Ile kosztuje zdjęcie do dowodu osobistego?

Ile kosztuje zdjęcie do dowodu osobistego?

author
Halszka Gronek
26 lutego 2020

Wraz z 4 marca 2019 roku do użytku weszły nowe, elektroniczne dowody osobiste. Podobnie jak poprzednia wersja dowodu,  tak i elektroniczne dokumenty wymagają od użytkowników dostarczenia aktualnego zdjęcia dowodowego.  W dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile kosztuje wyrobienie zdjęcia do dowodu osobistego oraz jakie są koszty dodatkowych usług.

Wyrobienie zdjęcie do dowodu osobistego – koszt

Chociaż wyrobienie dowodu jest darmowe, należy liczyć się z kosztem wywołania zdjęcia. Trzeba wykonać je do 6 miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku o wydanie dokumentu. Większość zakładów fotograficznych nie daje możliwości wywołania pojedynczej kopii i będziemy zmuszeni do zakupienia pakietu czterech lub ośmiu zdjęć. Znaczącym czynnikiem, który wpłynie na koszt usługi jest czas, jaki spędzimy, oczekując na wywołanie zdjęć.

Ile kosztuje zdjęcie do dowodu osobistego?

Koszt wywołania zdjęć zależny jest od zakładu, który wykonuje usługę oraz ilości odbitek. Podziału można także dokonać, biorąc pod uwagę wielkość miast, ponieważ większe nagromadzenie zakładów fotograficznych może powodować wprowadzenie konkurencyjnych cen.

Bez względu na miejsce, którym robimy zdjęcia, koszt zwykle jest taki sam dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka.

W miastach wojewódzkich koszt wywołania pakietu zdjęć może wahać się od 18 zł za pakiet do około 25 zł. Pakiet zawiera najczęściej cztery odbitki, na które należy poczekać około dwóch dni. Za wydruk ekspresowy firmy  doliczają zwykle dodatkowe koszty (10-20 złotych).

W mniejszych miastach wywołanie zdjęć jest odczuwalnie droższe. Ze względu na mniejszą liczbę zakładów fotograficznych cena odbitek to koszt od ok. 25 zł do nawet 35 zł za taką samą liczbę zdjęć. Czas oczekiwania jest podobny – około dwóch dni.

Dodatkowe usługi

Większość zakładów oferuje dodatkowe usługi, dzięki którym może nam się udać zaoszczędzić na wywołaniu zdjęć. Przykładowo niektóre firmy umożliwiają internetową rezerwację terminu, która pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 25%. W ten sposób za odbitki w cenie 25 zł, przy rezerwacji internetowej zapłacimy ok. 20 zł.

Warto również przemyśleć wywołanie większej ilości zdjęć, ponieważ zakłady proponują tańsze wywołanie drugiego pakietu odbitek. Płacąc średnio 25 zł za komplet, drugi możemy uzyskać w cenie ok 15 zł. Ostateczne ceny zależą jednak od oferty konkretnego usługodawcy, wszak jak wiadomo: to popyt kreuje podaż i ceny towarów bądź usług.

Klient salonu może – oczywiście za stosowną dopłatą – skorzystać z pakietu  premium zakładającego przykładowo szybsze (priorytetowe) wydrukowanie odbitek. Z tej opcji z chęcią korzystają ci, którzy zdjęcia do dowodu potrzebują na cito.  W wielu zakładach ekspresowe wywołanie zdjęć może kosztować nas dodatkowe 10 -20 zł, jednak dzięki temu dostaniemy zdjęcia nawet w 5 minut od ich zrobienia.

Inną usługą, która może okazać się przydatna podczas wyrabiania zdjęć, jest dodatkowe zdjęcie w formie elektronicznej. Koszt takiej odbitki to ok. 3 zł. Niewiele, a co ważne, taka odbitka może okazać się potrzebna w przypadku składania wniosku przez Internet. Mowa przykładowo o niektórych ofertach kredytów przez Internet, a także o wnioskach o nowy dowód bądź prawo jazdy wysyłanych przez ePUAP.

Podsumowanie

W wielu przypadkach posiadanie aktualnego zdjęcia do dowodu osobistego okazuje się być konieczne do dopięcia lub załatwienia istotnych dla nas spraw – czy to urzędowych, czy prywatnych. Dlatego też wykonanie zdjęć dobrze jest zaplanować odpowiednio wcześniej – zwłaszcza że wielu fotografów zastrzega sobie prawo do 2-3 dni na realizację zamówienia (wywołanie zdjęć).

Ustalenie wcześniejszego terminu pozwala uniknąć dodatkowego stresu związanego z oczekiwaniem na zdjęcia. Na miejscu warto również zapytać o honorowanie Karty Dużej Rodziny (jeśli takową posiadamy). Pozwoli to zaoszczędzić nam dodatkowe pieniądze. Podobnie niektóre salony  oferują zniżki dla uczniów bądź studentów – warto wziąć ten fakt pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Małgosia Podsiedlinska
Małgosia Podsiedlinska
2020-10-20 16:51:11

zdjęcie można sobie zrobić samemu smartfonem i wywołać je w jakimś punkcie foto, np w markecie, a bez wywoływania w formie elektronicznej można wszystko załatwić za darmo przez internet: https://fotoblysk.com/jak-zrobic-zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu-w-domu/

klient
klient
2020-08-28 18:50:35

Potrzebne do dowodu jest tylko JEDNO zdjęcie . Fotografowie , zazwyczaj ludzie po podstawówkach , bezczelnie ŁUPIĄ klientów , zmuszając ich do zakupu 4 zdjęć za kwotę minimum 25 zł. Przy tym nie wysilają się , żeby wykonać przyzwoitą fotkę. Najgorsze zdjęcia we WŁOCŁAWKU robi kobieta na Placu Wolności.

Kamil S.
Kamil S.
2019-06-10 14:57:00

Jak ktoś jest z Krakowa to polecam studio Fotopress55, bo mają bardzo dobre ceny. Robiłem u nich zdjęcie do dowodu i paru innych dokumentów i zawsze było wszystko w najlepszym porządku.

Podobne artykuły

Lokata Expander na 5,5%
Wpisy
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
15 października 2014

Lokata Expander na 5,5%

17 listopada – Ogólnopolski Dzień bez Długów
Blog
author
Dominika Sobieraj
15 listopada 2018

17 listopada – Ogólnopolski Dzień bez Długów

Najlepsze produkty finansowe – luty 2015
Wpisy
autor wpisu
Monika_Lis
31 stycznia 2015

Najlepsze produkty finansowe – luty 2015

Kredyt gotówkowy Żyrardów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Żyrardów

Złe warunki dla biznesu w Polsce – Barometr ELF
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 listopada 2019

Złe warunki dla biznesu w Polsce – Barometr ELF

Ostrzeżenie UOKiK i Komisji Nadzoru Finansowego
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
28 marca 2013

Ostrzeżenie UOKiK i Komisji Nadzoru Finansowego

Porównaj