Ile zarabia nurek?

Ile zarabia nurek?

author
Sandra Tessmer
07 grudnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Kategoria

Nurek to pracownik, którego głównym zadaniem jest wykonywanie różnego rodzaju prac podwodnych, na różnych głębokościach, w różnych środowiskach wodnych o zróżnicowanych warunkach termicznych. Spradzamy, ile zarabiają nurkowie.

Ile zarabia nurek?

Prace, którymi zajmują się zawodowi nurkowie to naprawdę szeroki zakres. Na rzekach pracują przy budowie różnego rodzaju mostów, a ich praca polega na oczyszczeniu podłoża i pogłębianiu wykopów.

Nurek – zarobki

Statystyki pokazują, że zarobki nurków plasują się na poziomie od 13100 zł do 16500 zł brutto. Oznacza to, że średnio co drugi nunerk specjalista otrzymuje pensję pomiędzy 13100 zł a 16500 zł. Około 10-15 procent osób w danym zawodzie deklaruje wysokość swojego wynagrodzenia powyżej lub poniżej średniej.

Wysokie zarobki nurków są powodem wielu zagrożeń w pracy oraz obowiązku posiadania wysokich kwalifikacji zawodowych.

Wymagania do pracy spawacza wodnego

Spawacz podwodny musi posiadać oodpowiednie kwalifikacje, które będą zgodne z Ustawą o wykonywaniu prac podwodnych. Ustawa definiuje samą kategorię prac podwodnych (Art. 2. Pkt 13.) jako:

§

PODSTAWA PRAWNA

Prace podwodne – czynności wykonywane przez osoby pozostające pod powierzchnią wody w sprzęcie nurkowym lub  w warunkach sztucznie wytworzonego podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, a także czynności wykonywane na powierzchni przez osoby organizujące te prace oraz obsługujące urządzenia bazy pracy podwodnych.

Ustawa wskazuje również na różnorodne rodzaje prac podwodnych, zależne od głębokości pracy oraz jej trudności:

 1. Prace na małych głębokościach – do głębokości 20 cm;
 2. Prace na średnich głębokościach – od 20 do 50 cm głębokości;
 3. Prace wykonywana w trudnych warunkach – praca podwodna nocą, w czasie opadów atmosferycznych, przy niskiej temperaturze powietrza lub wody, przy niskiej widzialności (poniżej 1 m), dużej prędkości prądu wody (powyżej 0,5 m/s) lub na dużych wysokościach w akwenach położonych powyżej 300 m npm;
 4. Prace szczególnie niebezpieczne – praca wykonywana z użyciem materiałów wybuchowych, praca przy dużym skażeniu zanieczyszczeniami, przy cięciu i spawaniu metali, a także przy rozbrajaniu min i amunicji.

Oznacza to, że zgodnie z Ustawą z dn. 13 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych prace spawalnicze oraz wszelkie zawody związane z cięciem metali pod wodą odgórnie uznawane są za prace szczególnie niebezpieczne. Wiąże się to z tym, że osoby pracujące w takich zawodach powinny ściśle przestrzegać zasad BHP.

Wymagania formalne

Spawacz, chcąc wykonywać swoją pracę pod wodą w pierwszej kolejności musi uzyskać dyplom nurka. To, jaką klasę chce zdobyć zależy od tego, na jakich głębokościach ma zamiar pracować.  Kurs nurka zawodowego można zdobyć w kilku ośrodkach szkolenia w Polsce. Wymagania dot. nurka zawodowego są następujące:

 1. Wiek – minimum 18 lat
 2. Wykształcenie – średnie lub zasadnicze zawodowe (wykształcenie w obszarze zawodów morskich, żeglugi śródlądowej, budownictwa wodnego, zawodów mechanicznych lub elektrycznych);
 3. Bardzo dobry stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o braku przeciwwskazań do wykonywania prac podwodnych. Aby uzyskać orzeczenie należy pozytywnie przejść badania ogólne oraz specjalistyczne. Kluczowym badaniem jest test ciśnieniowy w komorze.

Od osób, które chcą zostać zawodowym nurkiem wymaga się również:

 1. Umiejętności pływania – 200 m bez sprzętu
 2. Określonych umiejętności technicznych – w przypadku spawaczy niezbędne będzie doskonałe opanowanie określonej metody spawania wykorzystywanej w pracy podwodnej.

Egzamin

Egzamin na nurka złożony jest z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego. Egzamin teoretyczny to dwie części: pisemna i ustna. Część pisemna jest oceniana według prostej skali: bardzo dobra, dobra, dostateczna, niedostateczna. Jeśli z egzaminy pisemnego otrzymamy ocenę minimum dobrą, jesteśmy zwolnieni z egzaminu ustnego. Egzamin teoretyczny oceniany jest w jeszcze prostszy sposób. Możemy go zdać lub nie. Przy ocenach nie ma ocen pośrednich.

