Ile zarabia hematolog?

Ile zarabia hematolog?

author
Sandra Tessmer
01 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Hematologia jest wyjątkowo ważną nauką, ponieważ krew odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie. Hematolog natomiast to specjalista, do którego możemy zostać skierowani przez lekarza rodzinnego na przykład z powodu niepokojących wyników badania krwi. Sprawdzamy, ile zarabiają specjaliści w tej dziedzinie.

Ile zarabia hematolog?

Hematologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami krwi i układu krwiotwórczego, a także dziedzina naukowa zajmująca się badaniami z tego zakresu w stanach zdrowia i choroby.

Hematolog – zarobki

W Wielkopolsce lekarz hematolog otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie w wysokości 2851 złotych brutto. Nieznacznie niższą zasadniczą pensję – 2833 zł – mają lekarze hematolodzy województwa podlaskiego. Najwyższą zasadniczą płacę ma lekarz w województwie opolskim i jest to 3488 zł.

Wynagrodzenie łączne (z dodatkami) lekarzy z Wielkopolski wynosi 4913 zł brutto, a z opolskiego 6306 zł. Po doliczeniu dodatków najmniej dostanie lekarz hematolog w województwie kujawsko-pomorskim – 3732 zł.

Czym zajmuje się hematolog?

Lekarz hematolog to specjalista hematologii. Hematologia to dość młoda (jej szybki rozwój nastąpił w połowie XX wieku), ale niezwykle dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Wzrost zainteresowania nią wynika po części z rosnącej liczby chorych na schorzenia krwi i układu krwiotwórczego. Trzeba przy tym pamiętać, że często schorzenia krwi i układu krwiotwórczego mogą być również sygnałem innych chorób.

Jakie badania może zlecić hematolog?

Hematologia bazuje przede wszystkim na analizie krwi. Często już z podstawowej morfologii krwi, gdzie oznacza się liczbę krwinek czerwonych, krwinek białych, stężenie hemoglobiny, ilość hematokrytu oraz inne parametry np. płytki krwi, OB lub CRP, lekarz może wywnioskować, że ma do czynienia z niedoborami żelaza, stanem zapalnym, przewlekłym zakażeniem lub chorobami autoimmunologicznymi.

By postawić prawidłową diagnozę konieczne jest często wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych, np. biochemii krwi, gdzie analizuje się skład osocza krwi (czyli bada się m.in. poziom kreatyniny, mocznika, glukozy, elektrolitów, bilirubiny, amylazy) i rozmazu (dzięki któremu można potwierdzić lub wykluczyć m.in. zakażenia wirusowe, bakteryjne bądź grzybicze, choroby zakaźne, zaburzenia szpiku kostnego lub niedoczynność tarczycy). Hematolog może też skierować na badania szpiku kostnego, biopsję szpiku kostnego lub biopsję węzłów chłonnych, ale też na tak podstawowe badania jak prześwietlenie klatki piersiowej czy wykonanie badania ultrasonograficznego.

Jakie schorzenia leczy hematolog?

Do hematologa trafiają najczęściej osoby, które wykonały ogólne badanie krwi, a wyniki wyszły nieprawidłowe. Na początku lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, pyta nie tylko o przebyte w przeszłości choroby, czy występujące schorzenia w rodzinie, ale też o tryb życia, czyli o dietę i aktywność fizyczną.

Najlepiej spisać sobie wcześniej wszystkie objawy, z którymi mamy do czynienia, bo nawet tak z pozoru błahe symptomy, jak drażliwość, senność, łamliwe paznokcie, wypadające włosy czy bóle głowy, mogą stanowić dla lekarza istotną informację o tym, że cierpimy np. na jedną z najczęściej występujących chorób z zakresu hematologii, czyli niedokrwistość.

Inne schorzenia krwi i układu krwiotwórczego, którymi zajmuje się hematologia to:

 1. niedokrwistość hemolityczna,
 2. niedokrwistość megaloblastyczne,
 3. niedokrwistość aplastyczna,
 4. niedokrwistość Addisona-Biermera
 5. ostre białaczki szpikowe,
 6. ostre białaczki limfoblastyczne,
 7. białaczki przewlekłe,
 8. ziarnica złośliwa,
 9. chłoniaki nieziarnicze,
 10. szpiczak mnogi
 11. skazy krwotoczne (naczyniowe, płytkowe, osoczowe wrodzone i osoczowe nabyte),
 12. nadkrwistość,
 13. leukopenia,
 14. nadpłytkowość samoistna,
 15. trombofilia (nadkrzepliwość),
 16. granulocytopenia,
 17. agranulocytoza,
 18. mastocytoza układowa,
 19. mielofibroza,

Niektóre schorzenia z zakresu hematologii są w miarę łatwe do zdiagnozowania i proste w leczeniu, a co najważniejsze nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta. Np. przy niedokrwistości z powodu niedoborów żelaza należy rozpocząć jego suplementację, a jednocześnie hematolog może zlecić wizytę u innych specjalistów, m.in. u ginekologa, jeśli istnieje podejrzenie, że niedobór żelaza wynika ze zbyt obfitych miesiączek.

