Najczęściej komentowane
Ile zarabia diagnosta samochodowy?
Każde auto przynajmniej raz w roku musi przejść przegląd techniczny. Dokonują go zawodowi diagności na specjalnych stacjach. Sprawdzamy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.
Ile zarabia diagnosta?
Diagnista samochodowy to osoba, której zadaniem jest weryfikacja stanu technicznego pojazdów takich jak samochody osobowe, motocykle czy suktery. głównym zadaniem, jakie przed nim stoi jest wykrycie usterek, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie.
Diagnosta – zarobki
Zarobki diagnosty samochodowego wahają się w granicach od 3000 do 4500 złotych brutto. Oczywiście, jak w wielu przypadkach, wszystko zależy od miejsca pracy, doświadczenia w zawodzie, regionu Polski oraz konkretnego pracodawcy.
Ile zarabia diagnosta?
Średnie zarobki: 3000-4500 zł;
Najniższe wynagrodzenia: 2500 zł.
Najgorzej opłacani diagnostycy w małych miejscowościach mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 2500 złotych. Najwyższymi zarobkami mogą poszczycić się specjaliści zatrudnieni w województwie mazowieckim. W stacjach okręgowych w stolicy wynagrodzenie może dojść nawet do 6 tysięcy złotych netto, czyli na rękę.
Czym zajmuje się diagnosta samochodowy?
Główne zadanie diagnosty to ocena pojazdu pod kątem jego stanu technicznego. Jest to szczególnie ważne dlatego, że jego decyzja może wpłynąć na bezpieczeństwo innych osób na drodze. Do jego podstawowych zadań będzie należało:
- identyfikowanie usterek w pojeździe,
- diagnozowanie poszczególnych elementów nadwozia i podwozia pojazdu oraz silnika pojazdu,
- dokonywanie pomiarów na hamowni podwoziowej oraz na szybkiej samochodowej linii diagnostycznej
Oprócz tego diagnosta samochodowy wykonuje szereg czynności o charakterze organizacyjnym takich jak m.in.:
- prowadzenie ewidencji badań diagnostycznych, co polega głównie na uzupełnianiu technicznych danych pojazdów oraz na wprowadzaniu ich do komputera,
- organizowanie stanowiska diagnostycznego w oparciu o normy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej,
- przygotowywanie kalkulacji badan diagnostycznych,
- przyjmowanie zleceń od klientów.
Diagnosta samochodowy kontroluje stan wszystkich układów oraz części, jakie są zamontowane w samochodzie, od stanu nadwozia, przez zawieszenie i układ napędowy, aż po elektrykę i hamulce.
Praca diagnosty – zasady
Diagnosta samochodowy powinien postępować według protokołu, co pozwolu mu nie ominąć żadnej usterki czy awarii. Do kontrolowanych elementów zalicza się m.in. stan zawieszenia, hamulce, układ wydechowy, układ napędowy czy oświetlenie. W tym celu diagnosta musi sprawnie posługiwać się komputerem oraz odpowiednim oprogramowaniem diagnistycznym.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:
Pożyczki na dowód – bez zaświadczeń o dochodach;
Pożyczki bez BIK – gotówka nawet w 15 minut
Wszystkie działania powinny być przeprowadzone w sposób bardzo rzetelny, dlatego też diagnosta samochodowy powinien bardzo dobrze znać budowę pojazdów i zasady ich działania. Dlatego właśnie w tej pracy ma tak duże znaczenie wykształcenie mechaniczne lub elektromechaniczne.
Jak zostać diagnostą samochodowym?
Zostanie diagnistą samochodowym nie jest proste i wiąże się z odbyciem odpowiednich szkoleń oraz kursów. Zasady, na jakich się to odbywa, są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów. Kandydat do pracy w tym zawodzie ma do wyboru następujące opcje:
Wyższe wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej plus udokumentowane 2 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie/warsztacie naprawy pojazdów na odpowiednim stanowisku,
Średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej plus udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie/warsztacie naprawy pojazdów na odpowiednim stanowisku,
Wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa plus udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie/warsztacie naprawy pojazdów na odpowiednim stanowisku,
Średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa plus udokumentowane 8 lat praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie/warsztacie naprawy pojazdów na odpowiednim stanowisku.
Dodatkowo trzeba mieć ukończone liczne szkolenia oraz zdać państwowy egzamin kwalifikacyjny przeprowadzany przez Transportowy Dozór Technicznych. Żeby przystąpić do egzaminu, należy nie później niż 14 dni przed wyznaczonym terminem złożyć stosowny wniosek w tej sprawie wraz z wymaganymi załącznikami.
Podsumowanie
Praca diagnosty wymaga dużego doświadczenia i wykształcenia. Nie jest łatwa, często wymaga pracy z ludźmi oraz odpowiedniej wiedzy, żeby dobrze określić stan techniczny samochodu.
Dodaj komentarz