Najczęściej komentowane
Metoda 6 słoików Harva Ekera
Rozsądne zarządzanie budżetem może być pierwszym krokiem w stronę oszczędzania. Znany przedsiębiorca opracował innowacyjną metodę, która ma umożliwić gromadzenie środków pozwalających pokrycie podstawowych potrzeb, ale także tych przeznaczonych na rozrywkę czy rozwój osobisty. Sprawdźmy szczegóły dotyczące metody sześciu słoików.
Spis treści:
- Metoda sześciu słoików Harva Ekera
- Słoik numer 1: wydatki stałe 55%
- Słoik numer 2: większe zakupy 10%
- Słoik numer 3: rozrywka i przyjemności 10%
- Słoik numer 4: edukacja i rozwój 10%
- Słoik numer 5: inwestycje 10%
- Słoik numer 6: pomoc pieniężna dla innych 5%
Metoda sześciu słoików Harva Ekera
Autor metody sześciu słoików czyli Harv Eker znany jest przede wszystkim ze swoich innowacyjnych teorii dotyczących bogacenia się, a także motywacji. Metoda sześciu słoików polega na rozłożeniu miesięcznego przychodu na sześć części o procentowo różnej wielkości. Pieniądze możemy wrzucić do słoika, ale także do innego pojemnika takiego jak na przykład skarbonka czy nawet konto bankowe. Najważniejszą zasadą, której bezwzględnie należy przestrzegać jest podzielenie kwoty na 6 mniejszych o konkretnej wartości procentowej.
Sprawdźmy jak wygląda podział na słoiki.
Ile wrzucić do każdego słoika?
- słoik numer 1: wydatki stałe 55% pensji,
- słoik numer 2: większe zakupy 10 % pensji,
- słoik numer 3: rozrywka i przyjemności 10% pensji,
- słoik numer 4: edukacja i rozwój 10% pensji,
- słoik numer 5: inwestycje 10% pensji,
- słoik numer 6: pomoc pieniężna dla innych 5% pensji.
Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:
Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł
Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną
Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie
Słoik numer 1: wydatki stałe 55%
Środki, które wrzuciliśmy do tego słoika należy przeznaczyć na opłaty stałe i konieczne. Mogą to być na przykład:
- zakupy spożywcze,
- rachunki,
- paliwo do auta,
- czynsz.
Oddzielając wydatki, które są konieczne od innych zyskujemy możliwość kontroli nad finansami. Dzięki temu możemy lepiej zaplanować miesięczny budżet i łatwiej odłożyć dodatkowe pieniądze na wybrany przez nas cel. Sytuacja staje się trudniejsza jeżeli obowiązkowe wydatki przekraczają ustalony procent. W tym wypadku możemy skorzystać z dwóch rozwiązań:
- zredukowanie opłat stałych,
- znalezienie sposobu na zwiększenie miesięcznego dochodu.
Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie obu punktów jednocześnie. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wdrożenia metody sześciu słoików i zyskamy dodatkowe środki na wymarzony cel.
Słoik numer 2: większe zakupy 10%
Ten słoik powinien gromadzić 10% naszej miesięcznej pensji. Odłożone pieniądze możemy przeznaczyć na większe niż zwykle zakupy. Oznacza to, że za pomocą tych środków możemy:
- sfinansować zakup samochodu,
- sfinansować zakup roweru,
- rozpocząć remont,
- zakupić sprzęty RTV czy AGD,
- sfinansować wakacje.
W tym słoiku możemy gromadzić pieniądze również na wakacje. Mimo tego, że wypoczynek kojarzy się z przyjemnością to zakup wycieczki jest zaliczany do większych wydatków. W wypadku nagłej konieczności możemy także skorzystać z kredytu gotówkowego.
Słoik numer 3: rozrywka i przyjemności 10%
Do słoika numer 3 wrzucamy 10% pensji, a środki przeznaczamy na przyjemności. Należy pamiętać o tym, że oszczędzanie bez żadnych nagród czy rozrywek może okazać się zgubne.
Na co możemy wydać pieniądze ze słoika numer 3?
- wyjście do kina lub teatru,
- płyty,
- gry,
- bilet na koncert,
- inne formy zabawy.
Wbrew pozorom wydawanie pieniędzy na rozrywkę jest tak samo ważne jak przeznaczanie ich na inne cele. Dzięki temu zyskujemy czas na odpoczynek i zyskujemy kolejną dawkę motywacji do oszczędzania. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowych środków natychmiast możemy skorzystać z pożyczki.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Słoik numer 4: edukacja i rozwój 10%
Poszerzanie swojej wiedzy jest bardzo ważne mimo ukończenia szkoły. Nie muszą być to oficjalne kursy, które kosztują majątek. Równie dobrze może być to kurs online lub książka dotycząca naszego hobby. Co zatem możemy sfinansować za pomocą środków ze słoika numer 4?
- książki,
- szkolenie,
- kurs.
Rozwój osobisty to także istotna część naszego życia. Należy pamiętać, że zyskując nowe umiejętności z czasem będziemy chcieli je rozwijać. Kurs czy książka na interesujący nas temat z pewnością pomoże nam w osiągnięciu celu.
Słoik numer 5: inwestycje 10%
Inwestycje powinny nas zainteresować jeśli myślimy o zabezpieczeniu finansowym na przyszłość. Mimo wspaniałej pensji nie możemy przecież pracować przez całe swoje życie. Jeżeli jednak nie chcemy inwestować i ryzykować utraty zgromadzonych pieniędzy możemy rozważyć odkładanie oszczędności na późniejsze lata.
Słoik numer 5 przeznaczymy na:
- nieruchomości,
- dochód pasywny,
- inne inwestycje,
- oszczędności na emeryturę,
- akcje.
Inwestycje, nawet te w formie oszczędności na emeryturę, mogą stanowić wspaniałe zabezpieczenie finansowe. Dzięki nim zyskamy większy spokój.
Słoik numer 6: pomoc pieniężna dla innych 5%
W słoiku numer 6 należy gromadzić pieniądze, które przeznaczymy na pomoc potrzebującym. Zebrane środki możemy wykorzystać również na zakup prezentów dla rodziny czy znajomych.
Sprawdźmy na co przeznaczyć finanse, które udało nam się odłożyć w ostatnim słoiku:
- pomoc osobom potrzebującym,
- pomoc fundacjom,
- prezenty (urodzinowe, weselne, świąteczne),
- datki.
Niektóre banki dają nam możliwość prowadzenia sześciu rachunków za darmo. Ma to ułatwić wprowadzenie metody Harva Ekera i pomóc w planowaniu miesięcznych wydatków. Aby upewnić się, że nasz bank posiada taką opcję w swojej ofercie należy zweryfikować informacje na oficjalnej stronie instytucji lub skontaktować się z infolinią.
Dodaj komentarz