Ile zarabia hostessa?

Ile zarabia hostessa?

author
Sandra Tessmer
28 września 2019

Wiele kobiet zastanawia się, jak wygląda praca hostessy i ile zarabia się w tym zawodzie. Wszystko dlatego, że nie brakuje pań, które chciałyby sprawdzić się jako hostessy. Sprawdzamy, ile można zarobić na ty stanowisku.

Ile zarabia hostessa?

Hostessy do promocji zatrudniane są najczęściej w trakcie trwania targów, wystaw, bankietów, konferencji itp. Hostessa w wolnym tłumaczeniu oznacza gospodynię, która dba o to, aby goście w jej otoczeniu czuli się komfortowo.

Hostessa – zarobki

Wysokość zarobków hostessy zależna jest od wydarzenia, które obsługuje. Należy pamiętać, że nie jest to praca stała, ale raczej dorywcza. Niemniej jednak niektóre hostessy mają tak gęsto wypełniony zleceniami kalendarz, że nie są w stanie podjąć się pracy zawodowej na stałe.

Praca jako hostessa nie będzie też trwać wiecznie, gdyż jest to domena młodych kobiet. Dlatego warto się zastanowić, czy warto poświęcać temu zajęciu cały swój czas. Zarobki hostessy zaczynają się średnio od 15 zł za godzinę. Czasami ustalana jest jedna stawka za obsługę konkretnego wydarzenia. Na forach dla hostess można znaleźć informacje, że dobra hostessa jest w stanie zarobić pomiędzy 2500, a nawet 5000 zł w miesiącu.

Co wpływa na zarobki hostessy?

Agencja hostess, z którą klienci negocjują ofertę, opłatę końcową uzależnia od kliku czynników. Po pierwsze i najważniejsze, najważniejszą składową opłaty jest wynagrodzenie hostessy. Najważniejsze czynniki kształtujące jego wysokość to:

 1. rodzaj wydarzenia/ promocji
 2. odległość
 3. czas trwania,
 4. scenariusz eventu/ imprezy/ promocji,
 5. umiejętności/ predyspozycje fizyczne hostesst,
 6. dodatkowe wymagań, usługi dodanych (np. ściśle określony strój)

Każda agencja posiada swoje wewnętrzne cenniki, ale końcowa cena za usługę zawsze jest ustalana w trakcie rozmowy, po szczegółowym określeniu wymagań zleceniodawcy i możliwości agencji.

Dodatkowe umiejętności są dodatkowo płatne. W przypadku wydarzeń o zasięgu międzynarodowym hostessy często muszą wykazać się bardzo dobrą znajomością języka obcego, gdyż są zatrudniane w charakterze recepcjonistek lub opiekunek zagranicznych gości. Na większe stawki hostess wpływa również scenariusz eventudziewczyny biorące udział w reżyserowanych animacjach czy fordanserki zazwyczaj otrzymują wyższe stawki.

Można zauważyć zasadę, że tzw. marki premium są skłonne płacić więcej hostessom, które angażują do swoich eventów. Mniejsze firmy operują mniejszymi budżetami na działania marketingowe, szukają więc na tym polu oszczędności. Agencje hostingowe są na tym polu elastyczne i zazwyczaj potrafią spełnić oczekiwania każdego klienta.

Jak zostać hostessą?

Ten sposób dorabiania jest wśród młodych, aktywnych ludzi bardzo popularny i kształtuje wiele umiejętności, przydatnych w późniejszej drodze zawodowej (jak i w życiu prywatnym). Zacznijmy od 10 ważnych cech, którymi musi charakteryzować się każda hostessa:
 1. naturalny, szczery i ładny uśmiech,
 2. szczupła sylwetka i zadbana cera,
 3. łatwość nawiązywania kontaktów,
 4. pewność siebie,
 5. znajomość zasad savoir – vivre,
 6. umiejętność pracy w zmiennych warunkach,
 7. umiejętność pracy pod presją czasu,
 8. asertywność,
 9. poprawna wymowa,
 10. czytanie ze zrozumieniem.

Aby zostać hostessą nie potrzebujemy specjalnego wykształcenia. Głównym wymogiem jest komunikatywność i wysoka kultura osobista. Osoby, które chcą zatrudnić hostessę, zwracają uwagę na jej wygląd. Nie musimy mieć 170 cm wzrostu, ale ważne jest, aby być zadbanym, eleganckim i swoim wyglądem oraz charakterem przyciągać klientów.

O co powinna zadbać hostessa?

Idealna hostessa wie dla kogo pracuje, jakie ma obowiązki i w jaki sposób ma je realizować.  Zbiór cech i zachowań istotnych w tej branży to tzw. dekalog hostessy. Składa się na niego:

 1. Analiza ogłoszeń;
 2. Punktualność;
 3. Dbanie o strój;
 4. Pogoda ducha w czasie pracy;
 5. Dbanie o higienę;
 6. Nie palenie papierosów;
 7. Nie używanie telefonu w pracy;
 8. Nie nadużywanie przerw;
 9. Nie rozmawianie o wynagrodzeniu
 10. Dbanie o swoją reputację.

Stosując się do powyższych punktów, każdy pracodawca będzie z nas zadowolony.

Jak wygląda praca hostessy?

Praca hostessy polega przede wszystkim na reprezentowaniu produktów, a także marek i firm. Obowiązkiem osoby trudniącej się w tym zawodzie jest obsługa klienta i dbanie o wizualny wygląd stoiska. Hostessa reklamuje produkty, rozdaje ulotki, zachęca do brania udziału w konkursach, zabawia gości luźnymi rozmowami. Jej głównym zadaniem jest promocja marki czy usługi.

Taka praca wcale nie jest tak łatwa, na jaką wygląda. Od hostess wymaga się przede wszystkim umiejętności nawiązywania kontaktów oraz komunikatywności. Rolą hostessy jest nie tylko opowiadanie o samym produkcie, aby przede wszystkim bycie wizytówką danej marki. Często wymaga to spędzenia wielu godzin w pozycji stojącej. Wręcz wymagane jest założenie szpilek, co obciąża kręgosłup i prowadzi do szybkiego zmęczenia.

Hostessa powinna znać język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym, aby promowanie marki lub produktu było skuteczne. Pracownica musi również posiadać wiedzę na temat reprezentowanych usług i potrafić przedstawić ją zarówno ojczystym, jak i zagranicznym klientom.

Podsumowanie

Kobiety wykonujące ten zawód muszą dobrze znać się na promowanym produkcie. Wszystko po to, aby zachęcić klientów do skorzystania z niego. Ich główną rolą jest odpowiednia promocja rzeczy, usługi albo nawet eventu. Przeważnie hostessy pracują w marketach, centrach handlowych czy sklepach branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Na wyprawkę szkolną wydamy ponad 1 700 zł
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 sierpnia 2019

Na wyprawkę szkolną wydamy ponad 1 700 zł

Kredyt samochodowy Tarnobrzeg
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 listopada 2017

Kredyt samochodowy Tarnobrzeg

Jak kupić kartę podarunkową Google Play w PKO BP?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
25 kwietnia 2019

Jak kupić kartę podarunkową Google Play w PKO BP?

Kredyt gotówkowy Busko-Zdrój
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Busko-Zdrój

Autopay – kontakt, infolinia
Ekonomia
author
Patryk Byczek
19 września 2023

Autopay – kontakt, infolinia

Darmowa pożyczka w Vivus.pl do 1400 zł
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
20 lutego 2014

Darmowa pożyczka w Vivus.pl do 1400 zł

Porównaj