Natomiast inne wymagają dostosowanie leczenia do rodzaju choroby, stadium jej zaawansowania, ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku chłoniaków często stosuje się chemioterapię, terapię przeciwciałem monoklonalnym, radioterapię. Przy białaczkach, oczywiście w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby, sprawdza się chemioterapia oraz przeszczep szpiku od dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego. Przy czym hematolog w takich wypadkach współpracuje z lekarzami innych specjalizacji m.in. onkologii, transplantologii, immunologii.

Jak przygotować się do wizyty?

Wizyta u lekarza hematologa nie wymaga szczególnych przygotowań. Specjalista przede wszystkim będzie chciał przeprowadzić wywiad, by uzyskać informacje na temat chorób i dolegliwości oraz chorób występujących w rodzinie. Jeśli przed wizytą u hematologa wykonywaliśmy jakieś badania krwi, warto zabrać je ze sobą, podobnie jak wypisy ze szpitali czy inne dokumenty poświadczające stan naszego zdrowia i przebyte choroby.

Hematolog – wymagania do pracy

Dostęp do wykonywania zawodu lekarza specjalisty otwiera dyplom ukończenia wyższej uczelni medycznej na adekwatnym do wybranej specjalności kierunku, w tym przypadku będzie to hematologia. Kształcenie trwa aż 6 lat, o rok dłużej niż na większości kierunków humanistycznych, technicznych, czy przyrodniczych. Prawo wykonywania zawodu, uprawniające do podjęcia praktyki zawodowej otrzymuje się jednak dopiero po ukończeniu tak zwanej specjalizacji, która obejmuje praktyki i zajęcia teoretyczne.

Po spełnieniu tych dwóch wymogów absolwent otrzymuje tytuł dyplomowanego lekarza hematologa. Może kontynuować także naukę w ramach specjalizacji II stopnia, a wtedy może liczyć na większe zarobki. Osoba zainteresowana pracą w charakterze lekarza musi odznaczać się także określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi.

Miejscem pracy lekarza, w zależności od podjętej przez niego specjalności może być przestrzeń prywatnego gabinetu, przychodni publicznej, lub szpitala. Możliwości zatrudnienia dla dyplomowanych lekarzy gwarantują wymienione wyżej placówki prywatne i publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Podsumowanie

Hematologia, choć jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, jest bardzo ważna dla współczesnej diagnostyki. Pozwala na rozpoznawanie i leczenie wielu ciężkich chorób, które w początkowym stadium są łatwiejsze do wyleczenia. Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin medycyny, tak i w przypadku hematologii forma leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju choroby czy dolegliwości oraz stopnia jej zaawansowania.

Aby zostać lekarzem hematologiem potrzebne są odpowiednie wykształcenie i predyspozycje psychiczne. Lekarz powinien zawsze być nastawiony przede wszystkim na najwyższe dobro pacjenta i w pierwszej kolejności dbać o jego dobrostan. Właśnie to sprawia, że wielu lekarzy możemy zaliczyć do grona świetnych specjalistów w swojej dziedzinie – także hematologii.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Jelczu-Laskowicach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Jelczu-Laskowicach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Licytacja nieruchomości

Jednym ze sposobów dochodzenia należności dłużnika jest egzekucja należących do niego nieruchomości. Zgodnie z polskim prawem są one sprzedawane w drodze publicznych licytacji. Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące licytacji nieruchomości w jednym miejscu. 

author
Dominika Byczek
02 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Jasło

Potrzebujesz szybkiej pożyczki w Jaśle? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

T-Mobile Usługi Bankowe w Katowicach

T-Mobile Usługi Bankowe oferuje swoim Klientom usługi i produkty przygotowane przez sieć komórkową T-Mobile oraz Alior Bank.  Sprawdzamy dane oddziału T-Mobile Usługi Bankowe w Katowicach.

author
Patryk Byczek
07 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Wymień walutę na samochód” w Santander Bank Polska

W Santander Banku Polska obowiązuje promocja, w której Klienci indywidualni mogą wygrać samochód Volkswagen Polo, zaś Przedsiębiorcy Volkswagen Passat Comfortline. Warunkiem jest skorzystanie z Kantoru Santander. Promocyjna loteria trwa do 30 listopada 2018 roku.

author
Patryk Byczek
25 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Millennium przedłuża programy gwarancyjne do końca 2021 roku

Bank Millennium poinformował w komunikacie prasowym o przedłużeniu (do końca roku) programów gwarancyjnych BGK oferowanych za pośrednictwem banku. W ramach pakietu firmy mają możliwość skorzystania z gwarancji de minimis, kredytowych i faktoringowych gwarancji płynnościowych oraz gwarancji leasingowych. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
15 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj