Ile zarabia notariusz?

Ile zarabia notariusz?

author
Sandra Tessmer
23 listopada 2019

Sporządzanie aktów notarialnych, poświadczeń i protokołów, podejmowanie czynności związanych z zarządem sukcesyjnym, składanie wniosków o wpis w księdze wieczystej – to przykładowe czynności, które wykonuje notariusz. Sprawdziliśmy, ile zarabia notariusz.

Ile zarabia notariusz?

Notariusz to w gruncie rzeczy prawnik, którego stanowisko jest jednym z zawodów zaufania publicznego. Osoby na tym stanowisku powołuje minister sprawiedliwości. Pracę notariusza reguluje ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie. Zawód ten ma bardzo długą historię, a w związku z nią do tej pory można się spotkać z nazywaniem przedstawiciela tej profesji rejentem czy sędzią.

Notariusz – zarobki

Średnia pensja na tym stanowisku wynosi średnio 4280 złotych netto. Najmniej zarabiający przedstawiciele tego zawodu zarabiają ok. 3000 złotych netto i mniej. Natomiast notariusze, którzy należą do tych najlepiej opłacanych – 5000 złotych netto i więcej.

Według raportu portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają notariusze pracujący na terenie województwa mazowieckiego, gdzie średnio otrzymują oni ok. 4250 złotych netto, dolnośląskiego (ok. 3185 złotych netto) oraz wielkopolskiego. Tam średnia pensja wynosi ok. 3060 złotych netto.

Najmniej natomiast zarabiają przedstawiciele tego zawodu z województwa opolskiego (ok. 2420 złotych netto), podlaskiego – ok. 2410 złotych netto oraz lubuskiego (ok. 2290 złotych netto). Jeżeli natomiast mowa o tym, ile zarabia notariusz w polskich miastach, najwyższe pensje otrzymują osoby na tych stanowiskach pracujące w Warszawie (ok. 4455 złotych netto), Kielcach (ok. 3250 złotych netto) oraz Wrocławiu (ok. 3200 złotych netto).

Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź na pytanie o zarobki notariuszy, ponieważ zależą one od bardzo wielu czynników. Wpływ na wysokość dochodów ma między innymi doświadczenie. Sprawą oczywistą jest, iż osoba stawiająca swoje pierwsze kroki w tym zawodzie zarobi znacznie mniej niż notariusz z dużym doświadczeniem oraz renomą. Wysokość zarobków uzależniona jest również od miejsca pracy. Im bardziej prestiżowa i ciesząca się zaufaniem kancelaria, tym wyższych zarobków można oczekiwać.

Jak zostać notariuszem?

Notariuszem może nazywać, która ukończyła studia prawnicze i może dyplomować się tytułem magistra, a dodatkowo odbyła aplikację oraz asesurę. Jeśli dana osoba studiowała za granicą, jej dyplom musi być uznawany także w Polsce. Najważniejsze jest jednak, że studia to jeszcze nie wszystko. Studiowanie prawa nie przygotowuje do pracy w zawodzie notariusza. Aby nim zostać, należy przebyć także odpowiednie szkolenia i zdać adekwatne egzaminy.

Aplikacja notarialna

Kandydat może ubiegać się o aplikację notarialną w momencie, w którym ukończy studia. Aplikacja jest szkolenie z zakresu pracy notariusza, które trwa 2,5 roku. Aby się na nie dostać, należy złożyć wymagane dokumenty, w których będzie między innymi zaświadczenie o niekaralności oraz zdać egzamin wstępny. Sam test składa się ze 150 pytań w formie testu, a kandydat musi odpowiedzieć prawidłowo na przynajmniej 100 z nich.

Aplikacja notarialna jest obligatoryjna do tego, aby wykonywać zawód. Sam aplikant jest osobą, która przez okres 2,5 roku nabiera niezbędnej wiedzy do dobrego wykonywania swojego zawodu.

Czym zajmuje się notariusz?

Utworzenie dokumentów u notariusza jest gwarancją ich zgodności z prawem bez wględu na to, jaki jest to rodzaj dokumentu. Umowy sprzedaży nieruchomości, sprawy spadkowe czy intercyzy u notariusza, a także inne dokumenty, są tworzone również w celu zminimalizowania liczby sporów sądowych.

Umowa sprzedaży nieruchomości

Aby kupić lub sprzedać dom, mieszkanie, działkę czy inną nieruchomość, niezbędne jest podpisanie umowy u notariusza w formie aktu notarialnego. Podpisanie takiego aktu to końcowy etap transakcji między kupującym a sprzedającym, przy czym osobą sporządzającą taką umowę, w świetle prawa polskiego, musi być notariusz. Oprócz umowy sprzedaży nieruchomości, w kancelarii należy także pojawić się w momencie podpisania umowy warunkowej, jeśli sytuacja tego wymaga.

Intercyza

Kolejny dokument u notariusza, który można uzyskać w formie aktu, to intercyza, nazywana inaczej małżeńską umową majątkową, wprowadzająca – odmiennie niż w przypadku wspólności majątkowej – rozdzielność majątkową. Oznacza to, że małżonkowie od momentu podpisania intercyzy u notariusza dysponują odrębnymi majątkami.

Intercyzę mają możliwość sporządzania przyszli, jak i obecni małżonkowie – na przykład w momencie, kiedy pojawiają się kłopoty finansowych u jednej ze stron. Jest wiele rodzajów tego dokumentu, wyłączającego, rozszerzającego, przywracającego bądź ograniczającego wspólność majątkową. Co ważne, w świetle polskiego prawa, obecność notariusza przy podpisywaniu intercyzy jest obowiązkowa.

Intercyza jest również istotnym dokumentem w przypadku, w którym współmałżonkowie postanawiają wziąć rozwód.W takim przypadku nie pojawiają się problemy formalne, związane z podziałem majątku obu ze stron.

Rejestry notarialne

Od 2009 roku istneje system informatyczny, stworzony przez Krajową Radę Notarialną. Utworzenie Rejestru Aktów Poświadczenia Dziedziczenia wiąże się z powierzeniem polskim notariuszom nowych kompetencji z zakresu prawa spadkowego. Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia zarejestrowany w wyżej wymienionym Rejestrze ma skutki prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Notarialny Rejestr Testamentów to natomiast rejestr utworzony w 2011 roku, którego celem jest, z jednej strony, zmniejszenie ryzyka, że testament pozostanie nieznany lub będzie ujawniony z opóźnieniem, a z drugiej strony – ułatwienie ujawnienia tegoż testamentu po śmierci testatora.

W tym samym roku doszło do utworzenia obu rejestrów w spójny system o nazwie Rejestry Notarialne. W 2012 Notarialny Rejestr Testamentów został przyłączony do Europejskiej Sieci Rejestrów Testamentów.  W 2016 roku RAPD został po raz kolejny przeszkałtcony, tym razem w Rejestr Spadkowy, w którym rejestruje się zarówno Akty Poświadczenia Dziedziczenia, sporządzane przez Notariuszy, jak i Sądowe Postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Podsumowanie

Notariusz to zawód bardzo wymagający, a droga do zdobycia go nie jest łatwa. Należy jednak przyznać, że osoby które zdecydują się na podjęcie długiej drogi to wykonywania tej pracy, mogą liczyć na adekwatne wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2021-06-01 00:19:49

LOL. Artykul pisany przez bota na podstawie wyliczeń z dupy :) taksa notarialna wynosi około tysia, notariusz opędzluje klienta w ciągu pół godziny, jeśli ma 5 klientów dziennie, a obecnie obłożenie jest po dwakroć gęstsze, skasuje dychę lub kilkanaście dziennie - uwzględniając koszty wypisów i innych detalicznych gówien. Na miesiąc daje to ponad 200 tys. Z tego musi opłacić biuro i swoich gryzipiórków, więc nawet jeśli odpala na to połowę, to kasuje ok. 100 k. Oczywiście w obecnych realiach nieruchomościowego hajpu, ale nawet w czasach mniejszego rozgorączkowania miesięczne wpływy raczej nie spadają poniżej 100k - bo albo biznes się kręci, albo jest panika i ludzie pakują kasę w nieruchomości. Notariusz zawsze jest na wygranej. Dziunia, która klepała tę notkę, chyba pomyliła rzędy kwot, albo przepisywała coś w ciemno, może z arta o zarobkach w zawodzie murarza.

2020-11-06 18:31:09

Co to w ogóle za artykuł, czy wy macie pojęcie o zarobkach notariusza?

Zbyniu Ziober
Zbyniu Ziober
2020-09-03 23:09:56

Jeśli jakiś notariusz z dużego miasta zarabia 4000 miesięcznie, to znaczy, że jest cienki niczym du*a węża i chyba tylko zupełnym przypadkiem trafił do tego zawodu. Druga ewentualność jest taka, że te statystyki są wyssane z palca.

Podobne artykuły

Raty Od.nowa – współpraca BNP Paribas i Allegro
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 grudnia 2020

Raty Od.nowa – współpraca BNP Paribas i Allegro

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 czerwca 2021

Wnioski Dobry Start z poziomu bankowości Banku Millennium

Alior Bank w Pszczynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2019

Alior Bank w Pszczynie

Ile kosztuje badanie kleszcza?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
10 lipca 2019

Ile kosztuje badanie kleszcza?

Alior Bank w Łapach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 czerwca 2019

Alior Bank w Łapach

Alior Bank w Ustce
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 maja 2019

Alior Bank w Ustce

Porównaj