Perspektywy pracy w zawodzie

Uzyskanie dyplomu nurka zawodowego nie zawsze będzie oznaczało od razu znalezienie pracy. Choć zapotrzebowanie na ten zawód stale rośnie to znalezienie zatrudnienia może okazać się problematyczne. Środowisko pracy nurków jest bardzo podobne do środowisk lekarskich czy prawnczych. Być może spotkamy się z koniecznością udowodnienia naczym wspólpracownikom, że posiadamy odpowiednie kwalifikacje, a dodatkowo będziemy musieli nauczyć się wobec siebie zaufania, ponieważ praca nurka niesie za sobą ogromne ryzyko zagrożenia życia.

Ile kosztuje sprzęt do nurkowania?

Podstawowy zestaw do nurkowania to płetwy, maska oraz rurka. Bez tych trzech elementów nie będziemy w stanie wykonać większości manewrów już podczas szkolenia. Większość zawodowych nurków radzi jednak, aby nie wybierać najtańszego na rynku sprzętu. Wynika to z faktu, że jakość takiego sprzętu często nie zapewnia komfortowych warunkow do nauki. Zestaw początkowy składa się z:

 1. Pianki do nurkowania:  600-1800 zł;
 2. Skrzydło: 1100-3000 zł;
 3. Butla tlenowa dla osób nurkujących na małych głębokościach: 400-600 zł;
 4. Butla tlenowa dla osób nurkujących na większych głębokościach: nawet 1500 zł.

Obliczenia wskazują, że średniej jakości komplet akcesoriów do nurkowania to wydatek rzędu 5000-6000 zł. Nie będzie to jednak sprzęt z najwyższej, najbardziej komfortowej półki. Jeżeli chcemy zakupić profesjonalne akcesoria, wówczas koszt takiej inwestycji wyniesie nawet 12000-15000 zł.

Dla zawodowego nurka listę zakupów może uzupełnić specjalistyczny komputer do nurkowania lub wskaźnik głębokości. Są to przyrządy bardzo ważne w pracy zawodowej, ponieważ sprzęt pozwalają kontrolować położenie i głębokość. O ile najprostsze wskaźniki kosztują 600-800 zł, o tyle za droższe oraz bardziej rozbudowane komputery możemy zapłacić nawet 3000-5000 zł.

Podsumowanie

Praca zawodowego nurka to zawód, który wamaga bardzo wiele wkładu własnego, a dodatkowo może powodować poważne skutki uboczne, takie jak choroba dekompresyjna czy dysbaryczność kości. Nurkowie muszą poniewaść koszta odpowiedniego szkolenia, sptzętu, a dodatkowo muszą być w swietnej kondycji fizycznej i psychicznej.

author
Sandra Tessmer
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Plywak
Plywak
2023-01-10 16:05:26

Czy osoby bardziej znające się na temacie mogły by wyjaśnić co jest nie tak z info w tekście?

Alvaro
Alvaro
2022-08-07 19:49:56

Pianka dla zawodowego nurka?

SZAMBONUREK
SZAMBONUREK
2022-01-11 22:27:26

same kłamstwa

Nurek zawodowy
Nurek zawodowy
2021-06-01 02:33:19

Co za k... pierdoly! Wiekszych glupot nigdy wczesniej w calej karierze nie slyszalem. Poza tekstem zywcem skopiowanym z ustawy nic nie jest prawda!

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Siemiatycze

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Siemiatyczach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
12 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Finansowanie dłużne – czym jest?

Finansowanie dłużne stanowi kluczową część systemu finansowego. Umożliwia osobom i firmom dostęp do środków pieniężnych, których aktualnie nie posiadają. Może być nieodzownym narzędziem w rozwijaniu biznesu czy realizowaniu planów i ustalonych celów. Sprawdźmy czym dokładnie jest finansowanie dłużne, jak działa, a także ile kosztuje taka forma zobowiązania.

author
Julia Wierciło
23 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Alior Bank w Szczecinie

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Szczecinie – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
16 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING promuje swoją nową kartę kredytową Mastercard Corporate Credit

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o wystartowaniu promocji „10% wraca do firmy”, w której aż 10% wartości transakcji dokonanych bezgotówkowo za pomocą nowej karty kredytowej Mastercard Credit Corporate powraca na rachunek firmy jako dodatkowe środki do wykorzystania. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
07 października 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Jastarni

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Jastarnia – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
16 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aplikacja mobilna Credit Agricole – CA24

Aplikacja mobilna CA24, należąca do banku Credit Agircole, zyskuje coraz większą popularność wśród Klientów instytucji. Dzięki CA24 masz możliwość korzystania z bankowości elektronicznej na swoim telefonie lub tablecie. Jakie konkretnie funkcje i usługi oferuje CA24? Zapoznaj się z dokładnymi informacjami na temat tej aplikacji mobilnej dostępnej w Credit Agircole.

author
Patryk Byczek
02 czerwca 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj