Strona główna Bez kategorii Ile Polacy wydają rocznie na papierosy?

Ile Polacy wydają rocznie na papierosy?

author
Dominika Sobieraj
06 grudnia 2019

Papierosy pali aż 26% Polaków. W tym roku na wyroby tytoniowe nasze społeczeństwo przeznaczy łącznie prawie 30 miliardów złotych. Odsetek palaczy maleje z roku na rok, ale firmy tytoniowe nadal zarabiają na nas mnóstwo pieniędzy.

Wydatki Polaków na papierosy

“W bieżącym roku Polacy wydadzą na wyroby tytoniowe około 28 miliardy złotych – wynika z szacunków HRE Investments” – wskazuje firma w swoim raporcie dotyczącym wydatków Polaków na papierosy. Gdybyśmy przeliczyli ten wydatek na mieszkania, okazałoby się, że Polacy dosłownie puszczają z dymem 105 tysięcy mieszkań rocznie.

Co więcej – przeciętny polski palacz, gdyby zdecydował się na zrezygnowanie z nałogu, mógłby dzięki zaoszczędzonym pieniądzom pozwolić sobie na zakup mieszkania większego o jeden pokój od posiadanego obecnie.

Zgodnie z najnowszymi danymi CBOS aż 26% dorosłych Polaków pali papierosy. Udział palaczy w społeczeństwie z roku na rok jest coraz mniejszy, ale i tak koncerny tytoniowe nadal zarabiają na nas ogromne pieniądze.

Prawie 30 mld zł na papierosy

Firma Nielsen wskazuje, że w roku 2017 rynek tytoniowy w Polsce wart był 23,7 mld zł (według danych przywoływanych przez portal hurt&detal). HRE wskazuje, że w 2019 roku wydawaną kwotę można oszacować na o wiele wyższą. Wskazują na to dochody budżetu państwa pochodzące z akcyzy, a ta – jak powszechnie wiadomo – stanowi największą część ogólnej ceny paczki papierosów.

"

W 2019 roku wartość legalnego rynku wyrobów tytoniowych może wynieść około 25 mld złotych – wynika z szacunków HRE Investments.

To jednak nie jest równoważne z wartością całego rynku – dochodzi do tego jeszcze bowiem szara strefa, w której również na dużą skalę odbywa się handel wyrobami tytoniowymi. Dane szacunkowe wskazują na to, że w szarej strefie znajduje się około 10-15% rynku tytoniowego.

Pieniądze wydawane na papierosy moglibyśmy zamienić na dodatkowy pokój

Do zobrazowania tak dużej kwoty najłatwiej użyć konkretnego przykładu. HRE przeliczyła to na mieszkania. Według szacunków kwota, którą rocznie wydajemy na papierosy, starczyłaby na zakup 105 000 mieszkań albo ponad 20 milionów rocznych karnetów na siłownię. Oznacza to, że ze “społecznej zrzutki” od każdego palacza około połowa Polski mogłaby bezpłatnie chodzić na siłownię każdego dnia.

Jeszcze lepiej można przeliczyć tę kwotę na bilety do kina. Z pieniędzy wydawanych przez palących Polaków na papierosy można byłoby raz na dwa tygodnie kupić każdemu Polakowi bilet do kina.

Statystyczny Polak “wypala” prawie 250 zł miesięcznie

Wszystkie wskazane powyżej kwoty przeliczane były na całe nasze społeczeństwo, a przecież 3/4 Polaków nie pali papierosów. Dane CBOS pokazujące na skalę nałogu wskazują, że statystyczny palacz wydaje na papierosy aż 2800 zł rocznie, czyli około 230 zł miesięcznie.

Niby kwota ta wydaje się niewielka (szczególnie w odniesieniu do wartości czegokolwiek na rynku mieszkaniowym), ale jeżeli już weźmiemy pod uwagę, o ile wyższy kredyt mieszkaniowy moglibyśmy spłacać dzięki przeznaczeniu tej kwoty na ratę kredytową, różnica robi się znaczna.

Mniej palenia = więcej na kredyt mieszkaniowy

“W przypadku kredytu w rodzimej walucie oprocentowanego na 4% wzrost raty o 230 zł pozwala zwiększyć kwotę zadłużenia o około 49 tys. zł. Byłoby tak w przypadku długu zaciągniętego na 30 lat z ratą równą” – wylicza HRE Investments.

Do przeliczenia kwoty wydawanej na papierosy na kwoty potencjalnie wydawanej na mieszkania, HRE Investments posłużył się danymi NBP za trzeci kwartał 2019 roku, w których to danych wskazano, jaka była średnia cena metra kwadratowego w największych miastach w Polsce.

źródło tabeli: https://heritagere.pl/polacy-puszczaja-z-dymem-105-tysiecy-mieszkan-rocznie/

Firma sprawdziła, ile dodatkowych metrów mieszkania można kupić za wydawane na papierosy kwotę. Na najwięcej, bo na aż 11 dodatkowych metrów kwadratowych mieszkania, moglibyśmy zamienić w:

  • Katowicach,
  • Zielonej Górze,
  • Kielcach,
  • Łodzi.

Najmniej metrów kwadratowych za pieniądze zaoszczędzone na paleniu moglibyśmy mieć w miastach, w których ceny nieruchomości są najwyższe, czyli w Krakowie, Warszawie oraz dwóch miastach Trójmiasta: Gdyni i Gdańsku.

Raport został przygotowany z okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia bez Tytoniu. Dzień ten dla wielu firm jest pretekstem do zaprezentowania zestawienia związanego z tą tematyką.


Źródło:

https://heritagere.pl/polacy-puszczaja-z-dymem-105-tysiecy-mieszkan-rocznie/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Alior Bank w Krakowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 czerwca 2019

Alior Bank w Krakowie

Idea Bank w Lublinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Lublinie

Ile Polacy muszą pracować na zakup używanego samochodu?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 maja 2019

Ile Polacy muszą pracować na zakup używanego samochodu?

Nowa opcja spłaty długu z karty kredytowej w ING Banku Śląskim
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
13 grudnia 2019

Nowa opcja spłaty długu z karty kredytowej w ING Banku Śląskim

Kasa Stefczyka Szamotuły
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 października 2020

Kasa Stefczyka Szamotuły

Program Czyste Powietrze – najważniejsze informacje
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
23 czerwca 2018

Program Czyste Powietrze – najważniejsze informacje