Ile Polacy wydają na smartfona?

Ile Polacy wydają na smartfona?

author
Dominika Sobieraj
29 lipca 2019

Polacy lubią pochwalić się drogim telefonem. Choć w skali ogólnoświatowej trend zakupu drogiego telefonu jest coraz mniejszy, w Polsce na smartfony wydajemy z roku na rok coraz więcej.

W pierwszym półroczu tego roku na zakup smartfona Polacy wydali średnio 325 dolarów – w przełożeniu na naszą walutę jest to około 1250 zł. Takie dane zebrała dla dziennika “Rzeczpospolita” firma analityczna GfK.

Kupujemy coraz droższe smartfony

Smartfon wydaje się być wciąż postrzegany jako dobro luksusowe – z roku na rok jesteśmy w stanie wydać na niego coraz więcej. Jeszcze w 2017 roku wydawaliśmy na ten cel średnio 1100 zł.

Obecnie kwota ta jest wyższa o prawie 15%. Tendencja jest więc wzrostowa. To zupełnie przeciwne do ogólnoświatowych danych, z których wynika, że ludzie są w stanie wydać na smartfona z roku na rok coraz mniej.

Tendencja globalna pokazuje, że wydatki na ten cel na przestrzeni ostatnich dwóch lat spadły o 2%. Spadek ten jest wprawdzie niewielki, ale nijak ma się on do odnotowanego w Polsce znaczącego wzrostu.

Świat nadal wydaje więcej niż my

Niewielki wzrost w globalnych wydatkach na smartfona nie znaczy jednak, że Polska znajduje się w czołówce krajów wydających na ten cel najwięcej. W tym aspekcie jesteśmy daleko za innymi państwami.

Średnie wydatki na smartfona w Polsce wynoszą 325 dolarów, a średnia światowa to aż 384 dolary, czyli prawie 250 zł więcej.

Jakie smartfony kupują Polacy?

Eksperci wskazują, że kupowanie coraz droższych smartfonów przez Polaków wynika z rosnącej siły nabywczej. Polacy zarabiają coraz więcej, więc stać ich na kupienie coraz lepszych rzeczy.

"

Mając więcej w kieszeni, częściej decydujemy się na zakup urządzeń wydajniejszych i bardziej reprezentacyjnych (z większym ekranem). Drugi powód to spadek innowacyjności producentów aparatów, który powoduje, że nie czujemy potrzeby zmiany, jeśli telefon działa bez zarzutu

– wskazuje “Rz”.

Przeciętny Polak może pozwolić sobie na nowy smartfon ze średniej półki lub używany telefon wyższej klasy. Wartość używanego przez rok telefonu najwyższej półki spada z reguły niemalże o połowę, więc równa się z wartością nowego, ale słabszego telefonu.

Rynek sprzedaży najdroższych telefonów ma się jednak całkiem dobrze. Te, które kosztują ponad 800 dolarów (czyli obecnie iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, Samsung Galaxy S10+), odpowiadają za 12% sprzedaży globalnej. Jeszcze 2 lata temu tej klasy telefony kupowało jedynie 9% konsumentów.

Największy udział w globalnej sprzedaży mają telefony średniej klasy, czyli mieszczące się w przedziale 150-400 dolarów (około 570 – 1540 zł). Są to na przykład:

  • Samsung Galaxy A40,
  • Huawei Mate 20 Lite,
  • XIAOMI Redmi Note 7,
  • ASUS ZenFone Max Pro M1,
  • Motorola One Vision,
  • Honor 8X.

Jak trafnie zaznacza “Rz”, na wzrost wydatków Polaków na smartfony przekłada się również polityka operatorów telekomunikacyjnych. Coraz częściej bowiem zamiast ofert “smartfona za złotówkę” oferują one droższą sprzedaż ratalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP Dobrodzieniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 września 2019

PKO BP Dobrodzieniu

Credit Agricole w Policach
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 lipca 2019

Credit Agricole w Policach

Alior Bank w Chrzanowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2019

Alior Bank w Chrzanowie

Produkt miesiąca: Provident
Wpisy
autor wpisu
Adam Zieliński
07 stycznia 2016

Produkt miesiąca: Provident

Kredyt gotówkowy Żywiec
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Żywiec

Porównaj