Jak zapłacić mniejsze OC

Jak zapłacić mniejsze OC

author
Patryk Byczek
08 listopada 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria
Ceny ubezpieczenia OC gwałtownie wzrosły. W rezultacie kierowcy na potęgę szukają metod by zapłacić jak najmniej. Zebraliśmy wszystkie sposoby na mniejszą składkę OC.

Podwyżki OC obejmą wszystkich kierowców. Średnio za obowiązkowe ubezpieczenie zapłacimy aż 48% więcej. Skąd podwyżki ? Najważniejsze powody to:

– od kilku lat ubezpieczenia OC przynosiły firmom ubezpieczeniowym ogromne straty

– ubezpieczalnie coraz więcej płacą za szkody osobowe

– wzrost kosztów działania firm ubezpieczeniowych

– nowe wytyczne KNF dotyczące rozliczania szkód komunikacyjnych

– wejście w życie podatku bankowego

– koniec wojny cenowej między firmami ubezpieczeniowymi

JAK OBNIŻYĆ OC – NAJLEPSZE SPOSOBY

1. Zmiana ubezpieczalni

Dostałeś wyższą składkę w swojej dotychczasowej ubezpieczalni ? Sprawdź ofertę konkurencji. Być może to najlepszy czas na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego. Ceny ubezpieczenia OC są teraz zróżnicowane jak nigdy.

Przykład: cena OC dla posiadaczy Opla Astry, ze zniżkami maksymalnymi waha się od 700 do 1700 zł.

2. W pakiecie taniej

W niektórych firmach, przy jednoczesnym zakupie ubezpieczenia OC wraz z AC lub NW – zapłacimy zdecydowanie mniej. Firmy ubezpieczeniowe preferują bowiem Klientów, którzy kompleksowo się u nich ubezpieczają.

Podobna zasada działa również przy zakupie ubezpieczenia domu czy mieszkania.

3. Skorzystaj z dobrego multiagenta

Multiagent ubezpieczeniowy błyskawicznie porówna najlepsze oferty i załatwi wszystkie formalności. Dobry agent to taki, który ma w ofercie dużą ilość towarzystw ubezpieczeniowych. Dla stałych Klientów agenci mogą „wynegocjować” dodatkową zniżkę w towarzystwie ubezpieczeniowym.

4. Sprawdź internetowe porównywarki

Chcesz porównać składki bez wychodzenia z domu ? Skorzystaj z bezpłatnych porównywarek online. Po wpisaniu podstawowych danych system automatycznie przedstawi najtańsze ubezpieczenia. Oferta jest oczywiście niezobowiązująca, a często zakup polisy online to automatyczny rabat w wysokości kilkunastu procent.

5. Mniejsza miejscowość = mniejsza składka

Osoby zameldowane w mniejszym mieście lub na wsi płacą za OC zdecydowanie mniej. Doskonale wiedzą o tym kierowcy, którzy kupując polisę OC, celowo podają inny adres zameldowania/zamieszkania.

Przykład: Klient jest zameldowany w małej miejscowości pod Warszawą, ale na stałe pracuje w stolicy. Jeżeli w ubezpieczalni wskaże wyłącznie adres zameldowania, zapłaci niższą składkę OC.

6. Współwłaściciel ze zniżkami

Bardzo skuteczny i legalny sposób na tańsze ubezpieczenie. Kupując samochód, warto to zrobić z osobą, która korzysta z maksymalnych zniżek. Dzięki temu za ubezpieczenie zapłacimy znacznie mniej. Współwłaścicielem może być dowolna osoba, ale najczęściej są to rodzice lub osoby spokrewnione.

7. Nie warto brać na raty

Przy zakupie polisy OC mamy dwie możliwości: od razu płacimy całą składkę lub rozkładamy płatność na miesięczne raty. Warto skorzystać z tej pierwszej opcji. Decydując się na raty, zawsze płacimy więcej.

8. Zakup OC przez Internet

Część towarzystw ubezpieczeniowych przygotowało specjalne rabaty dla osób, które zakupią polisę OC online. Przed wyborem ubezpieczenia, warto sprawdzić kilka ofert.

9. Kończy się ubezpieczenie ? Złóż wypowiedzenie

To rozwiązanie wskazało kilku naszych Czytelników. Według tej metody, przed upływem naszej polisy OC, warto samemu złożyć wypowiedzenie. Jest szansa, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie chciało zatrzymać dotychczasowego Klienta i przedstawi atrakcyjną ofertę. Sposób raczej dla osób, które mają bezszkodową jazdę.

10. Mniejszy silnik, mniejsze ubezpieczenie

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, także od pojemności silnika. Zasada jest prosta: im większa pojemność tym większe zapłacimy ubezpieczenie. Warto o tym pamiętać decydując się na zakup pojazdu.

11. Pakiet dealerski – dotyczy nowych samochodów

Decydując się na zakup nowego auta z salonu, możemy liczyć na tzw. pakiety dealerskie czyli kompleksowe ubezpieczenia (OC, AC, NW, Assistance) oferowane przez sprzedawcę samochodu we współpracy z konkretnym ubezpieczycielem. Co najważniejsze – dealerzy mogą zaproponować ryczałtową stawkę ubezpieczenia, która w zależności od oferty waha się od 1 do 3% wartości nowego pojazdu. Wychodzi znacznie taniej. Dodatkowo, często przy zakupie nowego samochodu, ubezpieczenie dostajemy gratis.

