Ile zarabia betoniarz?

Ile zarabia betoniarz?

author
Sandra Tessmer
29 lipca 2019

Praca betoniarza nie jest pracą dla każdego. Potrzebna jest w niej siła fizyczna i duża wytrzymałość. Ile możemy zarobić w tym zawodzie? Sprawdzamy.

Ile zarabia betoniarz?

Betoniarz pracuje na placach budowy, przy remontach i renowacjach. Wykonuje siatki i szkielety zbrojeniowe, układa je w szalunkach i formach, które następnie zalewa betonem.

W swojej pracy posługuje się więc betonem i stalą. Osoba na tym stanowisku musi być przygotowana na pracę w bardzo różnych warunkach, często poza miejscem zamieszkania.

Betoniarz – zarobki na stanowisku

Oznacza to, że średnio co drugi Betoniarz na stanowisku pracownik szeregowy otrzymuje pensję pomiędzy 3100 zł a 4000 zł.

Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej. Ich wynagrodzenie to kwota z przedziału pomiędzy 2800 zł a 4300 zł.

Zakres obowiązków w zawodzie betoniarza

  1. obsługa oraz eksploatacja maszyn zbrojarskich (giętarki, nożyce)
  2. wykonywanie zbrojenia, wbudowywanie go i prefabrykowanie elementów zbrojenia
  3. prace ciesielskie przy składaniu i rozbieraniu form
  4. układanie zbrojenia w szalunkach i formach w sposób zgodny z projektem konstrukcyjnym
  5. sprawdzanie betonu (świeżego i stwardniałego)
  6. tłoczenie betonu, sprężanie go, nanoszenie na powierzchnię i obróbka zarówno ręczna, jak i za pomocą maszyn
  7. tworzenie elementów żelbetonowych dróg, mostów, budowli melioracyjnych
  8. zabezpieczanie budowli betonowych i żelbetonowych

Wymagania pracodawców

Aby zostać betoniarzem należy ukończyć zasadniczą szkołę zawodową o profilu budowlanym. Osoba pracująca na tym stanowisku musi sprawnie obsługiwać maszyny i narzędzia wykorzystywane w pracy, a także umieć odczytywać rysunki konstrukcyjne.

Ważne jest, aby betoniarz był osobą zdrową – duże wady wzroku, padaczka, zaburzenia równowagi, choroby układu oddechowego i krążenia czy alergie są znaczącą przeszkodą do pracy w tym zawodzie.

Oprócz tego osoba taka powinna posiadać zdolności manualne, zmysł konstrukcyjny, orientację przestrzenną, być dokładna i cierpliwa. Przydatna będzie także umiejętność pracy w zespole.

Betoniarz – obowiązki

Do głównych zadań wykonywanych przez betoniarzy zbrojarzy należy przygotowanie mieszanek betonowych, siatek i szkieletów zbrojenia oraz wykonywanie elementów betonowych i żelbetowych w różnych obiektach budowlanych.

Ponadto montują oni i demontują formy oraz deskowania do wykonywania elementów betonowych i żelbetowych. Betoniarza zbrojarza powinna cechować sprawność manualna, zmysł równowagi, wyobraźnia przestrzenna, wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny, odporność na warunki pogodowe, dokładność i samokontrola.

Betoniarze zbrojarze pracują zazwyczaj w zespołach, w ośmiogodzinnym wymiarze czasu, który może być wydłużony w związku z terminami umownymi lub ze względów technologicznych bądź atmosferycznych. Betoniarz zbrojarz może pracować w sąsiedztwie spawaczy, młotów pneumatycznych, dźwigów, walców drogowych i asfalciarek. Utrudnienia w pracy stwarzają wąskie przejścia, stojące rusztowania i stemplowania.

Podsumowanie

Praca na stanowisku betoniarze jest pracą fizyczną. Wymaga od kandydatów dobrej kondycji oraz zdrowia, ponieważ zmiany często trwają powyżej 8 godzin. Wielu pracowników jednak odnajduje się w tym typie pracy.

Pytania i odpowiedzi

Ile zarabia betoniarz w Niemczech?

Praca betoniarza za granicą zazwyczaj jest lepiej płatna niż w Polsce. Szczególnie w krajach, które silnie się rozbudowują. Doświadczony betoniarz w Niemczech może zarobić nawet 12 000 zł miesięcznie.


Czy potrzebne jest wykształcenie kierunkowe by pracować w zawodzie?

Nie. Żeby zostać betoniarzem wystarczy mieć wcześniejsze doświadczenie na budowie. Często wystarczy również chęć nauczenia się zawodu. Bardzo dużo pracodawców chętnie przyjmuje niedoświadczonych pracowników, jednak w takim przypadku powinniśmy liczyć na mniejsze zarobki.


Czy betoniarz-zbrojarz zarabia więcej?

Zarobki na tym stanowisku są nieznacznie wyższe. Maksymalne zarobki sięgają około 4200 zł miesięcznie. Wynika to z tego, że betoniarz-zbrojarz ma na swojej głowie więcej obowiązków, które musi wykonań w trakcie swojej pracy.


Ile zarabia betoniarz we Francji?

Zarobki betoniarza we Francji wynoszą około 16 euro na godzinę. W przypadku całego etatu daje to niespełna 3000 euro czyli około 12 000 zł miesięcznie. Są to zarobki stanowczo wyższe niż w przypadku pracy dla polskich firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

SKOK Chmielewskiego Radzyń Podlaski
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Radzyń Podlaski

Waloryzacja emerytur 2021 – tabela brutto/netto
Emerytura
author
Dominika Sobieraj
07 lutego 2021

Waloryzacja emerytur 2021 – tabela brutto/netto

PKO BP w Lubiczu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 września 2019

PKO BP w Lubiczu

Kredyt gotówkowy Strzelce Krajeńskie
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
27 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Strzelce Krajeńskie

Biuro Terenowe ZUS w Lubaczowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Lubaczowie

Porównaj