Polscy seniorzy mają poważne długi

Polscy seniorzy mają poważne długi

author
Halszka Gronek
04 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W przeciągu trzech ostatnich lat łączna liczba niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie – aż o połowę. Polskim seniorom nie jest łatwo wiązać koniec z końcem, czego powodem jest przede wszystkim niska emerytura, a także wysokie koszty leczenia i opłaty na gospodarstwo domowe.

Średnia wartość zaległości przypadająca na każdego seniora wpisanego na listę dłużników wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat aż o połowę. W czerwcu 2016 roku Polki i Polacy w wieku od 65 lat wzwyż zadłużali się przeciętnie na nieco ponad 16 tysięcy złotych. Z kolei w czerwcu bieżącego roku kwota ta wzrosła aż do 24,2 tysiąca złotych. Żadna inna grupa wiekowa nie wykazała w tym czasie równie wysokiego tempa wzrostu średniej wartości zadłużenia – choć nie oznacza to, iż nikt inny poza seniorami nie ma problemów finansowych. Wręcz przeciwnie!

Choć przeciętne zobowiązania dłużników w wieku od 65 lat w górę rosną najszybciej, największe długi ciążą na Polakach w wieku od 45. do 54. roku życia. Mowa aż o 37 560 złotych średniego zadłużenia przypadającego na osobę z tej grupy wiekowej. Z kolei pod względem liczby niesolidnych płatników niechlubne miejsce lidera zdobywają w tym roku dłużnicy wieku od 35 do 44 lat. W ich przypadku mowa aż o 706 864 nazwiskach – tak wysoka liczba oznacza wzrost liczby dłużników w danej grupie wiekowej na poziomie 29% w porównaniu z danymi za rok 2016.

Seniorzy i młodzi mają największe problemy z długami

W przeliczeniu na jedną osobę najszybszy wzrost średniej wartości zadłużenia odnotowano w grupach wiekowych od 65 lat wzwyż (+50% w ciągu trzech ostatnich lat) oraz od 18. do 24. roku życia (+46%). Jak eksperci komentują te wyniki? Sławomir Grzelak, prezes BIG InfoMonitor, wyjaśnia:

"

Seniorzy w szybkim tempie zmniejszają dystans do młodszych pokoleń […]. Jednym z powodów takiego obrotu sprawy mogą być nierówno rosnące wpływy na konta pracowników i emerytów. Z pewnością nie pomaga też utrzymująca się dysproporcja pomiędzy emerytami a ogółem społeczeństwa jeśli chodzi o udział wydatków w dochodzie rozporządzalnym. Jak podaje GUS, w ub.r. w przypadku ogółu społeczeństwa wydatki pochłaniały 70,1 proc. dochodu, a w budżecie emerytów niemal 75 proc.

Warto podkreślić, iż w przypadku polskich seniorów oraz najmłodszych dłużników nie tylko rośnie kwota średniego zadłużenia, lecz co równie martwiące – zwiększa się także liczba osób mających problemy z terminowym opłacaniem należności. W przypadku osób powyżej 65. roku życia mowa jest obecnie o 365,5 tys. zadłużonych (+28% w porównaniu z danymi na czerwcie 2016 roku). Z kolei liczba dłużników między 18. a 24. rokiem życia wynosi już blisko 150 tysięcy (+7% względem stanu sprzed trzech lat). 

Największe bolączki polskich seniorów

W najnowszym raporcie z badania przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor czytamy na temat czynników, które najsilniej przeszkadzają polskim seniorom w utrzymaniu płynności finansowej. Na liście problemów znajdują się przede wszystkim wydatki leczenie (59% głosów) oraz kredyty konsumpcyjne, których rata przerasta możliwości spłaty (36%). Ponadto wielu seniorów skarży się na wydatki związane z pomocą finansową na rzecz członków rodziny (20% odpowiedzi). Mowa między innymi o pożyczkach dla emerytów zaciąganych dla wnuków czy dzieci w potrzebie.

"

Zbyt wysokie kredyty nie zawsze są brane na rzeczy wyłącznie dla siebie, ale również dla rodziny, której trzeba pomóc. Do tego dochodzą nierzadko tysiące złotych pożyczone na przedmioty sprzedawane na prezentacjach, których celem jest wyłudzenie pieniędzy od osób, które na nie przychodzą. Gdy dołączy się zakupoholizm, który jest sposobem na samotność i spędzanie czasu, to mimo, że osoby starsze są dalekie od życia ponad stan przepis na problemy jest gotowy

– wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Niestety spory wpływ na pogarszanie finansów polskich seniorów ma również samotność. Jak zauważa Grupa BIK w najnowszym komunikacie prasowym, prowadzenie gospodarstwa domowego w pojedynkę jest bardziej kosztowne, bo bez względu na liczbę domowników zawsze istnieją stałe koszty, które złożone na barki jednej osoby są trudniejsze do udźwignięcia. W przypadku seniorów po 65. roku życia już co trzecia osoba mieszka samotnie, a po ukończeniu 80 lat – aż połowa. Niskie emerytury nie ułatwiają gospodarowania samotnym seniorom z Polski.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/469800/seniorzy-nadrobili-zaleglosci-i-maja-ich-juz-ponad-8-8-mld-zl

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Gdzie najchętniej płacimy bezgotówkowo?

W której części Polski najchętniej płacimy kartą? Czy już wszędzie możemy dokonać transakcji bezgotówkowych? Na pytania odpowiada najnowszy raport Mastercard - “Mapa Polski bezgotówkowej”.

author
Aneta Jankowska
08 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Pekao i BGK wspierają Tramwaje Śląskie

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę, której drugą stroną jest spółka Tramwaje Śląskie, dotyczącą finansowania na kwotę 496 000 000 złotych. Kredytowa suma ma zostać przeznaczona na modernizację sieci tramwajowej w miastach Śląska i Zagłębia. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
06 września 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

RRSO a RSO

Wielu z nas wciąż zastanawia się, jak to jest, że pożyczki, które według oferty miały nic nas nie kosztować, nagle wymagają uiszczenia kolejnych opłat. Postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości i sprawdzić, jak eksperci branży bankowej manipulują Konsumentami.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: „Proste konto z terminalem i 100 zł zwrotu” w mBanku

mBank wystartował z kolejną promocją konta firmowego, w której w zamian za założenie mBiznes Konta Standard Klienci mogą zgarnąć 100 złotych premii. Dodatkowo rachunek będzie całkowicie darmowy przez najbliższe 24 miesiące. Promocja trwa do 23 maja 2019 roku.

author
Patryk Byczek
07 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Waluciarz.pl bez zezwolenia od KNF

Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie cofnęła spółce Waluciarz.pl SA zezwolenie na świadczenie usług płatniczych w charakterze instytucji płatniczej. Zastrzeżenia do działalności KNF miała już w 2018 roku. Komisja podjęła decyzję jednogłośnie.

author
Dominika Byczek
01 listopada 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Karta Kibica z Alior Banku

Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z MasterCard i Alior Bankiem - oficjalnym sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski, przygotował Kartę Kibica Reprezentacji. To nie pierwszy i nie ostatni mariaż danej grupy społecznej z instytucją finansową i wprowadzenie na rynek dedykowanego produktu finansowego.

author
Dominika Byczek
16 lutego 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj