Ile zarabia ilustrator?

Ile zarabia ilustrator?

author
Sandra Tessmer
21 października 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Ilustrator to osoba, która potrzebna jest przy projekcie każdej ilustrowanej książki. Bardzo często ilustratorzy zajmują się też innymi dziedzinami projektowania. Sprawdziliśmy, ile zarabia się w tym zawodzie.

Ile zarabia ilustrator?

Ilustrator to zawód, o którym jak się okazuje, społeczeństwo nie wie zbyt wiele. Kojarzy się on przede wszystkim z kimś, kto przygotowuje obrazki do książek dla dzieci. W rzeczywistości jednak zadania, które wykonują ilustratorzy mogą być o wiele trudniejsze. Wykonują oni na przykład skomplikowane przekroje tkanek roślunnych w encyklopediach czy atlasach lub tworzą skomplikowane grafiki do różnego rodzaju książek.

Ile zarabia ilustrator?

W ramach umowy o pracę pracuje 49% zatrudnionych na stanowisku ilustratora. Większość z nich zatrudniona jest w dużych firmach, w których zatrudnione jest ponad 20 osób. Najmniej osób w tym zawodzie, bo jedyne 10% pracuje w zespołach, które liczą mniej niż 3 osoby.

Średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą od 2000 zł do 3500 zł netto. Mniejszy odsetek, bo jedynie 18% zatrudnionych zarabia od 3500 zł do 4500 zł. Zdecydowana większość należy jednak do niszy zarobkowej.

Praca jako freelancer

Spora część ilustratorów pracuje również jako tzw. freelancer. Ilość osób pracujących w ten sposób to ponad 24%. Osoby, które wykonują swój zawód w ten sposób zarabiają jednk mniej niż osoby, pracujące na etacie. 43% freenalcerów zarabia ok. 2000 zł miesięcznie. Stanowcza mniejszość może poszczycić się zarobkami na poziomie wyżśzym niż 4500 zł.

Skąd wynikają tak niskie zarobki? Doszukiwać się można powodów w ilości przepracowanych przez freelancerów godzin. Większość z nich pracuje mniej niż 6 godzin dziennie.

Czym zajmuje się ilustrator?

W najprostszym rozumieniu tego zawodu można powiedzieć, że ilustrator tworzy ilustrację. Jest to na pewno osoba, która posiada duże zdolności artystycznie oraz umiejętność rysowania. Nie jest konieczne by w tym zawodzie ukończyć odpowiednie studia artystyczne, może być także samoukiem jednak odpowiednie wykształcenie z pewnością ułatwi znalezienie dobrej pracy.

Ilustrator nie musi być zatrudniony w konkretnym miejscu. Może pracować z wieloma wydawnictwami i na ich zlecenie wykonywać ilustracje do książek. W znaczącej większości będą to ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży. Ilustracje można dodać nie tylko do książki, która jest wydana po raz pierwszy, ale także do tych, gdzie planowane są wznowienia.

Mogą być kolorowe albo jednolorowe, na przykład tworzone samim ołówkiem. Mogą być to szkice, grafiki czy animację, jeśli mówimy o książkach wirtualnych. Ilustratorzy projektują również plakaty czy okładki do książek. Żadne z wyzwań nie powinno być problemem dla doświadczonego ilustratora.

Jak zostać ilustratorem?

Większość osób, które posiadają umiejętności plastyczne coraz częściej rozważa karierę architekta lub grafika. Na osoby z takim wykształceniem jest aktualnie na rynku coraz większe zapotrzebowanie. Niestety, rozpoczęcie nauki na politechnice nie jest łatwe i wymaga zdania wielu egzaminów wstępnych. Jednak oprócz ukończenia szkoły, ilustrator powinien posiadać również szereg określonych cech charakteru, które pomogą mu w rozwinięciu kariery.

Innym sposobem zdobycia zawodu są również wydziały rysunku i malarstwa na kilku polskich akademiach artystycznych. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że nawet najlepsza szkoła nie przygotuje w pełni studenta do zawodu, jeżeli dana osoba nie posiada odpowiednich predyspozycji do bycia grafikiem czy ilustratorem.

Na co w swojej pracy ilustrator ma wpływ, a na co nie?

Są rzeczy, na które w swojej pracy ilustrator może mieć wpływ oraz takie, które dzieją się bez wpływu pracownika.  Warto przyjrzeć się poszczególnym punktom, które są istotne w tym zawodzie.

Na co ilustrator ma wpływ?

