Ile zarabia ginekolog?

Ile zarabia ginekolog?

author
Sandra Tessmer
20 września 2019

Położnik ginekolog jest specjalistą, którego podstawowym zadaniem jest sprawowanie opieki lekarskiej nad kobietą w każdym okresie jej życia. Sprawdzamy, ile zarabiają ginekolodzy.

Ile zarabia ginekolog?

Ginekolog jest specjalistą w dziedzinie zdrowia kobiecych narządów płciowych. Wizyty u tego konkretnego lekarza są nieodłączną częścią życia kobiety od okresu dojrzewania. Wizyty obejmują nie tylko leczenie chorób, ale też ich profilaktykę, czyli zapobieganie ich powstawaniu i rozwojowi.

Ginekolog – zarobki

Lekarze pracujący w jednym miejscu należą dzisiaj do prawdziwej rzadkości. Poziom dochodów lekarzy jest ogromnie zróżnicowany i zależy od ich specjalizacji. Profesorowie medycyny zarabiają kilkunastokrotnie więcej niż rezydenci w trakcie specjalizacji. Z drugiej strony, dyrektorzy szpitali często zarabiają mniej niż niektórzy zatrudniani przez nich specjaliści.

Ile zarabia ginekolog w szpitalu?

Młodzi lekarze pracujący w publicznej służbie zdrowia nie mogą liczyć na niższe zarobki, niż osoby z dużym doświadczeniem. Wysokość wynagrodzenia miesięcznego ginekologa onkologicznego wynosi w pierwszych dwóch latach rezydentury 3602 zł brutto, po dwóch latach rezydentury kwota ta wzrasta do 3890 zł brutto. Średnio wynagrodzenie ginekologów waha się w granicach między 3500 a 5000. zł brutto.

Dla przykładu, w Wojewódzkim Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Opolu rezydent potrafi zarobić co miesiąc nawet 7 000 zł netto. A ginekolog-położnik zatrudniony w tej samej placówce na etacie dostaje co miesiąc, po wliczeniu dyżurów, stażu pracy i tym podobnych, od 8000 do 12 000 zł.

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.

Badaniu ginekologicznemu powinna poddać się każda kobieta, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie. Takie badanie powinno składać się z następujących elementów:

 1. Zebranie wywiadu dotyczącego objawów i schorzeń występujących w przeszłości i w rodzinie, a także dane dotyczące cyklu miesiączkowego, informacje na temat współżycia czy występowania innych niepokojących objawów. Ważne jest też uzyskanie informacji na temat wykonywania przez pacjentkę badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy i raka sutka.
 2. Badanie piersi – powinno być wykonywane przy każdej wizycie. Lekarz ginekolog powinien nauczyć i skontrolować prawidłowe wykonywanie przez kobietę samobadania piersi.
 3. Badanie pacjentki – stricte ginekologiczne mające ocenić szyjkę macicy, macicę i ewentualnie inne patologie w miednicy mniejszej; badanie tarczy szyjki macicy.
 4. W razie konieczności zlecenie badań dodatkowych, np. laboratoryjnych i obrazowych.

Praca ginekologa nierozerwalnie wiąże się z położnictwem, które skupia się na okresie ciąży, porodzie oraz połogu. Oznacza to, że każdy ginekolog może świadczyć opiekę lekarską nad kobietą ciężarną, odebrać poród oraz zająć się świeżo upieczoną mamą i jej dzieckiem po porodzie.

Lekarz ginekolog – specjalizacje

Ginekologia jest szeroką dziedziną medycyny, nie dziwi więc, że w jej ramach powstało kilka podspecjalizacji:

 1. Ginekologia endokrynologiczna – diagnozuje i leczy zaburzenia hormonalne u kobiet, w tym nieregularne miesiączkowanie oraz objawy związane z okresem menopauzy,
 2. Ginekologia onkologiczna – skupia się na chorobach nowotworowych układu rozrodczego kobiet,
 3. Ginekologia dziecięca – zajmuje się problemami ginekologicznymi dzieci i nastolatek do ukończenia 18. roku życia,
 4. Ginekologia estetyczna – dziedzina medycyny skupiająca się na poprawie wyglądu i funkcjonalności kobiecych narządów płciowych. Ginekolodzy estetyczni wykonują zabiegi chirurgiczne, a także z wykorzystaniem nowoczesnych laserów

Pierwszą z nich jest ginekologia endokrynologiczna, która przypomina pod wieloma aspektami pracę endokrynologa.

Drugą specjalizacją jest ginekologia onkologiczna, która skupia się na chorobach nowotworowych. Ginekologowie dziecięcy natomiast zajmują się leczeniem dzieci i nastolatek, które nie ukończyły 18 roku życia.

Ginekolodzy estetyczni natomiast zajmują się poprawą wyglądu narządów rodnych oraz ich funkcjonalności. Lekarze w tej specjalizacji pracują z wykorzystaniem nowoczesnych laserów.

Jakie badania może zalecić ginekolog?

W czasie wizyty ginekologicznej ginekolog może zlecić:

 1. badania krwi,
 2. badanie cytologiczne,
 3. wymaz czystości pochwy,
 4. USG brzucha,
 5. USG piersi,
 6. mammografię,
 7. tomografię komputerową,
 8. urografię,
 9. cystoskopię,
 10. badanie urodynamiczne,
 11. rezonans magnetyczny

Pierwszym badaniem, jakie zazwyczaj zleca ginekolog, jest badanie krwi. Jest ono w stanie pokazać wszelkie nieprawidłowości hormonalne. Innymi badaniami są: cytologia, wymazy oraz USG.

Większość lekarzy wykonuje również mammografię oraz urografię. Rzadziej wykonywane badania to tomografia, cystoskopia oraz badanie urodynamiczne. Czasem również lekarze zlecają wykonanie rezonansu magnetycznego.

Kiedy należy wybrać się do ginekologa?

Każda kobieta powinna odbywać regularne wizyty u ginekologa. Pierwsza powinna się odbyć po ukończeniu 16. roku życia lub gdy rozpoczęto współżycie. Również jeżeli planujemy rozpocząć współżycie, warto wybrać się do tego specjalisty, aby sprawdzić stan swojego zdrowia i dobrać odpowiednią formę antykoncepcji.

Wiele kobiet zgłasza się do ginekologa, gdy odczuwa dolegliwości ze strony układu rozrodczego, takie jak:

 1. ból w podbrzuszu,
 2. pieczenie i świąd sromu i pochwy,
 3. upławy,
 4. bóle piersi,
 5. nieregularne krwawienia,
 6. zbyt obfite krwawienia,
 7. bardzo bolesne miesiączki,
 8. ból podczas współżycia,
 9. kłopoty z zajściem w ciążę.

Wizytę u ginekologa powinno się odbywać przynajmniej raz w roku, jednak częstotliwość spotkań powinien określić lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki. Inaczej sprawa wygląda u kobiet w ciąży, które odbywają nawet kilkanaście wizyt kontrolnych w tym czasie.

Wiele kobiet z obawy przed możliwą negatywną diagnozą unika wizyt u ginekologa. To błędne koło, gdyż odwlekanie tego momentu może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie, opóźniając rozpoczęcie terapii i zmniejszając szanse na wyzdrowienie.

Jak zostać ginekologiem?

Dostęp do wykonywania zawodu lekarza specjalisty otwiera dyplom ukończenia wyższej uczelni medycznej na adekwatnym do wybranej specjalności kierunku. W przypadku studiów medycznych kształcenie trwa aż 6 lat, o rok dłużej niż na większości kierunków humanistycznych, technicznych, czy przyrodniczych.

