Ile zarabia edytor?

Ile zarabia edytor?

author
Sandra Tessmer
05 września 2019

Wiele książek nie miałoby swojej końcowej formy, gdyby nie ciężka praca edytorów. To oni odpowiadają za poprawność i logikę tekstu. Sprawdzamy, ile zarabia taka osoba.

Ile zarabia edytor?

Praca edytora to zawód, w którym nawet osoby uważane za wybitne każdego dnia uczą się czegoś nowego. Słowo pisane to również potężna broń, która może pomóc w uniknięciu rozmaitych konfliktów.

Z drugiej strony potrafi jednoczyć lub dzielić ludzi, w zależności od sposobu przedstawienia wybranej tematyki. Wreszcie sztuka pisania daje pole do popisu osobom nieśmiałym, a także używana jest w sytuacjach, w których tradycyjna rozmowa nie ma siły przebicia.

Ile zarabia edytor?

Ważną kwestią dla wielu osób, które zawodowo chcą się zająć poprawą tekstów, jest kwestia tego, ile zarabia korektor.

Korektorzy zatrudnieni na etacie zarabiają średnio 2000 złotych netto. Ponad 25% przedstawicieli tego zawodu zarabiają powyżej 2700 złotych netto. Z kolei osoby prowadzące własną działalność miesięcznie osiągają dochody wynoszące średnio powyżej 2700 złotych. Zarobki 25% korektorów przewyższają 3900 złotych.

Edytorzy bardzo często pracują zdalnie, ponieważ ich obowiązku umożliwiają pracę przez komputer w domu.

Ile zarabia edytor – podział na województwa

Najwięcej zarabiają korektorzy z województwa mazowieckiego i jest to ok. 2900 złotych netto, pomorskiego i małopolskiego (ok. 2300 złotych netto) oraz wielkopolskiego, gdzie średnia to ok. 2280 złotych netto.

Natomiast najmniej z województwa lubelskiego (ok. 1880 złotych netto), lubuskiego – ok. 1800 złotych netto oraz podkarpackiego, gdzie średnia to ok. 1770 złotych netto.

Najlepiej zarabiają korektorzy z Warszawy, gdzie średnio edytorzy zarabiają 3000 złotych netto miesięcznie, Poznania (ok. 2400 złotych) oraz Gdańska (średnio 2300 złotych).

Jednak należy pamiętać, że to, ile zarabia korektor, jest kwestią indywidualną, każdy inaczej wycenia swoją pracę i każde zlecenie jest inne. Więcej kosztować będzie tekst pilny, który wymaga dużych nakładów pracy, natomiast stali klienci często mogą liczyć na rabaty. Dlatego trudno jednoznacznie określić, ile zarabia korektor w Polsce. Stawki są ruchome.

Czym różni się korekta od redakcji?

Bardzo często osoby zlecające korektę tekstu nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę oczekują od zleceniobiorcy redakcji. Czym więc różni się praca korektora od pracy redaktora?

Korektor

Korektor zajmuje się w tekście poprawą błędów językowych – ortograficznych, składniowych, interpunkcyjnych, fleksyjnych itp. Nie zajmuje się sugerowaniem podziału akapitu, zmiany tytułu rozdziału, nie bada wątków – dla niego najważniejsze jest pozbycie się błędów. Nie może on ingerować w styl autora, jeżeli tekst jest poprawny pod względem językowym.

Redaktor

Z kolei redaktor może zdecydowanie bardziej ingerować w tekst. Musi sprawdzić, czy wszystkie wątki się zgadzają, czy każdy podjęty temat jest zrozumiały, sprawdza, czy śródtytuły pasują do treści, robi wszystko, aby czytelnik zrozumiał, o czym czyta, i nie pogubił się. Praca redaktora jest trudniejsza, jednak tak naprawdę korektorzy bardzo często łączą te dwie czynności i wykonują również redakcję.

Czym cechuje się dobry edytor?

Korektor powinien mieć przede wszystkim rozległą wiedzę na temat języka polskiego. Musi być nastawiony na ciągłą naukę – niestety prawda jest taka, że język nie staje w miejscu, ewoluuje, zmienia się, a osoba na tym stanowisku musi mieć świadomość tego, co się z nim dzieje.

Poza tym z pewnością przydatne jest również wprawne oko, któremu nie umkną żadne literówki. Konieczna jest też staranność, skrupulatność, umiejętność maksymalnej koncentracji na zadaniu i dużo cierpliwości. Wszystkie te cechy mają wpływ na to ile zarabia korektor.

Edytor – wymagania do pracy

Po analizie ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można wywnioskować, że od korektorów wymaga się wykształcenia wyższego (filologia polska, dziennikarstwo, edytorstwo), doświadczenia zawodowego, doskonałej znajomości języka polskiego, staranności, dobrej organizacji czasu pracy, zainteresowania rynkiem czytelniczym, umiejętności pracy pod presją czasu czy znajomości pakietu MS Office.

