Cudzoziemcy wydają coraz więcej pieniędzy w Polsce. Zgodnie z najnowszymi informacjami podanymi przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), w ubiegłym roku było to aż 41,5 mld zł.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 30.10.2018
Udostępnij:


 

Polskę odwiedza coraz więcej osób

W 2017 roku granicę Polski przekroczyło łącznie 171,6 mln cudzoziemców. To blisko 60% wszystkich przekroczeń granicy. Co za tym idzie, zwiększa się ilość pieniędzy, które odwiedzający przywożą do naszego kraju.

W 2017 roku, obcokrajowcy wydali w naszym kraju 41,5 mld zł. To o 6% więcej niż w 2016 roku. GUS podaje, że wyróżniają się dwie grupy, które przeznaczają najwięcej na wydatki w Polsce:

  • osoby przekraczające granicę z Niemcami – 16 mld zł
  • cudzoziemcy przekraczający granicę z Ukrainą – 7,7 mld zł

Analizując średnie wydatki ponoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw podczas jednej wizyty w Polsce, zdecydowanie wygrywają Ukraińcy.

O ile Niemcy wydają jednorazowo w sklepach i restauracjach nad Wisłą średnio 461 zł, to nasi wschodni sąsiedzi już 751 zł.

W oficjalnym komunikacie Personnel Service, czytamy, że tylko w ubiegłym roku Ukraińcy przekroczyli polską granicę aż 21 mln razy. 

 – To nie powinno dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę imigracji zarobkowej do naszego kraju. Pamiętajmy jednak, że przyjeżdżają do nas nie tylko pracownicy, ale także odwiedzające ich rodziny czy znajomi – oni także zostawiają w Polsce niemałe pieniądze. Przeciętnie w sklepach wydają 751 zł, czyli o prawie 38 zł więcej, niż rok wcześniej. To sporo, biorąc pod uwagę, że średnie wynagrodzenie na Ukrainie wynosi niewiele więcej, bo ok. 1 tys. zł – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

Eksperci firmy, która specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców na potrzeby polskich pracodawców, podkreślają, że otwarcie na ruch przygraniczny i wydłużenie okresu legalnej pracy dla obywateli Ukrainy w Polsce będzie miało pozytywny wpływ na PKB.

W jakim celu cudzoziemcy odwiedzają Polskę?

Obcokrajowcy najczęściej w trakcie odwiedzin w naszym kraju robią u nas zakupy. W ubiegłym roku taki cel zadeklarowało 66,1% odwiedzających. Natomiast w celach służbowych oraz biznesowych przyjechało do nas 9% cudzoziemców.

Które produkty interesują obcokrajowców najbardziej?

  • towary nieżywnościowe – 24,4 mld zł, co stanowi 59% wszystkich wydatków odwiedzających
  • żywność i napoje bezalkoholowe przeznaczyli – 5,1 mld zł  – 12,3%
  • alkohol i wyroby tytoniowe łącznie – 4,2 mld zł – 10%

Jak podaje GUS, Ukraińcy chętnie kupowali u nas również materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu oraz odzieży i obuwia.

Komentarze