Szybkość i minimum formalności - to główne zalety szybkich pożyczek. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdziliśmy, jakie dokumenty są rzeczywiście potrzebne Klientowi, który chce uzyskać pożyczkę. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 15.02.2018
Udostępnij:

Dokumenty okazywane w czasie procesu udzielania pożyczki mają pomóc nam ją uzyskać – potwierdzają naszą tożsamość i zarobki. Musimy być wiarygodni w oczach pożyczkodawcy, żeby mógł zaufać nam, że bez trudu spłacimy pożyczkę. Wszystkie dokumenty są zabezpieczeniem dla firmy i dla nas, pożyczkobiorców. 

Istnieje wiele firm pożyczkowych, w których pożyczkę otrzymamy na sam dowód – bez wykazywania zarobków i okazywania jakichkolwiek zaświadczeń. Konieczność okazania dokumentu potwierdzającego dochód dotyczy tylko niektórych firm. Jednak aby otrzymać pożyczkę, musimy spełnić jeszcze konkretne wymagania danej firmy pożyczkowej (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Co trzeba mieć, aby otrzymać pożyczkę?). 
 

DOWÓD OSOBISTY

Dowód osobisty jest najważniejszym i najbardziej podstawowym dokumentem potwierdzającym naszą tożsamość. Potwierdza on nasze obywatelstwo oraz dane osobowe podane przez nas we wniosku pożyczkowym. 

Jeżeli bierzemy pożyczkę w oddziale, oczywiście dowód musimy okazać do wglądu osobie, która udziela nam pożyczki. Jeśli jednak chcemy wziąć pożyczkę przez Internet, wystarczy, że wskażemy numer i serię naszego dowodu osobistego.

Poniżej znajdziecie wykaz pożyczek dostępnych wyłącznie "na dowód osobisty":

https://www.zadluzenia.com/artykul/492,pozyczka-na-dowod/

POTWIERDZENIE DOCHODÓW

W każdym wniosku pożyczkowym znajdziemy miejsce na wpisanie dochodów – niekiedy proszeni jesteśmy jedynie o oświadczenie dochodów (własną deklarację), a niekiedy o dodanie do wniosku dokumentu – zaświadczenia o dochodach (więcej na ten temat przeczytasz w artykule Oświadczenie a zaświadczenie o dochodach). 

Podanie wysokości zarobków jest konieczne, aby pożyczkodawca mógł ocenić, czy będziemy w stanie spłacić pożyczkę, o którą się ubiegamy. Niektórzy pożyczkodawcy oceniają naszą zdolność kredytową jedynie na podstawie wysokości dochodów, a inni proszą jeszcze o wskazanie naszych zobowiązań finansowych (na przykład opłat za mieszkanie, wydatków na życie). Analiza naszych dochodów jest potrzebna nie tylko firmie, ale i nam samym – może nas uchronić przed wzięciem pożyczki, której potem nie będziemy w stanie spłacić. 


 

ŹRÓDŁA DOCHODU

Co firma, to inne akceptowane źródła dochodu. Są firmy, które za dochód uznają jedynie wynagrodzenie wynikające z umowy o pracę, a są takie, w których za dochód uznawane są także na przykład alimenty. Przed wzięciem pożyczki w danej firmie, warto upewnić się jakie źródła dochodu są w niej akceptowane. Może się okazać, że w jednej firmie jesteśmy bardzo wiarygodni, bo nasze zsumowane dochody są wysokie, a w innej będziemy mogli pochwalić się jedynie niedużą pensją wynikającą z umowy, w oparciu o którą pracujemy. Co w ogóle może zostać uznane za źródło dochodu?

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Z taką umową mamy największe szanse na uzyskanie pożyczki. Firma ma pewność, że przez cały czas spłacania zobowiązania będziemy uzyskiwali stały dochód, który umożliwi nam spłatę. Nie oznacza to jednak, że dzień po podpisaniu umowy o pracę, możemy oczekiwać udzielenia nam dużej pożyczki. Pożyczkodawca zwraca uwagę także na staż pracy – przepracowanie trzech miesięcy powinno jednak w zupełności wystarczyć do potwierdzenia naszej wiarygodności wobec firmy pożyczkowej. 

W przypadku zmiany umowy o pracę (z przerwą nie przekraczającą 30 dni) większość firm pożyczkowych już po miesiącu przepracowanym w nowym miejscu zaakceptuje naszą nową umowę. Dla firm istotna jest jedynie ciągłość zatrudnienia i ciągłość uzyskiwanych wypłat. 

Podstawowym dokumentem weryfikującym nasze zarobki pochodzące z każdego typu umowy, akceptowanym właściwie w każdej z firm, jest zaświadczenie o wysokości dochodów wystawione przez naszego pracodawcę. Niektóre firmy akceptują także samą kopię umowy, w oparciu o którą jesteśmy zatrudnieni.