Prawo wykonywania zawodu, uprawniające do podjęcia praktyki zawodowej otrzymuje się jednak dopiero po ukończeniu tak zwanej specjalizacji, która obejmuje praktyki i zajęcia teoretyczne. Po spełnieniu tych dwóch wymogów absolwent otrzymuje tytuł dyplomowanego lekarza w danej specjalności.

Może on kontynuować także naukę w ramach specjalizacji II stopnia, lub pozostać w murach uczelni, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Osoba zainteresowana pracą w charakterze lekarza musi odznaczać się także określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi, takimi jak:

 1. odpowiedzialność,
 2. cierpliwość,
 3. nastawienie na najwyższe dobro pacjenta;
 4. Dobre podejście do pacjenta.

Także i w tym przypadku delikatna materia tejże dziedziny medycyny wymaga od lekarza umiejętnego podejścia do pacjenta, wrażliwości i wyczulenia w trakcie badania i diagnozowania pacjentek. Ginekologami zostają przeważnie mężczyźni.

Warunki pracy i możliwości zatrudnienia

Miejscem pracy lekarza, w zależności od podjętej przez niego specjalności może być przestrzeń prywatnego gabinetu, przychodni publicznej, lub szpitala. Możliwości zatrudnienia dla dyplomowanych lekarzy gwarantują wymienione wyżej placówki prywatne i publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Ginekolog – własny gabinet

Każda kobieta powinna profilaktycznie co najmniej raz do roku przechodzić kontrolne badanie ginekologiczne. Najczęstszymi klientkami gabinetów ginekologicznych są jednak kobiety w ciąży i świeżo upieczone mamy. Troska o zdrowie i prawidłowy rozwój płodu nie ma swojej ceny.

Do otworzenia gabinetu ginekologicznego potrzebne jest:

 1. odpowiednie wykształcenie;

 2. prawo do wykonywania zawodu lekarza na terenie RP;

 3. pozytywna decyzja od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego;

 4. specjalistyczny sprzęt;

 5. co najmniej dwuletnia praktyka zawodowa (nie wlicza się do tego staż);

 6. członkostwo w Okręgowej Izbie Lekarskiej;

 7. działalność gospodarcza zgodna z przeznaczeniem.

Przy wyborze ginekologa, zwłaszcza takiego, który ma prowadzić ciążę kobiety najczęściej kierują się poleceniem znajomych oraz często płcią lekarza. Ze względu na intymny charakter badań są to ważniejsze czynniki niż renoma gabinetu, jego wystrój, cennik czy lokalizacja.

Podsumowanie

Ginekolog przede wszystkim sprawuje on opiekę profilaktyczną nad kobietami, co jest możliwe dzięki zlecaniom lub wykonywaniom badań przesiewowych takich jak cytologia, mammografia, usg piersi.

Zadaniem położnika ginekologa, podobnie jak ginekologa, jest zapobieganie i leczenie chorób kobiecych narządów płciowych, leczenie chorób wenerycznych, czy chorób związanych z płodnością.

W swojej pracy ginekolog położnik skupia się przede wszystkim na opiece nad kobietami w okresie prokreacji: udziela przyszłym matkom informacji dotyczących ciąży – jej przebiegu, możliwych zagrożeń, porodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak umorzyć kredyt studencki?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
31 lipca 2018

Jak umorzyć kredyt studencki?

Ulotki informacyjne o koronawirusie dostarczy Poczta Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
11 marca 2020

Ulotki informacyjne o koronawirusie dostarczy Poczta Polska

Inspektorat ZUS w Żywcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Żywcu

Kredyt hipoteczny Częstochowa
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
02 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Częstochowa

Nowa złota moneta NBP na 100-lecie niepodległości
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
16 lipca 2018

Nowa złota moneta NBP na 100-lecie niepodległości

Promocja w SuperGrosz – zwrot 150 zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
25 stycznia 2019

Promocja w SuperGrosz – zwrot 150 zł

Porównaj