Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

author
Sandra Tessmer
11 maja 2019

Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego zależy od banku i może być różna w zależności od tego, gdzie będziemy starać się o pożyczkę. W każdym z nich jednak należy wykazać się zdolnością kredytową, do sprawdzenia której bardzo ważna jest wysokość zarobków. Sprawdziliśmy, ile trzeba zarabiać, żeby uzyskać kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny – ile trzeba zarabiać?

Jak większość banków podaje na swoich stronach internetowych – aby uzyskać kredyt hipoteczny nie jest potrzebna umowa o pracę. Równą szansę mają osoby z długim stażem pracy na umowie o dzieło, jeśli ich zatrudnienie jest dłuższe niż 12 miesięcy, a zarobki odpowiednio wysokie (przy ocenie zdolności kredytowej ocenie podlega np. ostatnio złożone zeznanie podatkowe).

To, ile powinniśmy zarabiać, uzależnione jest od nieruchomości, którą chcielibyśmy kupić. Innymi dochodami należy się wykazać, jeśli chcemy kupić kawalerkę, a innymi przy chęci kupna mieszkania trzypokojowego. Prostym sposobem obliczenia, jaki kredyt możemy uzyskać jest pomnożenie pensji przez 80. Dla przykładu, w momencie kiedy zarabiamy 2500 zł, to kwota kredytu jaką możemy uzyskać, wynosi ok. 200 000 zł, co z pewnością pozwalana kupno mieszkania. Należy jednak pamiętać, że dokładnych obliczeń dokona pracownik banku.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny w stolicy?

W sytuacji, w której o kredyt stara się samotna, bezdzietna osoba o maksymalnej zdolności kredytowej (czyli nie ma żadnych dodatkowych zobowiązań) już przy zarobkach na poziomie 2000 zł jest ona w stanie kupić kawalerkę w Warszawie, ponieważ kwota, jaką otrzyma to ok. 160 000 zł.

Już 500 zł miesięcznie więcej pozwoli na znalezienie dwupokojowej nieruchomości na warszawskiej Białołęce. Co interesujące, w Olsztynie za te samą kwotę można kupić trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ponad 50 m². Jeśli chcemy kupić mieszkanie o takim metrażu w Warszawie, powinniśmy zarabiać około 3750 zł miesięcznie netto.

Wystarczą niewielkie, ale pewne dochody

Większość banków nie wymaga od potencjalnych kredytobiorców bardzo wysokich dochodów. Mniejsze dochody również mogą spowodować, że bank przychyli się do wniosku. Niższe zarobki, ale pochodzące z pracy na umowę o pracę na czas nieokreślony, najlepiej w stabilnych instytucjach o znikomym zagrożeniu bankructwem (np. praca w urzędzie) mogą przyczynić się do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Statystycznie para kredytobiorców, których łączny dochód wynosi dwukrotność najniższej krajowej, może otrzymać kredyt nawet w wysokości do 300 000 zł. Dla porównania – jeśli o taki sam kredyt będzie starała się osoba samotna, której dochody to 2100 zł brutto, nie otrzyma ona takiego finansowania i może otrzymać od banku propozycję niższego kredyt.

Podsumowanie

Widełki dochodów miesięcznych, które są potrzebne do uzyskanie kredytu na mieszkanie są bardzo duże, dlatego podczas składania wniosku w wybranym przez nas banku, należy być dobrej myśli. W zależności od tego, gdzie chcemy zamieszkać oraz naszej zdolności kredytowej  można przy niezbyt wysokich zarobkach kupić kawalerkę lub dwu- albo nawet trzypokojowe mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Egzekucja komornicza – krok po kroku
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
14 kwietnia 2018

Egzekucja komornicza – krok po kroku

Pożyczka na Święta od Aasa
Wpisy
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
09 grudnia 2015

Pożyczka na Święta od Aasa

Biuro paszportowe w Malborku
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Malborku

Polisolokaty – kolejny korzystny wyrok sądu
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
12 grudnia 2018

Polisolokaty – kolejny korzystny wyrok sądu

Logo Polonii Warszawa na sprzedaż
Blog
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
09 maja 2016

Logo Polonii Warszawa na sprzedaż

PKO BP w Białymstoku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 września 2019

PKO BP w Białymstoku

Porównaj