Ile zarabia elektromechanik?

Ile zarabia elektromechanik?

author
Sandra Tessmer
14 grudnia 2019

Praca elektromechanika wymaga szczególnego wykształcenia i dużego nakładu zaangażowania ze strony pracownika. Okazuje się jednak, że dzięki temu można dostać naprawdę godziwe wynagrodzenie. Sprawdziliśmy, ile zarabia elektromechanik.

Ile zarabia elektromechanik?

Praca elektromechanika może mieć różne zastosowanie, które w zależności od branży polega na projektowaniu, wytwarzaniu, obsłudze albo naprawie urządzeń elektrycznych, takich jak artykuły RTV i AGD lub różnego rodzaju maszyny i sprzęt diagnostyczny. Jego wiedza pozwala na to, aby poprawnie zdiagnozować sprzęt, znaleźć przyczynę awarii i usumąć ją.

Elektromechanik – zarobki

Zdecydowana większość osób, wykonujących ten zawód, stanowią mężczyźni. Statystyki z 2017% pokazały, że odsetek kobiet, które pracuję w tym zawodzie wynosi 1%. Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma rodzaj umowy. 95% pracowników zatrudnionych w 2017 roku było zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wysokość pensji brutto dla pracowników zatrudnionych na umowie o pracę wynosi 4300 zł brutto.

Jaka w tej sytuacji będzie kwota netto? W przypadku umowy o pracę będzie to ok. 3000 zł, umowy-zlecenia – 3200 zł, a umowy o dzieło – 3600 zł. Co czwarty doświadczony elektromechanik zarabiał ponad 5400 zł brutto. Zarobki najlepszych przekraczają 7500 zł brutto.

Kim jest elektromechanik?

Elektromechanik to, w dużym uproszczeniu, osoba zajmująca się projektowaniem, wykonywaniem, obsługą i naprawą różnego rodzaju urządzeń elektrycznych – od sprzętów gospodarstwa domowego, przez instalacje elektryczne w samochodzie, a kończąc na zaawansowanych maszynach i urządzeniach.

Doświadczeni elektromechanicy to również osoby, które są bardzo cenione w branży motoryzacyjnej. Badają i analizują stan techniczny instalacji elektrycznej pojazdu oraz poszukują nieprawidłowości. Elektromechanik jest w stanie określić stan techniczny instalacj oraz wyeliminować wszelkie uszkodzenia. Dlatego też elektromechanik może pracować zarówno jako diagnosta, jak i pracownik serwisu.

Specjalizacje elektromechaników

Elektromechanik to specjalista. Wykonuje obsługuje i naprawnia różnego rodzaju urządzenia elektryczne, które mogą mieć zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Elektromechanika może mieć różne specjalizacje:

  1. Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego
  2. Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych
  3. Elektromechanik pojazdów samochodowych

Każda ze specjalizacji wymaga innych umiejętności, są jednak takie, które powinny być podstawą w każdej specjalizacji:

  1. Dokonywanie przeglądu technicznego urządzenia elektrycznego
  2. Montowanie i demontowanie podzespołów elektrycznych i mechanicznych
  3. Konserwowanie i naprawianie sprzętu
  4. Instalowanie urządzeń elektrycznych

W tym zawodzie szczególnie odnajdą się osoby, które dobrze czują się w zagadnieniach z nauk ścisłych. Ważne jest jednak, aby dana osoba miała w sobie stałą chęć do samorealizacji.

Kwalifikacje i obowiązki elektromechanika

Tytuł elektromechanika można zdobyć na różne sposoby. W trakcie studiów inżynierskich lub podczas nauki w technikum. Pracodawcy zwykle oczekują od kandydatów wykształcenia kierunkowego.

Świadectwo oraz dyplom stanowią dowód, że potencjalny pracownik posiada wiedzę specjalistyczną z zakresu elektryki, elektroniki i mechaniki pojazdowej. Przygotowanie teoretyczne jest niezbędne podczas wykonywania obowiązków, takich jak:

Rozległa wiedza elektromechaników umożliwia im weryfikacje stanu technicznego samochodów, wyposażonych w elementy sterowane elektrocznicznie. Sytuacja na rynku pracy jest dla elektromechaników sprzyjająca, a zapotrzebowanie na dobrych fachowców coraz większe.

Elektromechanicy pracują w autoryzowanych lub nieautoryzowanych stacjach obsługi i kontroli pojazdów oraz w punktach napraw.

Absolwenci elektrotechniki mogą liczyć na atrakcyjne zarobki w ciągu pierwszych lat pracy.

Wymagania i warunki do pracy w zawodzie

Miejscem pracy elektromachaników są serwisy, stacje diagnostyczne i inne placówki. W takich miejscach przeprowadza się prace diagnostyczne i naprawcze. Jeśli jednak elektromechanik zajmuje się inną działalnością, ktora nie jest związana z naprawą samochodów – jego warunki prace mogą być zupełnie inne.

Stacje diagnostyczne, serwisy autoryzowane i prywatne na terenie całego kraju stwarzają możliwości zatrudnienia dla elektromechaników, zainteresowanych pracą w branży motoryzacyjnej.

Podsumowanie

Zawód elektromechanika to zawód wymagający specyficznego wykształcenia oraz chęci stałęgo kształcenia się. Jednak osoby, które zdecydują się na podjęcie tej drogi mogą liczyć na wysokie zarobki oraz na pracę, która pozwoli im się rozwijać.

Elektromechanicy odnajdują pracę w wielu dziedzinach zawodowych, nie tylko w specjalistycznych warsztatach. Jest to kierunek bardzo szeroki, który pozwala na bardzo duże możliwości rozwoju dla zainteresowanych.

Pytania i odpowiedzi

Czy elektromechanik musi mieć wykształcenie?

Tak. Aby podjąć pracę na stanowisku elektromechanika trzeba legitymować się dyplomem ukończenia szkoły średniej, najlepiej samochodowej o specjalności elektromechanicznej.


Ile zarabia elektromechanik w Niemczech?

Zgodnie ze statystykami, które zostały przedstawione przez Federalny Urząd Pracy, średnie wynagrodzenie w tym zawodzie to 2810 euro miesięcznie. Kwota ta może być jednak różna w zależności od regionu zatrunienia.

Istotna jest również kwestia wieku. Mechanicy poniżej 25 roku życia mogą liczyć na średni zarobek o kwocie rzędu 2231 euro. Z kolei starsi i bardziej doświadczeni specjaliści zapisują na swoim koncie średnio 3100 euro brutto miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Pan elektromechanik
Pan elektromechanik
2021-03-07 22:08:53

To go zwolnij i sam się zabierz za tą niewdzięczna pracę.

2019-12-18 15:15:03

U nas elektromechanik samochodowy pracujący 8h dziennie i co 2 sobotę 5 h zarabia od 5 tys. do 6.tys na rękę i też mu źle i ciągle narzeka

Podobne artykuły

Korpus Solidarności – promocja wolontariatu
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
09 lipca 2018

Korpus Solidarności – promocja wolontariatu

Kredyt samochodowy Zamość
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
15 listopada 2017

Kredyt samochodowy Zamość

Bank Spółdzielczy w Wysokiej sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
18 września 2019

Bank Spółdzielczy w Wysokiej sesje przychodzące i wychodzące

Darmowa pożyczka w Vivus.pl na 60 dni
Wpisy
autor wpisu
Katarzyna_Meyer
02 czerwca 2016

Darmowa pożyczka w Vivus.pl na 60 dni

Porównaj