. Jak już to wszystko dasz to urzędas wymyśli że masz zadeklarować gdzie mieszkasz bo widzi adres zameldowania w PL a adres na rejestracji w UK, a adres przy zakupie jeszcze inny w UK, ja mieszkam w UK, zapłacone mam cło i akcyzę auto nie jest mieniem przesiedleńczym, ale urzędas chce wiedzieć gdzie mieszkasz w UK, choć nie może tego sprawdzić a ja za tydzien mogę się przeprowadzić. Umowy też urzędas nie może zweryfikoeać ani żadnej innej info z UK więc po co się tak kotłuje, no tylko z czystej złośliwości i wredności. A dowód rejestracyjny brytyjski ma na drugiej kartce sekcję do oderwania i wysłania do DVLA, i urzędas co widzi, no widzi niekompletny dowód, dramat! Ciągnie się to tygodniami i za każdym razem chcą coś nowego.

Adam

Warto dodać że firmy ubezpieczaniowe bardzo zawyżają stawki za auta z kierownica po prawej stronie w stosunku do aut z kierownicami po stronie lewej.

am.

Koszt badania: 150 zł; Czas badania: 60 zł. świetny artykuł! merytoryczny...

Lukasz

Opłaty naliczane są od cen aut krajowych. Chyba że masz rzeczoznawcę to wtedy cena minimum 50% ceny auta krajowego. Nie opłaca się rejestrować Anglika w Polsce. Opłaty celno skarbowe to około 40% wartościi auta europejskiego. Moje mondeo 2010 rok sprzedałem za 5tysiecy. Opłaty liczone od 19 tysięcy(cena rynkowa). Po opinie rzeczoznawcy opłaty liczone od 10tysiecy (50% wartości auto EU) to minimalna kwota. Wyszło 4tysiace a dojdą jeszcze światła, przegląd i wydział komunikacji. W sumie razem zrobi się około 6 tysięcy. Nie warto się bawić. Dodam że opłaty robi osoba sprowadzająca auto czyli jak kupujesz w Polsce i na umowie masz Polską miejscowość opłaty musi robić sprzedający a jak masz miejscowość transakcji z UK to opłaca kupujący. Radzę uważać.

Karol Karbownik

Cześć. Artykuł wprowadza w błąd. Nie ma w nim mowy o podatku VAT oraz cle. Wiadomości z agencji celnej mówia jasno, że jeśli auto mamy poniżej 6mcy to koszt opłat za auto to około 50-60% wartości zakupu. Chyba, że agencja się myli - proszę o sprostowanie.

Podobne artykuły

Świadczenie rehabilitacyjne 2020
Świadczenia socjalne
author
Sandra Tessmer
19 lutego 2020

Świadczenie rehabilitacyjne 2020

Getin zapłaci 100 zł za reklamację
Wpisy
author
Sandra Tessmer
27 lipca 2016

Getin zapłaci 100 zł za reklamację

E-prawo jazdy już w przyszłym roku?
Aktualności
author
Sandra Tessmer
13 października 2018

E-prawo jazdy już w przyszłym roku?

Mity na temat kredytu hipotecznego
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019

Mity na temat kredytu hipotecznego

Kara dla byłego Prezesa Krajowej Rady Komorniczej
Wpisy
author
Sandra Tessmer
15 marca 2013

Kara dla byłego Prezesa Krajowej Rady Komorniczej

Santander Consumer Bank Stalowa Wola
Oddziały
author
Sandra Tessmer
03 lipca 2021

Santander Consumer Bank Stalowa Wola