Ilustrator to osoba, która potrzebna jest przy projekcie każdej ilustrowanej książki. Bardzo często ilustratorzy zajmują się też innymi dziedzinami projektowania. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.

Autor: Sandra Tessmer
Dodano: 21.10.2019
Udostępnij:

Ile zarabia ilustrator?

Choć kariera ilustratora w powszechnej świadomości społecznej kojarzy się przede wszystkim z przygotowywaniem obrazków do książek dla dzieci, w rzeczywistości przed osobami trudniącymi się tą profesją niejednokrotnie stają o wiele trudniejsze zadania. Wystarczy pomyśleć o skomplikowanych ilustracjach przedstawiających przekroje tkanek roślinnych i zwierzęcych w encyklopediach botanicznych czy atlasach anatomicznych, by zdać sobie sprawę z tego, jak trudna jest praca ilustratora.

Ile zarabia ilustrator?

Na etacie jest 49% spośród badanych i większość z nich, bo blisko 52% pracuje w dużych firmach, zatrudniających ponad 20 osób. Kolejne na liście z praktycznie równymi wynikami (18 i 19%) są te zatrudniające od 4 do 9 i od 10 do 20 osób. Najmniej, bo jedynie 10%, pracuje w zespołach liczących mniej niż 3 osoby.

Zdecydowana większość, bo ponad 50% zarabia w granicach 2000 – 3500 zł, płacę z zakresu 3500 – 4500 zł osiąga 18% ankietowanych. Niestety wciąż większa jest liczba tych zarabiających poniżej 2000 zł niż tych, którzy od pracodawcy otrzymują ponad 5500 zł.

Praca jako freelancer

Druga pod względem liczebności grupa ankietowanych, to osoby, pracujące jako freelancerzy – jest ich ponad 24%. Pomimo bardzo optymistycznych wyników ceny za godzinę pracy, freelancerzy nie zarabiają dużo w porównaniu do kolegów pracujących na etat. Aż 43% z nich zarabia ok. 2000 zł, 24% zarabia w granicach 2000 – 3500 zł. Jedynie 22% freelancerów osiąga zarobki wyższe niż 4500 zł.

Źródła niskich dochodów doszukiwać się możemy w ilości przepracowanych przez freelancerów godzin – ponad połowa z nich pracuje mniej, niż 6 godzin dziennie.

Własna działalność

Ostatnią grupą badanych są osoby posiadające własne firmy – jest ich 22%. Zarobki właścicieli własnych działalności – a więc agencji i studiów graficznych lub ilustratorskich, są nieco bardziej optymistyczne. W porównaniu do pracujących na etat i freelancerów – zdecydowanie zmniejszył się odsetek osób, które zarabiają poniżej 3500 zł. Pojawia się też sporo takich, których zarobki są wyższe niż 6500 zł netto.

Właściciele tych firm w 82% działają samodzielnie i nie zatrudniają nikogo do pomocy. Od jednego do dwóch pracowników zatrudnia 13% badanych, a od trzech do pięciu – 5%. Pozostałe zakresy praktycznie całkowicie zniknęły nam ze statystyk.

Czym zajmuje się ilustrator?

Najkrócej można byłoby powiedzieć, że kreuje ilustracje. Ilustrator jest bez wątpienia osoba, która posiada zdolności artystyczne i potrafi rysować. Ilustrator ma możliwość być osobą po odpowiednich studiach artystycznych, niemniej jednak ma możliwość także być ilustratorem samoukiem, amatorem. Zwykle tacy decydują się na odpowiednie szkoły, aby tym samym potwierdzić własne zdolności i kwalifikacji.

Ilustrator ma możliwość być osobą niezależną. Nie musi być zatrudniony w konkretnym miejscu. Ma możliwość współpracować z wydawnictwami. Na ich zlecenie może wykonać ilustracje do książek. Takie zlecenia w znaczącej liczbie sytuacji dotyczą książek dla dzieci. Ilustracje takie projektuje się do książek wydawanych po raz pierwszy i takich, których wydania są wznowieniami. Rysunki, jakie opracowuje i przygotowuje rysownik mogą posiadać różny charakter.

Mogą być kolorowe albo monochromatyczne. Mogą być szkicami, grafikami lub animacjami. Oprócz tego rysownik podejmuje się też innych zleceń. Żadnego dylematu nie stanowi dla niego projektowanie plakatów czy okładek do książek.

Do każdego takiego zlecenia musi on podejść indywidualnie. Zupełnie inaczej gdyż są wytyczne powiązane z projektowaniem okładki dla książki, całkiem inaczej wytwarza się plakaty na potrzeby konkretnych kampanii. Usługi ilustratora mogą być kosztowne. Ichniejszym cena zależy od zlecenia, od jego wielkości i rangi. Opracowanie okładki dla książki na pewno będzie dużo tańsze niż opracowanie serii plakatów mówiących o negatywnych skutkach palenia papierosów. Wielu rysowników partycypuje tworzeniu bajek animowanych.

Jak zostać ilustratorem?

