Ile oszczędności mają studenci?

Ile oszczędności mają studenci?

author
Dominika Sobieraj
12 marca 2020

Milenialsi, choć krytycznie oceniani przez starsze pokolenia, oszczędzają o wiele więcej pieniędzy niż ogół dorosłych Polaków. Okazuje się, że ponad 7 na 10 studentów posiada spore oszczędności. Studentom w odkładaniu nie przeszkadzają rosnące stale koszty studenckiego życia.

Czy na studiach da się zaoszczędzić?

Polski student ma do dyspozycji stosunkowo niewiele pieniędzy – głównie to, co sam zarobi albo to, czym wspomogą go rodzice. “Tym bardziej, jako pozytywny sygnał należy odebrać starania co do samodyscypliny finansowej i odłożenia części budżetu na inne cele” – wskazuje Związek Banków Polskich w najnowszym raporcie “Portfel Studenta”.

Z raportu „Milenialsi: postawy życiowe a finanse” wynika natomiast, że aż 73% młodych Polaków posiada zaoszczędzone pieniądze, co jest wynikiem zdecydowanie wyższym niż dla ogółu dorosłych Polaków (tutaj oszczędności posiada jedynie 46%).

"

Najwięcej młodych osób stara się oszczędzać co miesiąc, na ogół z zarobionych pieniędzy (40%), a 30% oszczędza okazjonalnie, odkładając pieniądze otrzymywane przy różnych okazjach od rodziny

– twierdzi ZBP w raporcie. Twierdzenia te potwierdzają także wyniki badań i ankiet przeprowadzonych przez WIB i Parlament Studentów RP. Niepokojąco duża jest też jednak grupa studentów, którzy deklarują, że wcale nie oszczędzają pieniędzy.

Po części może to wynikać z tego, że wielu studentów dostaje na swoje utrzymanie pieniądze od rodziców i rzadko przekraczają one realne ich potrzeby. Drugą przyczyną braku comiesięcznych oszczędności może być jednak również nierozważność i nierozsądność części studentów.

Studenci na życie wydają coraz więcej, a mimo tego i tak aż 73% ankietowanych wskazuje, że w każdym miesiącu odkłada co najmniej 50 zł. Prawie połowa studentów odkłada miesięcznie kwotę dwa razy wyższą, choć i tak w rozrachunku rocznym kwoty te nie są zbyt duże. Przy oszczędzaniu kwoty 50 zł miesięcznie po roku będziemy mieli zaledwie 600 zł do dyspozycji, co z pewnością nie jest kwotą, która pozwoli nam na przykład szybko odłożyć na wkład konieczny przy kredycie hipotecznym.

Małe i duże oszczędności studentów

Łączna kwota zaoszczędzonych przez osoby młode pieniędzy jest bardzo zróżnicowana. Z danych wskazanych w raporcie Spot Data i Providenta wynika, że połowa ankietowanych ma oszczędności w kwocie nie wyższej niż 2000 zł.

Stosunkowo dużo osób młodych ma jednak całkiem spore oszczędności – 7% osób w wieku 15-24 lata ma zaoszczędzone ponad 10 000 zł, a 6% więcej niż 20 000 zł. Oszczędności takiego rzędu mogą dać młodym szansę na skorzystanie z kredytu hipotecznego, przy którym konieczny jest duży wkład finansowy (zgodnie z obecnie obowiązującym prawem co najmniej 20% wartości nieruchomości).

Oszczędnościami w kwocie mieszczącej się w pułapie 3000 zł-5000 zł może pochwalić się około 13% młodych, kwotę pomiędzy 2000 zł a 3000 zł ma obecnie zaoszczędzone 11% studentów, a kwotę 5000-7000 zł w ramach oszczędności posiada 7% studentów.

Młodzi szukają produktów oszczędnościowych

Dane bankowców są obiecujące – coraz więcej osób młodych jest zainteresowanych produktami oszczędnościowymi.

Aż 79% osób w wieku studenckim wskazuje, że ich wiedza na temat produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki i inne firmy w czasie ostatniego roku znacznie wzrosła.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Oznacza to, że oszczędzanie w wydaniu osób młodych jest stosunkowo rozsądne – nie chcą oni trzymać oszczędności “w skarpecie”, a szukają możliwości ich bezpiecznego ulokowania i pomnożenia.

14% młodych nie wie, po co oszczędzać

Martwiący jest jedynie duży odsetek osób młodych, które nie wiedzą, dlaczego mieliby oszczędzać i w związku z tym tego nie robią. Według Vivusa taką postawą wykazuje się nawet 14% młodych Polaków.

“To pokazuje, jak ważna w dalszym ciągu jest edukacja ekonomiczna od najmłodszych lat (…), ponieważ przy obecnej sytuacji demograficznej w Polsce, zdywersyfikowane oszczędzanie i to najlepiej od jak najwcześniejszego etapu jest absolutną koniecznością” – zaleca Związek Banków Polskich.


Źródło:

https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Raport-ZBP-koszty-studiowania-coraz-wyzsze-–-polski-student-nie-zarabia-wiecej-niz-2000-zl

https://zbp.pl/getmedia/db30e431-257b-4b47-9942-e8164e844966/PortfelStudenta2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Nowym Sączu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Nowym Sączu

PKO BP w Wieluniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 września 2019

PKO BP w Wieluniu

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek
Kredyty
author
Halszka Gronek
09 marca 2020

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek

Pożyczki bez BIK Międzychód
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Międzychód

Ile kosztują diamenty?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
29 maja 2019

Ile kosztują diamenty?

PKO BP w Kościerzynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 sierpnia 2019

PKO BP w Kościerzynie

Porównaj