Ile zarabia cukiernik?

Ile zarabia cukiernik?

author
Sandra Tessmer
28 grudnia 2019

Praca cukiernika może być naprawdę ciężkim zawodem. Wymaga wstawania o wczesnych godzinach i pracy przy rozgrzanych piekarnikach. Sprawdziliśmy, ile można zarobić na tym stanowisku.

Kim jest cukiernik i gdzie pracuje?

Cukiernik może prowadzić własną działalność gospodarczą. Inną możliwością jest praca w sklepach i w punktach, ale także w hotelach, restauracjach oraz coraz bardziej popularnych manufakturach słodyczy.

Ile zarabia cukiernik?

Wysokość wynagrodzenia cukierników od wielu czynników, a jednym z nich jest miejsce zatrudnienia. Renomowane cukiernie płacą cukiernikom najwięcej, a miesięczne zarobki mogą wahać się nawet od 1300 do 3000 zł.

Według raportu portalu pracuj.pl średnie zarobki cukiernika w Polsce wynoszą 1560 zł netto miesięcznie, a tylko 25% pracowników zarabia ponad 1800 zł netto.

Zarobki cukiernika – podział na województwa

Mazowieckie: 1880 zł;

Pomorskie: 1750 zł;

Wielkopolskie: 1700 zł;

Podkarpackie: 1530 zł;

Świętokrzyskie: 1520 zł;

Warmińsko-mazurskie: 1515 zł.

To ile zarabia cukiernik, w dużej mierze zależy od regionu Polski, w którym prace. Jeżeli chodzi o województwa, najwyższe pensje wypłacane są w województwach mazowieckim – średnio ok. 1880 zł, pomorskim (ok. 1750 zł) oraz wielkopolskim, gdzie cukiernik zarobi średnio ok. 1700 zł. Najniższe z kolei w podkarpackim (ok. 1530 zł), świętokrzyskim – ok. 1520 zł i warmińsko-mazurskim, ok. 1515 zł.

Jakie cechy powinien mieć dobry cukiernik?

Główne cechy najlepszych cukierników to wyczulony węch oraz bardzo dobry smak. Bardzo ważna jest także fachowa wiedza, nabyte umiejętności i wyczucie. Kazda z tych cech ma znaczenie, jeśli będziemy starać się o wysokie wynagrodzenie.

Zdolności manualne

Na rynku odnaleźć można wiele cukierni, których wypieki zachwycają nie tylko smakiem. Często wytrowy mogą wyglądać jak miniaturowe dzieła sztuki. Właśnie dlatego w ostatnim czasie tak popularne stały się manufaktury słodyczy, gdzie na otwatych pokazach tworzą się słodycze, które nie tylko są smaczne, ale również kuszą swoim wyglądem.

Wyczucie estetyki

Kolejną cechą niezbędną do wytwarzania małych dzieł sztuki, o której należy wspomnieć, a która jest równie ważna co zdolności manualne jest oczywiście wyczucie estetyki. Wszystko musi do siebie pasować i wyglądać po prostu dobrze. Cukiernik musi pamiętać, że ludzie jedzą przede wszystkim oczami i kupują to, co najbardziej spodoba im się wizualnie. Dlatego to, jak prezentują się słodycze, ma duże znaczenie.

Chęć rozwoju

Bardzo ważne jest, aby cukiernik chciał się rozwijać i korzystał z kursów, które są dostępne. Pozwoli to na doskonalenie swoich umiejętności. Coraz częściej można spotkać cukiernie, które w swojej ofercie mają szeroki wybór wypieków dla osób, które prowadzą zdrowy tryb życia. Przygotowywanie tego typu wypieków wymaga dodatkowych umiejętności i szczególnej wiedzy.

Jakie wykształcenie musi zdobyć cukiernik?

Cukiernicy zajmują się przede wszystkim przetwarzaniem żywości, dlatego potrzebna będzie wiedza praktyczna. Tego typu wykształcenie można zdobyć w szkole zawodowej lub technikum. W trakcie tego typu nauki adepci mają szansę zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną.

Na koniec szkół zawodowych przeprowadzane są zawsze egzaminy końcowe, których zdanie oznacza otrzymanie tytułu czeladnika w danym zawodzie. Po czasie czeladnik może przystąpić do kolejnego egzaminu, który da mu możliwość tytułowania się tytułem mistrzowskim. Osoby, które nie uczęszczały do wymienionych szkół, jednak chcą zostać cukiernikiem, mogą uczestniczyć w kursach i szkoleniach zakończonych egzaminem.

Podsumowanie

Praca cukiernika nie jest łatwa, szczególnie, że wiąże się z pracą w naprawdę wczesnych godzinach. Są jednak osoby, którym sprawia ona wielką radość. Jeśli zamierzamy rozpocząć pracę w tym zawodzie, warto wcześniej przejść odpowiednie kursy. Nie możemy również zapomnieć o badaniach sanitarno-epidemiologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profi Credit w Grodzisku Wielkopolskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 listopada 2018

Profi Credit w Grodzisku Wielkopolskim

Credit Agricole w Międzyrzeczu
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 lipca 2019

Credit Agricole w Międzyrzeczu

Oddziały BNP Paribas dostosowane do seniorów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
22 maja 2019

Oddziały BNP Paribas dostosowane do seniorów

KNF ostrzega Klientów przed kryptowalutami
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2017

KNF ostrzega Klientów przed kryptowalutami

Porównaj