Żaden dostępny program nie jest w stanie aktualnie zastąpić korektorów, jeżeli więc chcemy, aby nasz tekst był dobrze opracowany, warto się do nich zwrócić. Pamiętajmy jednak, że korektor nie jest maszyną, dlatego jemu również zdarza się popełniać nieświadome błędy. Nie ma w tym nic złego.

Warunki i możliwości zatrudnienia

Miejscem pracy specjalisty redaktora jest pomieszczenie zamknięte – redakcja, wydawnictwo lub praca zdalna w domu, czyli tak zwana praca zdalna. Jest to stanowisko samodzielne, pod nadzorem. Czas pracy zazwyczaj ośmiogodzinny lub nienormowany. W zawodzie tym, mogą pracować osoby niepełnosprawne ruchowo, jedynym przeciwwskazaniem jest poważna wada wzroku. Jest to praca siedząca, wykonywana przy komputerze.

Specjalista edytor może pracować, np.: w wydawnictwie, redakcji gazety, pisma, stacji telewizyjnej lub radiowej, a także wraz z rozwojem internetu – w portalach internetowych.

Podsumowanie

Praca edytora może wydawać się łatwa i przyjemna, jednak wymaga bardzo dużej skrupulatności w wykonywanych zadaniach. Każdy błąd może zostać wychwycony przez potencjalnego czytelnika.

Dlatego właśnie praca edytora jest w redakcji tak ważna. Odpowiada on za kontrolę poprawności wszystkich tekstów, które mają zostać opublikowane, a tym samym za poziom danego wydawnictwa.


Pytania i odpowiedzi

Czy do pracy edytora trzeba mieć wykształcenie?

Nie jest ono konieczne, jednak z pewnością mile widziane. Osoby bez doświadczenia i odpowiedniego wykształcenia, które starają się o pracę edytora powinny wykazać się odpowiednimi kompetencjami.

Dobrym momentem, na możliwość wykazania się, jest bardzo dobre wykonanie testów próbnych lub pomyślne przejście okresu próbnego. W tym czasie osoba, która chce wykonywać pracę edytora powinna wykazać się jak najlepszymi cechami i zaangażowaniem.


Czy edytor może zostać tłumaczem?

W roli tłumacza bardzo chętnie zatrudnia się osoby, które w swojej karierze miały okazje zostać edytorem. Szczególnie dobrze takie osoby mogą sprawdzić się podczas tłumaczenia książek.

Dobry tłumacz nie powinien charakteryzować się tylko biegłą znajomością języka obcego, ale również języka ojczystego. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych błędów w tłumaczeniu, które mogą wynikać z niedostatecznej znajomości języka.


Na jakie studia najlepiej się wybrać, jeśli chce się być edytorem?

Najbardziej poszukiwane kierunki w tym zawodzie to filologia polska i dziennikarstwo. Filologia polska pozwala na wybranie kierunku edytorskiego, który szkoli studentów dokładnie w tym kierunku.

Na zajęciach specjalnościowych z edytorstwa studenci poznają wszystkie techniki odpowiedniej edycji tekstu. Bardzo często potrafią oni również dobrze obsługiwać programy składu oraz dokonywać edycji bezpośrednio w plikach PDF.


Czy edytor może pracować tylko w wydawnictwie?

Nie. Możliwości pracy edytora są bardzo szerokie. Może on pracować w wydawnictwie, przy poprawianiu książek, ale także w czasopismach i gazetach.

Coraz bardziej popularne jest również zatrudnianie edytorów na portalach internetowych. Dbają oni o poprawność gramatyczną i ortograficzną wpisów, dodawanych przez redaktorów.


Czy praca edytora wiąże się z presją czasu?

Zdecydowanie tak. Zarówno wydawnictwa jak i redakcje mają określone terminy druków i wydań. Zadaniem dobrego edytora jest dokonać poprawek przed ostatecznym terminem.

Bardzo często edytorzy dokonują pierwszej poprawki w świeżo napisanym tekście, a później, podczas tak zwanego drugiego czytania, dokonują drugiej korekty – już raz poprawionego tekstu. Wszystko po to, by uniknąć jak największej ilości błędów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Lokata Wiosenna 3,5%” w Idea Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019

Promocja: „Lokata Wiosenna 3,5%” w Idea Banku

Podstawowy rachunek płatniczy BGŻ BNP Paribas
Banki
author
Dominika Sobieraj
14 lutego 2019

Podstawowy rachunek płatniczy BGŻ BNP Paribas

Biuro paszportowe w Starogardzie Gdańskim
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Starogardzie Gdańskim

Jak otrzymać bon zasiedleniowy 2020?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
28 lutego 2020

Jak otrzymać bon zasiedleniowy 2020?

Porównaj