Ile zarabia diagnosta samochodowy?

Ile zarabia diagnosta samochodowy?

author
Sandra Tessmer
13 listopada 2019

Każde auto przynajmniej raz w roku musi przejść przegląd techniczny. Dokonują go zawodowi diagności na specjalnych stacjach. Sprawdzamy, ile zarabiają osoby na tym stanowisku.

Ile zarabia diagnosta?

Diagnista samochodowy to osoba, której zadaniem jest weryfikacja stanu technicznego pojazdów takich jak samochody osobowe, motocykle czy suktery. głównym zadaniem, jakie przed nim stoi jest wykrycie usterek, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

Diagnosta – zarobki

Zarobki diagnosty samochodowego wahają się w granicach od 3000 do 4500 złotych brutto. Oczywiście, jak w wielu przypadkach, wszystko zależy od miejsca pracy, doświadczenia w zawodzie, regionu Polski oraz konkretnego pracodawcy.

Najgorzej opłacani diagnostycy w małych miejscowościach mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 2500  złotych. Najwyższymi zarobkami mogą poszczycić się specjaliści zatrudnieni w województwie mazowieckim. W stacjach okręgowych w stolicy wynagrodzenie może dojść nawet do 6 tysięcy złotych netto, czyli na rękę.

Czym zajmuje się diagnosta samochodowy?

Główne zadanie diagnosty to ocena pojazdu pod kątem jego stanu technicznego. Jest to szczególnie ważne dlatego, że jego decyzja może wpłynąć na bezpieczeństwo innych osób na drodze. Do jego podstawowych zadań będzie należało:

  1. identyfikowanie usterek w pojeździe,
  2. diagnozowanie poszczególnych  elementów nadwozia i podwozia pojazdu oraz silnika pojazdu,
  3. dokonywanie pomiarów na hamowni podwoziowej oraz na szybkiej samochodowej linii diagnostycznej

Oprócz tego diagnosta samochodowy wykonuje szereg czynności o charakterze organizacyjnym takich jak m.in.:

  1. prowadzenie  ewidencji badań diagnostycznych, co polega głównie na uzupełnianiu technicznych danych pojazdów oraz na wprowadzaniu ich do komputera,
  2. organizowanie stanowiska diagnostycznego w oparciu o normy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej,
  3. przygotowywanie kalkulacji badan diagnostycznych,
  4. przyjmowanie zleceń od klientów.

Diagnosta samochodowy kontroluje stan wszystkich układów oraz części, jakie są zamontowane w samochodzie, od stanu nadwozia, przez zawieszenie i układ napędowy, aż po elektrykę i hamulce.

Praca diagnosty – zasady

Diagnosta samochodowy powinien postępować według protokołu, co pozwolu mu nie ominąć żadnej usterki czy awarii. Do kontrolowanych elementów zalicza się m.in. stan zawieszenia, hamulce, układ wydechowy, układ napędowy czy oświetlenie. W tym celu diagnosta musi sprawnie posługiwać się komputerem oraz odpowiednim oprogramowaniem diagnistycznym.

Wszystkie działania powinny być przeprowadzone w sposób bardzo rzetelny, dlatego też diagnosta samochodowy powinien bardzo dobrze znać budowę pojazdów i zasady ich działania. Dlatego właśnie w tej pracy ma  tak duże znaczenie wykształcenie mechaniczne lub elektromechaniczne.

Jak zostać diagnostą samochodowym?

Zostanie diagnistą samochodowym nie jest proste i wiąże się z odbyciem odpowiednich szkoleń oraz kursów. Zasady, na jakich się to odbywa, są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów. Kandydat do pracy w tym zawodzie ma do wyboru następujące opcje:

Dodatkowo trzeba mieć ukończone liczne szkolenia oraz zdać państwowy egzamin kwalifikacyjny przeprowadzany przez Transportowy Dozór Technicznych. Żeby przystąpić do egzaminu, należy nie później niż 14 dni przed wyznaczonym terminem złożyć stosowny wniosek w tej sprawie wraz z wymaganymi załącznikami.

Podsumowanie

Praca diagnosty wymaga dużego doświadczenia i wykształcenia. Nie jest łatwa, często wymaga pracy z ludźmi oraz odpowiedniej wiedzy, żeby dobrze określić stan techniczny samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Siedlcach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 września 2019

Bank Spółdzielczy w Siedlcach sesje przychodzące i wychodzące

Inspektorat ZUS w Stalowej Woli
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Stalowej Woli

Credit Agricole w Płońsku
Oddziały
author
Patryk Byczek
26 lipca 2019

Credit Agricole w Płońsku

Santander Bank Polska w Międzychodzie
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Międzychodzie

Porównaj