12. Zapłać kartą – będzie taniej

Decydując się na płatność kartą za ubezpieczenie – w niektórych ubezpieczalniach możemy zyskać niższą składkę nawet 5%. Wiele firm ubezpieczeniowych premiuje bowiem Klientów "bezgotówkowych", których obsługa jest znacznie tańsza. Do płatności wystarczy karta kredytowa lub debetowa z możliwością płatności online. 

13. Auto premium, ubezpieczenie również premium

Kupując „lepsze” auto, automatycznie zapłacimy więcej za jego ubezpieczenie. Doskonale wiedzą o tym właściciele BMW, Audi czy Mercedesa. Według ubezpieczycieli, kierowcy takich pojazdów są sprawcami większej ilości szkód komunikacyjnych.

14. Zniżki dla wybranych grup zawodowych

Niektóre ubezpieczalnie mają lepsze oferty dla wybranych grup zawodowych. Ze zniżek mogą skorzystać między innymi nauczyciele, żołnierze zawodowi, pracownicy straży granicznej czy strażacy. Przed wyborem oferty warto sprawdzić czy wykonywany przez nas zawód uprawnia do zniżek.

15. Małżonkowie korzystają ze swoich zniżek

Małżonkowie pozostający we wspólności majątkowej, mogą nawzajem korzystać ze swoich zniżek. Dodatkowo niektóre ubezpieczalnie stosują rabaty przy ubezpieczeniu więcej niż jednego auta.

16. Zniżki, zniżki, zniżki

Skąd się biorą zniżki ? Z bezszkodowej jazdy. Kierowcy, którzy nie powodują kolizji/wypadków najmniej ucierpią na podwyżce ubezpieczeń. Maksymalny dostępny poziom zniżek za bezszkodową jazdę to 60%, każda zawiniona szkoda to utrata od 5 do 15% zniżek. Jaki z tego wniosek ? Bezpieczna jazda to niższe OC w przyszłości.

17. Premia za lojalność

Część firm ubezpieczeniowych przyznaje Klientom rabaty za przedłużenie ubezpieczenia. Na taki jednak bonus mogą liczyć wyłącznie kierowcy „bezszkodowi”.

18. Miałeś szkodę ? Kup OC w innej firmie

Na drastyczne podwyżki najbardziej narażeni są kierowcy, którzy spowodowali szkodę komunikacyjną. Często w takim wypadku dotychczasowa ubezpieczalnia podnosi składkę o kilkaset procent. Warto wówczas zapoznać się z ofertą innego towarzystwa ubezpieczeniowego.

19. Zmiana przeznaczenia auta – nie polecamy

Część kierowców niezgodnie z prawdą wskazuje ubezpieczycielowi, że auto służy do przejazdów prywatnych, a nie służbowych. To szansa na kilkukrotnie mniejsze OC, ale również możliwość sporych kłopotów. W przypadku szkody komunikacyjnej, towarzystwo ubezpieczeniowe może bowiem żądać od Klienta dopłaty składki w znacznej wysokości.

20. Zatajanie szkód – nie polecamy

Jeszcze inni kierowcy, przechodząc do nowej ubezpieczalni świadomie zataja informacje o szkodach w poprzednim towarzystwach ubezpieczeniowych. Niestety kłamstwo ma krótkie nogi – ubezpieczalnia może nas wkrótce wezwać do wyrównania składki.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Robert
Robert
2016-11-28 12:58:58

Te informacje nie zmieniaja nic o czym wczesniej bylo powszechnie wiadomo.Nie zmienia to faktu ze ma byc drozej.

    MF
    MF
    2016-12-24 07:44:53

    Nie zgadzam się, w artykule podano informacje, które mogą pomóc zapłacić mniej za ubezpieczenie pojazdów - bardzo przydatne :)

Podobne artykuły

Inspektorat ZUS w Ciechanowie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Inspektoratu w Ciechanowie: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Konta bez wychodzenia z domu

Zastanawialiście się, które rachunki bankowe możemy założyć bez wychodzenia z domu ? Portal Bankier.pl przygotował pełne zestawienie.

author
Patryk Byczek
18 września 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zakłady Specjalne – nowość w Lotto

W związku z setną rocznicą uzyskania przez Polskę niepodległości, w punktach LOTTO można skorzystać z Zakładów Specjalnych. Sprzedaż gry trwa do 10 listopada 2018 roku.

author
Patryk Byczek
01 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Awaria systemu eMakler

Od rana trwa awaria systemu eMakler. Klienci nie mogą zalogować się do swojego systemu domu maklerskiego mBanku. Co więcej, czasowo wstrzymane jest także wykonywanie zleceń. Papiery wartościowe nie są widoczne w wirtualnych portfelach Klientów.

author
Dominika Byczek
08 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

“Jak zacząć sprzedawać w internecie” – webinar ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski zaprasza Klientów na webinar pod tytułem “Jak zacząć sprzedawać w internecie”, który jest częścią kampanii banku dla firm „Działam dalej”. Bank zapewnia, że z nim rozwój biznesu w Internecie jest o wiele łatwiejszy i pomoże przenieść firmę do wiata online.

author
Patryk Byczek
21 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że większość kierowców nie wyobraża sobie jazdy bez klimatyzacji. Pogoda sprawia, że kolejki do mechaników stają się coraz dłuższe. Sprawdzamy, ile kosztuje nabicie klimatyzacji.

author
Sandra Tessmer
18 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj