Ile kosztuje wiza do Białorusi?

Ile kosztuje wiza do Białorusi?

author
Sandra Tessmer
07 czerwca 2019

Wiza na Białoruś to dokument, który był niezbędny jeszcze do 31 grudnia 2017 roku. Od 1 stycznia 2018 w życie weszły nowe przepisy, które dość znacznie ułatwiły podróż. Istnieją jednak przypadki, kiedy wiza jest konieczna. Sprawdzamy, ile kosztuje wyrobienie wizy do Białorusi

Wiza na Białoruś – Ile kosztuje

Jeśli planujemy dłuższy wyjazd na Białoruś, warto wiedzieć ile kosztuje wyrobienie wizy. Jest ona konieczna, jeśli mamy zamiar przebywać w kraju dłużej niż 10 dni.

Czas oczekiwania na wizę wynosi zwykle około 7 dni, jednak jeśli chcemy odbyć przygotowania do podróży w spokoju, wniosek lepiej złożyć z zapasem czasu. Ekspresowe wydanie wizy przyspiesza procedurę do 1-2 dni, jednak za taką wizę zapłacimy dwa razy tyle. Dokument należy złożyć minimum 3 miesiące przed podróżą.

Za wizę jednokrotnego wjazdu zapłacimy 25 euro. Jeśli zamierzamy odwiedzić Białoruś dwukrotnie, zapłacimy 35 euro. Nie mamy możliwości wizy wielokrotnego wjazdu, a każda z nich ważna jest przez 30 dni.

Podróż na Białoruś – kiedy nie potrzebujemy wizy?

Od 1 stycznia 2018 roku, obywatele Polski, mogą wjechać na Białoruś bez wizy. Póki co możliwości pozwalają na 10 dni pobytu w Brześciu i Grodnie, a także okolicach białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego.

Oprócz tego możemy przebywać przez 5 dni pobytu w Mińsku, jeśli przekraczamy granicę samolotem.
W dodatku ruch bezwizowy obowiązuje tylko w przy przekraczaniu granicy w określonych miejscach:

Wiza na Białoruś – podróż bez wizy

Na przejściu granicznym niepotrzebna jest wiza, jednak aby przekroczyć granicę, potrzebna będzie przepustka, aktualny paszport, ubezpieczenie zdrowotne oraz adres zakwaterowania na Białorusi. Od 2018 roku została również zwiększona ilość przejść granicznych.

Wcześniej bez wizy można było wjechać na Białoruś na 5 dni, ale dotyczyło to tylko sytuacji, w której lądowało się na lotnisku w stolicy. Jak podają statystyki, dzięki ruchowi bezwizowemu i łatwiejszemu przekraczaniu granicy, ruch turystyczny na Białorusi wzrósł o 20%.

Wiza na Białoruś – potrzebne dokumenty

Na Białorusi aktualnie można przebywać 10 dni bez wizy. Musi to być jednak okres, w którym korzysta się z usług turystycznych organizowanych przez wybrane biuro turystyczne, nie możemy natomiast podróżować na własną rękę. W pozostałych przypadkach wiza na Białoruś nadal obowiązuje, zarówno w celach turystycznych jak i biznesowych, zawodowych i każdych innych.

Jeśli chcemy zdobyć wizę na Białoruś musimy złożyć dokumenty, które będą zawierały odpowiednio wypełniony wcześniej wniosek, aktualne zdjęcie oraz ksero paszportu. Co ważne, paszport musi być ważny 3 miesiące po planowanym powrocie. Inaczej nie otrzymamy wstępu.

Podsumowanie

Białoruś jest wciąż rzadko wybieranym kierunkiem podróżników. Warto jednak rozważyć tę opcje, jeśli chcemy poznać obcą kulturę, szczególnie, że aktualnie możemy wybrać się w podróż na Białoruś bez wizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Rędzinach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 września 2019

PKO BP w Rędzinach

PKO BP w Śmiglu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 października 2019

PKO BP w Śmiglu

Leasing podstawą finansowania 63 proc. małych i średnich firm
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
18 stycznia 2020

Leasing podstawą finansowania 63 proc. małych i średnich firm

Placówka Credit Agricole w Neonie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
16 września 2019

Placówka Credit Agricole w Neonie

Bank Pekao w Przasnyszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 sierpnia 2019

Bank Pekao w Przasnyszu

Kredyt konsolidacyjny Łuków
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Łuków

Porównaj