Większość osób posiadających umiejętności plastyczne najczęściej rozważa rozpoczęcie kariery architekta bądź grafika, gdyż na oba te zawody obecnie na polskim rynku jest dosyć duże zapotrzebowanie. Niestety, dostanie się na politechnikę i podjąć studia na wydziale architektury nie jest łatwe i wymaga zdania określonych egzaminów. W takim wypadku duża część osób ze zdolnościami artystycznymi decyduje się na zostanie grafikiem, jednak w dwudziestym pierwszym wieku praca ta związana jest w dużej mierze z obsługiwaniem komputera i skomplikowanych programów do projektowania, co nie musi się spodobać osobom niezainteresowanym informatyką i nowoczesnymi technologiami.

Dlatego też wiele osób decyduje się na zawód ilustratora, który jest zwieńczeniem marzeń dla osób uzdolnionych plastyczne. Takie osoby mogą zdobyć ten zawód, wybierając rozmaite ścieżki kształcenia, niewątpliwie jednak spośród wielu dostępnych opcji wybierają wydział rysunku bądź malarstwa na jednej z kilku polskich akademii artystycznych funkcjonujących na terenie naszego kraju. Oczywiście, żadna szkoła, nawet najlepsza, nie jest w stanie w pełni przygotować studenta do przygotowywania zawodu, jeśli nie posiada on ku temu odpowiednich predyspozycji.

W pracy ilustratora kluczową rolę odgrywają pewne cechy charakteru, bez których realizowanie zleceń mogłoby się okazać bardzo utrudnione. Jakie to cechy? Przede wszystkim: upór, cierpliwość i bujna wyobraźnia. Warto pamiętać o tym, że niejednokrotnie ilustrator realizujący konkretne zlecenie musi nanosić potem kilka lub nawet kilkanaście poprawek – co dowodzi tego, jak bardzo potrzebna jest wytrwałość i spokój.

Na co w swojej pracy ilustrator ma wpływ, a na co nie?

Są rzeczy, na które w swojej pracy ilustrator może mieć wpływ oraz takie, które dzieją się bez wpływu pracownika.  Warto przyjrzeć się poszczególnym punktom, które są istotne w tym zawodzie.

Na co ilustrator ma wpływ?

Jakość pracy i rozpoznawalny styl
Doświadczeni ilustratorzy mają często więcej niż jeden styl ilustracyjny, który mogą dostosować do określonych celów projektowych. Jest to oczywiście świadome działanie takich osób, które dostosowują swoje prace do potrzeb danego klienta. W danym stylu istnieją jednak pewne wspólne punkty, które pokazują, że prace należą do jednego autora.
Zachowanie profesjonalizmu
To druga kluczowa kwestia. Wyznaczenia swoich zasad oraz rozwijanie dobrych nawyków np. odpowiadanie na maile, terminowość, czy umiejętność oceny potrzeb klienta. Nawet najbardziej doświadczonym projektantom zdarza się zawalić jakiś termin, ale klienci często wybaczają wpadki, bo po prostu podoba im się zaangażowanie w projekt i szacunek dla nich.
Umiejętności biznesowe
Ich się po prostu można i trzeba nauczyć! Trzeba też myśleć o swojej działalności jak o firmie, a o swoich projektach jak o produkcie, który trzeba sprzedać. Poza tym dobrze rozrysowany plan zdecydowanie ułatwia dotarcie do interesującego klienta i interesującego zlecenia.

Na co ilustrator nie ma wpływu?

1. Niestety ilustrator nie bardzo ma wpływ na rynek, na którym pracuje. Obecnie, branża ilustratorska całkiem nieźle się w Polsce rozwija, choć wiele osób mimo wszystko ucieka w zagraniczne, lepiej płatne zlecenia. Ale jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, z tego co czytałam, rynek ilustracji trwał w o wiele większym zastoju. Brakowało dobrych, dobrze płatnych zleceń i ówcześni ilustratorzy musieli być bardzo wytrwali.
2. Nie mamy też, jako ilustratorzy, wpływu na uczciwość klientów. Każdy ilustrator miał okazję przełknąć kilka gorzkich pigułek i to na różne kwoty. Mam jednak nadzieję, że ta kwestia będzie się rozwijała w dobrym kierunku. Warto się zabezpieczać dobrze skonstruowaną umową.
3. Czy ilustracje w ogóle się spodobają oraz czy przyjmie je rynek. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Styl ilustracji oraz pomysły na pewne rozwiązania mogą być po prostu nie dość dobre lub kierowane do złego segmentu klienta. I tak, jeden magazyn uzna prace za nudne, ale już wydawnictwo, będzie twierdzić, że wręcz przeciwnie.

Podsumowanie

Wydaje się, że nieco zapomniana w ostatnich latach sztuka ilustracji powoli wraca do łask i różne redakcje i wydawnictwa nieustannie poszukują zdolnych ilustratorów w swej pracy wykorzystujących nie nowoczesne technologie, a najważniejsze i najbardziej podstawowe w tej profesji narzędzie – czyli swoje umiejętności manualne. Oczywiście, tak jak w przypadku innych zawodów, ilustrator ma możliwość pracy w bardzo różnych miejscach – może zajmować się przygotowywaniem rysunków satyrycznych do dzienników, tygodników czy miesięczników, może być także ilustratorem książek.
Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 0 / 5, łącznie 0 ocen
Komentarze