Jakość pracy i rozpoznawalny styl
Doświadczeni ilustratorzy mają często więcej niż jeden styl ilustracyjny, który mogą dostosować do określonych celów projektowych. Jest to oczywiście świadome działanie takich osób, które dostosowują swoje prace do potrzeb danego klienta. W danym stylu istnieją jednak pewne wspólne punkty, które pokazują, że prace należą do jednego autora.
Zachowanie profesjonalizmu
To druga kluczowa kwestia. Wyznaczenia swoich zasad oraz rozwijanie dobrych nawyków np. odpowiadanie na maile, terminowość, czy umiejętność oceny potrzeb klienta. Nawet najbardziej doświadczonym projektantom zdarza się zawalić jakiś termin, ale klienci często wybaczają wpadki, bo po prostu podoba im się zaangażowanie w projekt i szacunek dla nich.
Umiejętności biznesowe
Ich się po prostu można i trzeba nauczyć! Trzeba też myśleć o swojej działalności jak o firmie, a o swoich projektach jak o produkcie, który trzeba sprzedać. Poza tym dobrze rozrysowany plan zdecydowanie ułatwia dotarcie do interesującego klienta i interesującego zlecenia.

Na co ilustrator nie ma wpływu?

1. Ilustrator niestety nie ma wpływu na rynek pracy. Branża ilustratorska rozwija się w Polsce bardzo prężnie, ale nadal wiele osób decyduje się na lepiej płatne, zagraniczne zlecenia. 
2. Nie mamy też, jako ilustratorzy, wpływu na uczciwość klientów. Każdy ilustrator miał okazję przełknąć kilka gorzkich pigułek i to na różne kwoty. Mam jednak nadzieję, że ta kwestia będzie się rozwijała w dobrym kierunku. Warto się zabezpieczać dobrze skonstruowaną umową.
3. Czy ilustracje się spodobają oraz czy przyjmie je rynek.  Styl danego ilustratora oraz pomysły na określone rozwiązania mogą być dość dobre lub kierowane do złego segmentu klienta. I tak, jeden magazyn uzna prace za nudne, ale już wydawnictwo, będzie twierdzić, że wręcz przeciwnie.

Podsumowanie

Wydaje się, że nieco zapomniana w ostatnich latach sztuka ilustracji powoli wraca do łask i różne redakcje i wydawnictwa nieustannie poszukują zdolnych ilustratorów w swej pracy wykorzystujących nie nowoczesne technologie, a najważniejsze i najbardziej podstawowe w tej profesji narzędzie – czyli swoje umiejętności manualne. Oczywiście, tak jak w przypadku innych zawodów, ilustrator ma możliwość pracy w bardzo różnych miejscach – może zajmować się przygotowywaniem rysunków satyrycznych do dzienników, tygodników czy miesięczników, może być także ilustratorem książek.
author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Karo
Karo
2020-06-13 11:53:48

Przykre zżynanie części tekstu z innego bloga http://annaalternatywnie.blogspot.com/2017/07/czy-mozna-utrzymac-sie-z-ilustracji.html

Podobne artykuły

Link4 sprawdzi jak jeździsz

Link4 uruchomił sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, które są powiązane z rozwiązaniami telematycznymi. Partnerem technologicznym został dostawca nawigacji samochodowych - NaviExpert. 

author
Aneta Jankowska
13 maja 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

1000 pracowników dobrowolnie odejdzie z Pekao

Koszty działania w Banku Pekao SA zostaną obniżone o około 70 000 000 złotych rocznie. Wiąże się to z programem dobrowolnych odejść, w ramach których z instytucją, jeszcze w bieżącym roku, rozstanie się mniej więcej tysiąc pracowników. Tomasz Kubiak, wiceprezes banku informuje, że koszty programu nie powinny przekroczyć 40 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
11 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

T-Mobile Usługi Bankowe w Gdańsku

T-Mobile Usługi Bankowe to oferta przygotowana przez sieć komórkową T-Mobile oraz Alior Bank. Z usług i produktów instytucji można korzystać przez Internet i w placówkach stacjonarnych. Sprawdzamy dane oddziału T-Mobile Usługi Bankowe w Gdańsku.

author
Dominika Byczek
04 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szkoda pieniędzy na sylwestra

Sylwester w tym roku dla większości Polaków będzie oszczędny. Prawie co czwarty Polak ma zamiar wydać nie więcej niż 100 zł. Prawie połowa rodaków nie ma zamiaru nawet ruszać się z domu. Prześwietlamy tegoroczne plany sylwestrowe Polaków.    

author
Dominika Byczek
27 grudnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP został partnerem strategicznym Zamku Królewskiego na Wawelu

Zamkowi Królewskiemu na Wawelu towarzyszy od dziś nowy partner strategiczny – PKO Bank Polski. Dzięki wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego, do kolekcji Zamku Wawelskiego trafiły dwa dzieła sztuki: “Portret królewicza Jakuba Sobieskiego” autorstwa Francoisa de Troya oraz “Łódź Charona” namalowana przez Jana Brueghela Młodszego.

author
Patryk Byczek
23 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt z opóźnieniami w BIK

Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje wszystkie nasze spóźnienia ze spłatą zobowiązań finansowych. Z negatywnymi wpisami w BIK może być nam trudno uzyskać zwykły kredyt. Gdzie wnioskować, by otrzymać pieniądze nawet z opóźnieniami wpisanymi w bazie BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
19 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj