Ile zarabia chirurg?
Praca chirurga jest jednym z najbardziej stresujących zawodów wśród lekarzy. Wymaga niebywałej precyzji i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.
Ile zarabia chirurg?
Chirurg to specjalista, który większości kojarzy się z ogromną precyzją i ponoszeniem wielkiej odpowiedzialności. Praca chirurga to jeden z tych zawodów który wymaga największej wiedzy oraz sprawności rąk, od którego zależy zdrowie i życie pacjenta.
Ile zarabia chirurg w Polsce?
Powszechnie uważa się, że chirurgia jest najlepiej opłacaną profesją lekarską. Jest w tym sporo racji, jednak warto wziąć pod uwagę, że stawki chirurgów mogą się sporo różnić w zależności od doświadczenia oraz miejsca, w jakim dany lekarz obył praktykę. Dlatego właśnie różnica pomiędzy najwyższą stawką, a najniższą może być naprawdę kolosalna.
Portal wynagrodzenia.pl przeprowadził badania na grupie 137 chirurgów ogólnych. Dzięki temu ustalono, że średnie pensje w tym zawodzie wyglądają w następujący sposób. Średnia pensja osób na tym stanowisku wynosi 4472 złotych brutto. Średnia pensja osób zarabiających najwięcej to więcej niż 6480 złotych brutto, z kolei osób zarabiających najmniej – mniej niż 3600 złotych brutto.
Chirurg – zarobki
Średnia pensja: 4472 zł;
Najwyższe pensje: powyżej 6480 zł;
Najniższe wynagrodzenie: poniżej 3600 zł.
Nie da się ukryć, że specjalizacja ta wymaga lat przygotowań, ogromnej precyzji, praktyki, stażu pracy oraz zdobycia wielu niezbędnych umiejętności, w związku z tym jest to nierzadko jedna z najlepiej opłacanych specjalności. Zarobki mogą wynosić nawet ok. 30 tys. złotych miesięcznie.
Kim jest chirurg i czym się zajmuje?
Mogloby się wydawać, że to czym zajmuje się chirurg jest sprawą oczywistą, a jego zadania to przeproadzanie operacji i zabiegów chirurgicznych. Zadanie chirurga nie kończy się jednak na samej operacji. Jego zadania sięgają też opieki pooperacyjnej i przeoperacyjnej. Przygotowuje pacjenta przez operacją i zajmuje się kontrolowaniem jego stanu po zabiegu.
Same operacje chirurg ogólny przeprowadza je zarówno na tkankach miękkich, jak i twardych. Zakres działań obejmuje m.in. jamę brzuszną, kręgosłup, kończyny, klatkę piersiową, czaszkę czy układ naczyniowy.
Same zajmowanie się operacjami nie jest jedynym zajęciem chirurgów. W ich zawodzie często zdarza im się wycinać zmiany skórne, pobierać materiały do badań, usuwać ciała obce czy czyścić rany. Okazuje się zatem, że praca chirurga to nie tylko wielkie i poważne oparacje, ale też małe, mniej znaczące zabiegi.
Jak zostać chirurgiem?
Jeśli naszym marzeniem jest rozpoczęcie kariery chirurga to przygotowania do podjęcia tej drogi powinny zacząć się o wiele wcześniej. Rekrutacja na studia medyczne jest trudna i wymaga wybitnych wyników na egzaminie maturalnym, co jest skutkiem ciężkiej pracy już w liceum.
Pierwszy etap do zostania chirurgiem to 6 letnie studia ogólne, które nie kończą się ukończoną specjalizacją. Kiedy ten etap będziemy mieli za sobą, należy odbyć staż, a dopiero później mamy możliwość rozpoczęcia specjalizacji, która może trwać nawet ponad 6 lat. Okazuje się zatem, że cała droga do zostania chirurgiem może potrwać nawet 12 lat. W czasie trwania specjalizacji przyszły chirurg musi przebyć obowiązkowe staże oraz kursy. W przypadku tej specjalizacji występują takie kursy, jak między innymi:
- Leczenie oparzeń;
- Chirurgia endokrynologiczna,
- wprowadzenie do specjalizacji,
- Odstawy leczenia żywieniowego,
- Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna,
- Zakażenia chirurgiczne oraz HIV/AIDS,
- Endoskopia układu pokarmowego czy
- Podstawy chirurgii transplantacyjnej.
Natomiast jeśli chodzi o staże, który musi odbyć lekarz, są to między innymi:
- trwający 3 lata i 8 miesięcy staż specjalizacyjny podstawowy chirurgii ogólnej,
- trwający 3 miesiące staż w zakresie traumatologii narządu ruchu,
- 2-miesięczny staż chirurgii naczyniowej,
- trwający 1,5 miesiąca staż torakochirurgii,
- miesięczne staże chirurgii dziecięcej, onkologii klinicznej, ginekologii, kardiochirurgii czy
- 2-miesięczny staż ratownictwa medycznego, anestezjologii i intensywnej terapii.
- Ukończenie stażu oraz kursów to nie wszystko. Po tym etapie przyszły chirurg musi przystąpić do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, który składa się z 3 części:
- praktycznej, która weryfikuje zdobytą wiedzę;
- testu wiedzy, który składa się ze 120 pytań;
Aby przejść do kolejnej części, konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu z poprzedniej.
Predyspozycje do objęcia stanowiska chirurga
Każdy zawód ma swój spis dech i umiejetności które powinni posiadać kandydaci. Identycznie sytuacja ma się w przypadku chirurgów, których zawód wymaga bardzo dużej odpowiedzialności, jest trudny i wymaga wybitnie sprawnych rąk.
Oprócz tego potrzebna będzie precyzja i dokładność. Często potrzebna jest także siła fizyczna i odporność na bardzo duży stres. Ważne jest również, aby dana osoba cały czas poszerzała swoje umiejętności. Niemożliwe jest, aby na jakimś etapie swojej pracy zatrzymać się w rozwoju. Należy również umieć podejmować szybkie decyzje i nie może być mu straszne proszenie o pomoc, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Podsumowanie
Praca chirurga nie należy do najłatwiejszych. Jest bardzo stresująca i wymaga wybitnej precyzji w operowaniu. Osoby, które chcą zacząć pracę w tym zawodzie muszą przygotować się do długiej drogi do zostania profesjonalistą.
Trzeba jednak pamiętać, że osoby które przebędą tę długą drogę do wymarzonego zawodu, mogą liczyć na bardzo przyzwoite zarobki
Wszystkie komentarze
Znajomy jest chirurgiem. Mówi, że ma 15,000 na rękę
kasjer w Lidlu po dwóch latach zarabia 4600 brutto, wiec śmiechem na sali są wyciągnięte tutaj dane statystyczne:)
Dodaj komentarz