Ile zarabia funkcjonariusz straży granicznej?

Ile zarabia funkcjonariusz straży granicznej?

author
Sandra Tessmer
05 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Straż graniczna to umundurowana i uzbrojona formacja, której głównym zadaniem jest ochrona granic Rzeczypospolitej Polskiej oraz kontrola ruchu granicznego. Nazwa Straż Graniczna jest zarezerwowana wyłącznie dla tej formacji. Jest ona także zaliczana do organów ścigania. Sprawdzamy, ile zarabiają funkcjonariusze w tej służbie.

Ile zarabia funkcjonariusz straży granicznej?

W ostatnich praca w Straży Granicznej przyciąga coraz więcej chętnych. Wynika to z wyobrażeń, że praca w tym zawodzie polega na walce z nielegalnym przerzutem imigrantów, alkoholu, a nawet materiałów radioaktywnych.

Straż graniczna – zarobki

Podczas szkolenia kursant otrzymuje ok. 2000 zł netto, natomiast po podjęciu służby jego zarobki wynoszą średnio ok. 2500 zł netto. Według danych serwisów internetowych z lutego 2018 roku, mediana wynagrodzeń w Straży Granicznej wynosi 5165 zł brutto (oznacza to, że 50% strażników granicznych zarabia mniej, a 50% — więcej).

W 2018 r. związki zawodowe służb mundurowych wynegocjowały z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podwyżki dla strażników w wysokości ok. 655 zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że pensja strażników wynosi ok.  5820 zł brutto.

Czym zajmuje się straż graniczna?

Straż graniczna to organ ścigania, który zajmuje się ochroną granic państwa na lądzie, morzu oraz częściowo w powietrzu. Zajmują się także kontrolą ruchu granicznego oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Do ustawowych obowiązków Straży Granicznej należy m.in.:

 1. organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego;
 2. kontrola przestrzegania przepisów dotyczących wjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce;
 3. zwalczanie przestępczości związanej z nielegalną migracją;
 4. wydawanie zezwoleń na przekraczanie granicy państwowej (w tym wiz);
 5. osadzanie i utrzymywanie znaków granicznych na lądzie;
 6. nadzór nad eksploatacją polskich obszarów morskich oraz przestrzeganiem przez statki przepisów obowiązujących na tych obszarach;
 7. zapobieganie transportowaniu przez granicę państwową odpadów, szkodliwych substancji chemicznych oraz materiałów jądrowych i promieniotwórczych (bez zezwolenia);
 8. zapobieganie przemieszczaniu przez granicę państwową środków odurzających i substancji psychotropowych oraz broni, amunicji i materiałów wybuchowych (bez zezwolenia).

Straż Graniczna ma na wyposażeniu różne rodzaje broni oraz skutery śnieżne, pojazdy, posiadające termowizory i noktowizory, okręty patrolowe, poduszkowce, helikoptery oraz samoloty. Straż Graniczna odgrywa szczególną rolę na wschodniej granicy Polski, ponieważ jest to zewnętrzna granica Unii Europejskiej oraz strefy Schengen.

Jakim uzbrojeniem dysponuje straż graniczna?

Uzbrojenie Straży Granicznej określono w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 maja 2014. Zgodnie z nim na uzbrojenie SG składa się:

"

 1. broń palna: pistolety, rewolwery, broń gładkolufowa, pistolety maszynowe, karabinki, karabiny oraz karabiny maszynowe;
 2. środki przymusu bezpośredniego: kajdanki, kaftany bezpieczeństwa, pasy obezwładniające, siatki obezwładniające, kaski zabezpieczające, pałki służbowe, psy służbowe, pociski niepenetracyjne, chemiczne środki obezwładniające (w postaci: ręcznych miotaczy substancji obezwładniających, granatów łzawiących lub innych urządzeń przeznaczonych do miotania środków obezwładniających);
 3. przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, kolczatki drogowe i inne środki służące do zatrzymywania oraz unieruchamiania pojazdów mechanicznych, pojazdy służbowe, środki przeznaczone do pokonywania zamknięć i innych przeszkód, w tym materiały wybuchowe, środki pirotechniczne o właściwościach ogłuszających lub olśniewających;
 4. wyrzutnie siatek obezwładniających;
 5. amunicja do broni palnej, kartridże do paralizatorów elektrycznych oraz naboje do wyrzutni siatek.