Umowa o pracę na czas określony

Taka umowa jest wiarygodna z punktu widzenia pożyczkodawcy tylko wtedy, gdy czas jej obowiązywania nie jest krótszy, niż czas spłaty pożyczki, o którą się ubiegamy. Jeżeli czas ten jest krótszy, firma pożyczkowa nie może mieć pewności, że po wygaśnięciu umowy podejmiemy kolejne zatrudnienie (brak zatrudnienia=brak pewności, że terminowo spłacimy raty). W takich przypadkach niektóre firmy dają jeszcze szanse na uzyskanie pożyczki tym, u których czas zatrudnienia jest od momentu wzięcia pożyczki nie krótszy niż 6 lub 12 miesięcy. Takie obostrzenia zapewniają pożyczkodawcę, że będziemy w stanie spłacić choć większą część pożyczki. 

Wyjątkiem są tu zawody, w których umowa jest często podpisywana na czas nieokreślony ze względu na specyfikę pracy – dotyczy to nauczycieli, wykładowców akademickich, lekarzy kontraktowych. 

Umowa o dzieło/umowa zlecenie 

Często możemy spotkać się z opinią, że umowy śmieciowe są nic nie warte w oczach pożyczkodawców. Prawda jest jednak inna – wszystko zależy od kwoty, którą zarabiamy w wyniku tych umów. Do umowy cywilno-prawnej po każdym okresie rozliczenia (zazwyczaj po miesiącu) wystawiany jest rachunek, który dokumentuje wysokość uzyskanego przez nas przychodu. To ta kwota ma znaczenie z punktu widzenia firmy pożyczkowej – zapewne zostaniemy poproszeni o wykazanie zarobków z ostatnich 6, 12 lub nawet 24 miesięcy w przypadku najbardziej ostrożnych firm. Liczba ta jest kwestią indywidualną. 

Znajdziemy oczywiście także firmy, które umowę o dzieło i umowę zlecenie traktują jedynie jako opcjonalny dochód dodatkowy i nie zaakceptują jej jako głównego źródła naszego dochodu. 

Emerytura/renta

Świadczenie emerytalne jest tak samo wiarygodne z punktu widzenia firmy pożyczkowej, jak umowa o pracę na czas nieokreślony. Emerytura jest wypłacana bezterminowo, a zatem mamy gwarancję uzyskiwania stałego przychodu z tego tytułu. W przypadku renty sprawa jest podobna, jak przy umowie na czas określony – dla pożyczkodawcy istotny jest czas, na który przyznane jest świadczenie. Czas otrzymywania renty musi być taki sam lub dłuższy, jak czas spłaty pożyczki, o którą się ubiegamy. 

Za dochód z emerytury lub renty przyjmuje się 100% kwoty, która wpływa co miesiąc na konto (w przypadku wejścia w życie waloryzacji, przyjmuje się od razu kwotę po waloryzacji). Substytutem wpłat na konto są odcinki, które możemy otrzymywać od listonosza, który dostarcza do naszego domu pieniądze za emeryturę lub rentę albo na poczcie. 

Działalność gospodarcza 

Jeżeli prowadzimy własną działalność i z działalności tej uzyskujemy stabilne przychody, to jako pożyczkobiorca jesteśmy w pełni wiarygodni. Jednak jeżeli nasza firma jest młoda albo nie przynosi stabilnych zysków, możemy mieć problem z wykazaniem wypłacalności. Firma pożyczkowa zwróci uwagę przede wszystkim na staż działalności i średni miesięczny dochód w konkretnym okresie (zwykle 6, 12 lub 24 miesiące). Najprawdopodobniej zostaniemy poproszeni o okazanie PITów z z poprzedniego roku lub dwóch lat. 

Praca dorywcza

Prace dorywcze, czyli takie, które nie są poparte żadną umową, są uznawane właściwie jedynie w przypadku oświadczenia o dochodach – zaświadczenia nie mamy nawet jak przedstawić. Deklaracja słowna nie jest formalnym potwierdzeniem uzyskiwania dochodu – firmy, które poprzestają na oświadczeniu zarabianej kwoty zaakceptują takie źródło dochodu, ale te, które wymagają zaświadczenia, w tym przypadku nie będą mogły go uzyskać. 

Dochód z wynajmu 

Jeżeli posiadamy na własność więcej niż jedną nieruchomość, z reguły każdą poza tą, w której mieszkamy, wynajmujemy. W przypadku zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym, dochód z wynajmu mieszkania jest pełnoprawny i akceptowany w większości firm pożyczkowych. Oczywiście najlepsza jest umowa najmu podpisana bezterminowo i istniejąca już od minimum 6 miesięcy. 

Są także firmy, które uwzględnią nam planowany dochód z najmu, czyli taki, który wynika z dopiero co podpisanej umowy wynajmu naszej nieruchomości – umowa określa zazwyczaj wysokość miesięcznego czynszu, a zatem kwota ta może być uznana za regularny dochód. 

Pozostałe możliwości

Niektóre firmy pożyczkowe jako dochód uznają także na przykład: 
 

  • urlop macierzyński

  • premie

  • prowizje

  • nadgodziny

  • alimenty 

  • stypendia.

Jest to jednak kwestia indywidualna – nie w każdej firmie takie źródło dochodu zostanie zaakceptowane i jeżeli mamy zamiar wziąć pożyczkę w danej firmie i powołać się na jedno z tych źródeł dochodu, warto najpierw upewnić się, czy jest ono akceptowane.


 

Komentarze