Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem każdego Polaka. Bez dowodu nie zdołamy załatwić żadnych ważnych dla nas spraw - nie tylko urzędowych, lecz nawet tych pozornie mało istotnych, jak chociażby odebranie przesyłki na poczcie. Czym jest dowód i jakie zawiera on dane?

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 06.07.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1. Informacje w pigułce.
2. Kto musi mieć dowód osobisty?
3. Jakie dane zawiera dowód?
4. Jak długo ważny jest dowód osobisty?
5. Kto wydaje dowód osobisty?

Dowód osobisty to przede wszystkim dokument, który pozwala potwierdzić tożsamość posiadającemu go obywatelowi Polski. Bez niego niemożliwe by było wylegitymowanie się w banku, urzędzie czy placówce pocztowej.

Dokument ten potwierdza także nasze obywatelstwo, co może okazać się niezwykle istotne w trakcie podróży za granicą lub na lotnisku międzynarodowym.
 

Z dowodem osobistym można także przemieszczać się bez paszportu między różnymi krajami Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 
  
 

 

INFORMACJE W PIGUŁCE

Zebraliśmy wszelkie najważniejsze dane, z jakimi powinna zapoznać się każda osoba szukająca informacji o dowodzie osobistym:
 

W pigułce:

1. Dowód osobisty jest dokumentem, jaki pozwala potwierdzić tożsamość oraz polskie obywatelstwo danej osoby.

2. Dzięki ważnemu dowodowi osobistemu możliwe jest podróżowanie bez paszportu do krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

3. Dowód osobisty musi posiadać każdy Polak, który ukończył 18 rok życia.

4. Dowód może wyrobi też osoba poniżej 18 roku życia – nie jest to jednak obligatoryjne.

5. Nowe dowody (wydawane od 1. marca 2015 roku), nie zwierają już takich danych, jak wzrost, kolor oczu, wzór podpisu i adres zameldowania osoby posiadającej dokument.

6. Nowe dowody (wydawane od 1. marca 2015 roku) muszą zawierać informację na temat obywatelstwa, jakie posiada osoba legitymująca się danym dokumentem.

7. Dowód osobisty ważny jest 10 lat – choć w przypadku dzieci poniżej 5-go roku życia wydawany jest on jedynie na okres 5 lat.

8. Dowód osobisty można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zamieszkania zameldowania.

 

 

KTO MUSI MIEĆ DOWÓD OSOBISTY?

Dowód osobisty musi posiadać każdy pełnoletni obywatel Polski, który mieszka na terenie Rzeczypospolitej. Istnieje również kilka przypadków, w których wyrobienie nowego dowodu, mimo posiadania go, jest konieczne:

1. Gdy zmieniły się dane osobowe obywatela
Jeśli dane personalne osoby posiadającej dowód przestały być aktualne, przykładowo – w konsekwencji zawarcia związku małżeńskiego któreś z partnerów zmieniło nazwisko, konieczne jest wyrobienie nowego dokumentu.

2. Gdy zmienił się wygląd obywatela
Jeśli dana osoba znacznie zmieniła swój wygląd, przykładowo – uległa wypadkowi lub przeszła operację plastyczną, a jej rozpoznanie po zdjęciu z dowodu jest utrudnione lub uniemożliwione, powinna ona jak najszybciej wyrobić nowy dowód.

3. Gdy obecny dowód został utracony
W przypadku kradzieży, zgubienia lub zniszczenia dowodu osobistego konieczne jest jak najszybsze złożenie wniosku o wyrobienie nowego dowodu.

 

JAKIE DANE ZAWIERA DOWÓD?

Nowe dowody osobiste, czyli te wydawane od 1. marca 2015 roku, zawierają następujące dane:
 

Co znajdziemy w dowodzie?

 

1. Imię/imiona i nazwisko.


2. Nazwisko rodowe.

3. Imiona obojga rodziców.

4. Pełną datę urodzenia.

5. Symbol płci biologicznej (K/M).

6. Numer PESEL.

7. Obywatelstwo.

8. Miejsce urodzenia.

9. Nazwę organu wydająceg.
 
10. Serię i numer dowodu osobistego.

11. Datę wydania dokumentu.

12. Termin ważności dokumentu.

13. Zdjęcie osoby posiadającej.

W starych dowodach, czyli tych wydanych przed 1. marca 2015 roku, podane są również takie dane, jak: wzrost, kolor oczu, wzór podpisu oraz adres zameldowania osoby legitymującej się owym dokumentem. 
 

 

 

JAK DŁUGO WAŻNY JEST DOWÓD OSOBISTY

Nowe dowody osobiste ważne są aż 10 lat od dnia wydania dokumentu przez dany organ administracji publicznej.

Termin ten jest jednak krótszy w przypadku dzieci poniżej 5-go roku życia. Wydawane im na wniosek dowody są ważne jedynie przez okres 5 lat.

 

 

KTO WYDAJE DOWÓD OSOBISTY?

Dowód osobisty wydaje osoba sprawująca urząd władzy wykonawczej w gminie, w której urzędzie dany obywatel złożył wniosek o wydanie dokumentu.

Dla gmin miejskich powyżej 100 tys. mieszkańców organem tym jest prezydent miasta. Dla mniejszych gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich dowody osobiste wydaje burmistrz. W gminach wiejskich obowiązek ten sprawuje wójt.

Wniosek o dowód można złożyć w dowolnych urzędzie gminy na terenie Polski – niezależnie od miejsca obecnego zameldowania czy zamieszkania wnioskującego. 
 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

AŻ Z CIEKAWOŚCI spojrzalem na swoj dowod i sie okazalo ze mam od 2 miesiecy nie wazny a tak chodzilem z nim!!