SG dysponuje również bronią osobistą, do której należą między innymi: pistolet typu Walther P99, USP, Glock 17, jak i również pistolet maszynowy PM-98, czy też strzelba gładkolufowa Mossberg 500, karabin wyborowy SWD.

Służba graniczna w liczbach i informacje prawne

Według danych przedstawionych przez Komendę Główną Straży Granicznej w formacji służy obecnie łącznie ponad 14 800 funkcjonariuszy (w tym prawie ¼ stanowią kobiety) oraz prawie 3500 pracowników cywilnych.

Ponadto Straż Graniczna ma do dyspozycji: 549 motocykli, 205 quadów, 38 Schengenbusów, 58 skuterów śnieżnych, 260 psów służbowych różnych specjalności oraz 8 koni służbowych.

Powyższymi siłami i środkami Straż Graniczna ochrania 3511 km granicy (lądowej) oraz obsługuje 70 przejść granicznych, w tym 18 przejść lotniczych, 19 drogowych, 14 kolejowych, 1 rzeczne (z Białorusią) oraz 18 morskich przejść granicznych.

Regulacje prawne

Od kilku lat realizowany jest proces dostosowania systemu ochrony granicy do standardów wspólnotowych. Ramy prawne dla tego procesu, którego ostatecznym celem było uzyskanie przez Polskę członkostwa w grupie państw Schengen, określone zostały w aktach europejskich, takich jak:

Podstawowym wymogiem członkostwa w Unii Europejskiej było przyjęcie przez Polskę dorobku prawnego UE wraz z dorobkiem Schengen. W celu wypełnienia tych warunków w Komendzie Głównej Straży Granicznej opracowano Program zagospodarowania granicy państwowej na lata 2003-2005, zgodny ze Strategią Zintegrowanego Zarządzania Granicą.

Efektem działań dostosowawczych jest m.in. nowelizacja Ustawy o Straży Granicznej z 2001 roku, zwiększająca uprawnienia i zasięg działania SG.

Podsumowanie

Straż graniczna ma szerokie spektrum uprawnień. Przede wszystkim mogą zatrzymywać podejrzanych nie tylko na granicach kraju, ale także wewnątrz. Do uprawnień strażników granicznych należą między innymi: sprawdzanie dokumentów kierowców oraz pasażerów, przeszukanie samochodów, nałożenie kar kierowcom, którzy prowadzą pojazd bez odpowiednich dokumentów.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny a kredyt konsumencki

Osoby, które planują wzięcie kredytu często stają przed trudnym wyborem oferty. Nic dziwnego, skoro na rynku finansowym znaleźć możemy tak wiele różnych rodzajów kredytów. Zatem zanim dokonamy wyboru konkretnej oferty, warto dowiedzieć się, na czym polega każda z nich. W poniższym artykule sprawdzamy, na czym polegają kredyty konsumencie i czym na tle pozostałych wyróżnia się kredyt konsolidacyjny.

author
Aleksandra Gościnna
24 maja 2023
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bank Millenium poszerza swoją ofertę finansową

Oferta Banku Millennium uległa zmianie. Instytucja udostępniła swoim Klientom nowy produkt finansowy jakim jest Program Inwestycyjny Millennium. Rozwiązanie pozwala na inwestowanie na międzynarodowych rynkach kapitałowych.

author
Patryk Byczek
20 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje zoo w Gdańsku?

Gdańskie zoo to największy ogród zoologiczny w Polsce. Miejsce to rokrocznie przyciąga setki tysięcy Polaków chcących lepiej zapoznać się z tajnikami życia zwierząt, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Za wstęp do zoo zapłacimy od 10 do 30 zł. Sprawdź cennik na konkretny miesiąc.

author
Dominika Byczek
16 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bezpłatny webinar w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska zaprasza do rejestrowania się na bezpłatny webinar dotyczący ścieżki eksportu żywności z Polski w czasie recesji wywołanej epidemią COVID-19. Podczas wydarzenia poruszone zostaną tematy dotyczące wyzwań i utrudnień na granicach oraz obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa, które mogą dotknąć polski eksport żywności.

author
Patryk Byczek
13 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Skórzewie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w  Skórzewie – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Inspektorat ZUS w Drawsku Pomorskim

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Drawsku Pomorskim: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
15 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj